Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Crna Gora malo bolja, ali i dalje u društvu korumpiranih

Crna Gora je poboljšala svoje pozicije, za tri pozicije je bolja u odnosu na prošlu godinu kada je zauzimala 67. mjesto i imala jedan poen više.

Crna Gora se nalazi na 64. mjestu liste kojom je obuhvaćeno 180 zemalja svijeta, sa indeksom percepcije korupcije (CPI) 46, pokazuje izvještaj Transparensi internešnala koji je objavljen juče.

Prema njemu, Crna Gora je poboljšala svoje pozicije, za tri pozicije je bolja u odnosu na prošlu godinu kada je zauzimala 67. mjesto i imala jedan poen više.

U poređenju sa državama Zapadnog Balkana, Crna Gora je u posljednjem izvještaju ispred Sjeverne Makedonije i Kosova (dijele 87. poziciju, CPI 39), Srbije (96. mjesto, CPI 38), te Albanije i Bosne i Hercegovine (dijele 110. mjesto, CPI 35). Naša država ima bolji indeks percepcije korupcije i na listi je iznad tri članice Evropske unije: Rumunije (66. mjesto, CPI 45), Mađarske (73. mjesto, CPI 43) i Bugarske (78. mjesto, CPI 42).

Slovenija je ove godine pala na „istorijski najniži indeks“ 57, ali je i dalje ispred zemalja regiona. Hrvatska je na 63. mjestu sa indeksom 47.

Crna Gora je ispred ostalih zemalja regiona, osim Hrvatske i Slovenije, ali je i dalje sa njima „u društvu“ zemalja sa visokom korupcijom.

Listu predvode, kao i uvijek, Danska, Finska i Novi Zeland. Sa indeksom 88, a u vrhu su i Norveška (85), Singapur (85), Švedska (85), Švajcarska (84), Holandija (82), Luksemburg (81) i Njemačka (80).

Najgore pozicionirani su Južni Sudan sa CPU 11, a ispred njega su Sirija i Somalija (13), Venecuela (14), Jemen, Sjeverna Koreja i Avganistan (16).

TI, organizacija sa sjedištem u Berlinu, kao neke od najvećih prijetnji demokratiji u prošloj godini navodi represiju protesta u Bjelorusiji, zatvaranje medija i civilnih organizacija u Nikaragvi, nasilje nad demonstrantima u Sudanu i atentate na borce za ljudska prava u Filipinima. Upozorava se kako se sistemi provjera i ravnoteža ne ugrožavaju samo u državama sa sistemskom korupcijom i slabim institucijama, nego i u snažnijim demokratijama.

Mnoge države s dobrim rezultatom na CPI-ju i dalje podržavaju transnacionalnu korupciju, dodaje TI. Indeks percepcije korupcije pokrenut je 1995. godine, na godišnjem nivou rangira zemlje po njihovom percipiranom nivou korupcije u javnom sektoru, u skladu sa stručnim procjenama i istraživanjima javnog mnjenja.

Prema usvojenoj metodologiji, 100 predstavlja najniži, a 0 najviši nivo percipirane korupcije.

– Kako napori u borbi protiv korupcije stagniraju širom svijeta, ljudska prava i demokratija su takođe ugroženi. To nije slučajno – navedeno je na sajtu TI.

Ta organizacija smatra da je zaštita ljudskih prava ključna u borbi protiv korupcije: države sa dobro zaštićenim građanskim slobodama imaju više bodova na listi, dok zemlje koje ih krše imaju slabije rezultate.

Agencija za sprečavanje korupcije je saopštila da je Crna Gora napravila značajan iskorak u odnosu na prvo istraživanje TI kojim je obuhvaćena nakon obnove nezavisnosti, objavljeno 2007, a prema kojem je bila na 84. poziciji, sa indeksom 3.3 (33 prema sadašnjoj metodologiji).

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve