Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Drljević: Ne možemo dozvoliti ovoliki broj v.d. stanja u institucijama

Glavni pregovarač Crne Gore s Evropskom unijom (EU), Aleksandar Drljević, rekao je da Nezvanični radni dokument EU o stanju u poglavljima 23 i 24 (Non-pajper), ukazuje da je naša država ostvarila napredak u dosadašnjem reformskom procesu

Glavni pregovarač Crne Gore s Evropskom unijom (EU), Aleksandar Drljević, rekao je da Nezvanični radni dokument EU o stanju u poglavljima 23 i 24 (Non-pajper), ukazuje da je naša država ostvarila napredak u dosadašnjem reformskom procesu.

foto Arhiva

„Pored pozitivnih ocjena, radni dokument detektuje i neke slabe strane reformi. Ostvareni su dobri rezultati u rješavanju slučajeva vezanih za medije, na polju sprječavanja pranja novca, kao i uspješne operacije protiv kriminalnih grupa“, rekao je on na konferenciji za novinare povodom predstavljanja Non-pejpera.

Drljević navodi da je Vlada, svjesna značaja političke dimenzije proširenja EU, prihvatila novu pregovaračku metodologiju.

„Ona će garantovati dinamičniji proces. Iako nam nova metodologija u tehničkom smislu ne znači mnogo…“, kazao je on.

Glavni pregovarač je uvjeren da je pred nama intenzivnija faza dinamike pregovaračkog procesa, ispunjenja privremenih mjerila, te dobijanja završnih mjerila za poglavlja 23 i 24.

„Ovaj dokument daje nam za pravo da očekujemo takav epilog u bliskoj budućnosti. Pozivam sve društvene aktere da zanemare partikularne interese i da u prvi plan stave evropsku integraciju Crne Gore“, poručio je Drljević.

Komentarišući zamjerke EU u vezi vladavine prava koje se nalaze u Non-pejperu, Drljević je rekao da je Crna Gora apsolutno svjesna izazova u pregovaračkom procesu, kao i slabih ocjena s kojima se suočavamo.

„Pokušavamo da ih otklonimo. Nekoliko puta sam isticao da ovo nije proces jednog pojedinca ili institucije, već cjelokupnog crnogorskog društva. Svaki subjekt u ovom društvu ima svoju ulogu i odgovornost u ovom procesu. Zbog toga mislim da naš fokus u narednom periodu treba da bude politički dijalog, koji je preduslov za dalju demokratizaciju društva“, smatra on.

Prvi izazov su, kaže, izbori.

„Oni treba da se provedu u fer atmosferi, da budu prihvaćeni od svih političkih subjekata, i to će nas na neki način voditi otklanjanju slabosti koje su evidentirane u sistemu. Takođe, zemlja koja je lider u procesu evropskih integracija ne može da dozvoli ovoliki broj v.d. stanja u različitim institucijama. Pozivam sve aktere da se dogovore oko toga. Moramo da odredimo vršioce dužnosti na ključnim pozicijama koje su važne za ispunjavanje završnih mjerila, za vladavinu prava i za naš integracioni proces“, podvukao je Drljević.

Pregovaračica za poglavlja 23 i 24, Marijana Laković Drašković, smatra da je radni dokument dobar i da u njemu nema iznenađenja. Nada se, kaže, da će Crna Gora ubrzo otvoriti i poglavlje 8.

Ona je istakla dobru saradnju policije i sudstva, kao i smanjenje broja neriješenih slučajeva.

„Uspjeli smo da smanjimo broj predmeta pred sudovima sa 150.000 u 2016. godini na oko 2.500 na kraju 2019, što je konstatovano u dokumentu. Iz ovog dokumenta proizilazi potvrda o spremnosti institucija da se suoče s najkompleksnijim pitanjima u okviru pregovaračkog procesa, ali i dobar putokaz za sva otvorena pitanja na čijem ćemo unapređenju raditi i u narednom periodu“, poručila je Laković Drašković.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve