Nedjelja, 12 Maja, 2024
Rubrika:

EU ne može ostati slijepa na destabilizaciju Crne Gore

Picula je kazao da na sigurnost i stabilnost našeg regiona negativno utiču ne samo političke opcije koje su protiv pridruživanja evropskoj porodici, već i strani igrači koji upravo podstiču proces destabilzacije, za šta je primjer upravo Crna Gora.

EU ne može ostati slijepa i gluva na ono što se događa u ovom trenutku na Zapadnom Balkanu, već mora pojačati svoj uticaj, poručio je za izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula.

Picula je, u intervjuu za televiziju Nova M, kazao da na sigurnost i stabilnost našeg regiona negativno utiču ne samo političke opcije koje su protiv pridruživanja evropskoj porodici, već i strani igrači koji upravo podstiču proces destabilzacije, za šta je primjer upravo Crna Gora.

“Stabilnost na Zapadnom Balkanu zavisi od više faktora – prije svega od toga kako se rješavaju otvorena pitanja između susjeda, ali i kako se saniraju podjele unutar zemalja regiona”, ocijenio je Picula, dodajući da bi veliku ulogu svakako trebalo da ima i Evropska unija. “EU mora pojačati uticaj kao posrednika pozitivnih procesa, zagovarati reforme što onda daje veću šansu u složenim vremenima, kad proširenje nije najpopularniji proces, da se on zapravo i nastavi”, kaže Picula.

On pojašnjava da priroda i politika ne vole vakuum, pa ako neko izabere pasivnost u važnim političkim procesima, neko sa strane će popuniti prazninu.

“Ne treba smetnuti s uma da na sigurnost i stabilnost na Zapadnom Balkanu utiču ne samo političke opcije kojima članstvo pojedine zemlje nije u cilju nego da one djeluju i preko tzv. igrača i izvan same EU, koji često podstiču upravo procese destabilizacije – Crna Gora je primjer od osamostaljenja prije gotovo sada petnaestak godina, ona je izložena gotovo stalnim pokušajima da se vlast u Crnoj Gori destabilizuje, traže se različiti razlozi. Svjedoci smo da je prije nekoliko godina bio čak i pokušaj puča, što je nedavno i sudskim odlukama na neki način ustanovljeno. Odgovornost za razvoj prilika leži i na vlastima koje moraju zadržati taj kurs reformisanja zemlje, što će vremenom pojačati imunitet na pokušaj destabilizacije”, navodi Picula.

On vjeruje da će se upravo Evropska komisija pokazati kako se i predstavila – kao geopolitička, ali i da će se Hrvatska držati onoga što je najavila – da će jedan od prioriteta predsjedavanja Unijom biti skoro proširenje na Zapadni Balkan.

“Ukoliko EK ne može dokazati uticajnost upravo u neposrednom susjedstvu, a to je Zapadni Balkan, onda je iluzorno očekivati da će biti uticajan faktor i na globalnoj sceni. U tom smislu vidim i uticaj i ulogu hrvatskog predsjedavanja jer jedan od njihovih prioriteta je da Hrvatska želi nastaviti politiku proširenja i vidjeti EU koja povezuje i koja štiti. Evo divne prilike da se to realizuje”, kazao je Picula.

A to što nije bilo komentara evropskih institucija na tenzije iz Srbije prema Crnoj Gori, te na skrnavljenje crnogorske zastave u Beogradu, kao i na ratnu retoriku i širenje dezinformacija, Picula vidi kao opreznost Unije i ističe da nikako ne znači da Unija to podržava.

“Prije svega, ne treba gubiti živce, jer vjerujem da je crnogorska vlast navikla na taj pokušaj destabilizacije. Različiti su razlozi za tako nešto, ali Podgorica je partner Briselu u pregovorima sa EU, ti pregovori nisu prekinuti, odnosno pri samom su kraju, i treba vidjeti ovog trenutka šta će EU odlučiti tokom hrvatskog predsjedavanja, koju metodologiju koristiti i kako unaprijediti postojeću”, naveo je Picula.

Ista pravila pregovaranja

Picula smatra da će za našu zemlju važiti ista pravila pregovaranja, te da će stići ohrabrenje zbog napora koje godinama ulažemo i zbog svega što smo već završili, a da ćemo mi nastaviti sa oblastima na koje je u posljednjem izvještaju ukazano.

“Smatram da će pregovaračka pozicija Crne Gore biti jaka, jača u onoj mjeri u kojoj se pridržava onih načela i principa kojim je do sada uspješno pregovarala i uspješno se približila kraju pregovora, što svakako treba i nastaviti”, zaključio je Picula.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve