Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Crna Gora prvi put učestvuje u evropskoj kampanji o zdravlju bilja, pročitajte koji su rizici

Kampanja, kako je saopšteno iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, promoviše svijest o zdravlju biljaka i uticaju koji ono ima na naš svakodnevni život

EFSA (Evropska agencija za bezbjednost hrane), Evropska komisija (EC) i njihovi partneri u državama članicama Evropske unije (EU) pokreću kampanju #PlantHealth4Life kojoj se pridružuje Crna Gora.

Kampanja, kako je saopšteno iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, promoviše svijest o zdravlju biljaka i uticaju koji ono ima na naš svakodnevni život.

“Biljke predstavljaju okosnicu života na Zemlji – one su izvor vazduha koji udišemo i hrane koju jedemo. Njihovo zdravlje ugrožavaju štetni organizmi, čijoj brojnosti i širenju na nove teritorije pogoduju klimatske promjene i aktivnosti kao što su trgovina i putovanja. Neki štetni organizmi mogu dovesti do ogromne ekonomske i ekološke štete, a naročito prilikom njihove invazije na nove teritorije”, naveli su iz Uprave.

U novije vrijeme, kako je navedeno, dobar primjer je bakterija Xylella fastidiosa koja se pojavila prvi put u Evropi i uništila na milione stabala masline u Apuliji, italijanskoj regiji, od kojih su neka bila stara više stotina godina, a njeno širenje širom južne Evrope pričinjava velike štete i na drugim biljnim vrstama – ukrasnom bilju, bademima, vinovoj lozi.

„Crna Gora je prethodnih godina postala domaćin jedne nove značajne štetočine palmi – crvenog surlaša palmi, koji je uništio veliki broj kanarskih palmi i značajno narušio ljepotu mnogih šetalista i bašti na crnogorskom primorju. Sada je za njegu i održavanje osjetljivih vrsta palmi neophodno vršiti preventivna hemijska tretiranja protiv ovog insekta. Ovaj slučaj nam je osim štete donio, nadamo se i pouku. Naučili smo da se štetočine bilja brzo šire i pričinjavaju velike štete, ako se ne preduzmu hitne, organizovane mjere na širokom području. Samo hitna i efikasna akcija, nakon pojave nove opasne štetočine bilja može spriječiti njeno širenje i štete. Zbog toga je neophodno širenje informacija o rizicima od takvih pojava”, izjavila je Maja Petrović, savjetnica za zdravlje bilja u Upravi za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove koja je centralni nadležni organ za zdravlje bilja u Crnoj Gori.

Naši postupci su presudni – uključite se!

„Čuvajte zdravlje biljaka, zaštitite život” je poruka kampanje: svako od nas ima važnu ulogu!

“Da li putujete van EU? Ako se tokom putovanja oduševite nekom egzotičnom biljkom, fotografišite je, nemojte ponijeti njene grančice ili sjeme kući. U suprotnom, mogli biste donijeti i proširiti nove štetočine u svom prtljagu”, poručuju iz Uprave.

Biljke koje se kupuju, uključujući plodove voća i povrća, kako su istakli, takođe mogu biti izvor štetočina i bolesti ukoliko nijesu pravilno provjerene i sertifikovane.

“Kada preko interneta kupujete biljke, provjerite da li imaju fitosanitarni sertifikat. Svako može podržati. Na web-sajtu #PlantHealth4Life možete naći izvore informacija prevedene na sve jezike EU – materijale za štampu, video snimke i objave na društvenim mrežama koje možete dijeliti na svojim kanalima. Zajedno možemo obezbijediti zdraviju budućnost za sebe, svoje zajednice i životnu sredinu”, dodaju iz Uprave.

O kampanji

#PlantHealth4Life je višegodišnja kampanja, osmišljena na zahtjev EC i temelji se na dubinskoj analizi percepcije i ponašanja povezanih sa zdravljem biljaka širom EU.

“Ove godine kampanja obuhvata 12 zemalja: Belgiju, Kipar, Češku, Estoniju, Finsku, Grčku, Mađarsku, Letoniju, Litvaniju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Sloveniju. Osim toga, 3D video instalacije pružiće imerzivno iskustvo u tri najaktivnija centra za putovanja van EU: Amsterdam, Madrid i Milano”, pojašnjava se.

O agenciji EFSA

Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, naveli su da Evropsku agenciju za bezbijednost hrane (EFSA) osnovala je Evropska unija 2002. godine kako bi poslužila kao nezavisan izvor naučnih savjeta za menadžere za upravljanje rizicima i izvor informacija o rizicima povezanim sa lancem ishrane.

“Ona sarađuje sa zainteresovanim stranama u unapređivanju usklađenosti stručnih savjeta u okviru EU i pruža stručnu osnovu za zakone i propise koji štite potrošače u Evropi od rizika povezanih sa hranom – od polja do stola”, dodaju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve