Nedjelja, 16 Juna, 2024
Rubrika:

Crna Gora i Kina u oblasti kulture i umjetnosti mogu razmjenjivati znanja i iskustva

Saradnja sa Kinom u oblasti kulture već je uspostavljena, a potpisivanjem novog Sporazuma o saradnji čiji smo tekst već predložili može se dodatno produbiti, istakla je ministarka Vujović

Crna Gora i Kina imaju značajan prostor za razmjenu znanja i iskustava, i za saradnju u kulturi i umjetnosti, u oblasti kreativnih industrija i kulturne baštine, ali i u oblasti savremenih tehnologija, poručeno je sa sastanka ministarke kulture i medija dr Tamare Vujović i zamjenice gradonačelnika Šangaja Lju Duo.

Saradnja sa Kinom u oblasti kulture već je uspostavljena, a potpisivanjem novog Sporazuma o saradnji čiji smo tekst već predložili može se dodatno produbiti, istakla je ministarka Vujović.

Vujović je kazala i da joj je jako drago što već postoji saradnja našeg festivala sa festivalom u Šangaju, te to što će ove godine umjetnici iz Šangaja biti gosti na Kotor Artu.

“Iako smo udaljeni, itekako možemo naći načine da sarađujemo u oblasti kulture, a prvo što prelazi te granice jesu upravo muzika, film i književnost. Divimo se tome kako poštujete svoju tradiciju, a istovremeno se tehnološki razvijate. Poštujemo politiku Kine koja je uvijek miroljubiva, i poziva na prijateljstvo i saradnju. U pravu ste da veliki od malih mogu da uče i, naravno mali od velikih. Film Most je dokaz da njegujujemo zajedničke vrijednosti – kao što je borba protiv okupatora, ali i dokaz koliku razdaljinu može umjetnost da prevaziđe i napravi uticaj”, poručila je Vujović.

Podsjetila je da je Kina sa dva miliona eura podržala obnovu mosta na Đurđevića Tari, o kome je u filmu i riječ.

“Namjera Vlade Crne Gore je da podrži filmsku industriju i nastoji da razvije Crnu Goru kao važnu filmsku destinaciju. Upravo zbog toga i postoje podsticajne mjere za inostrane producente koji svoje filmove snimaju u Crnoj Gori. Naša zemlja je piktoreskna i u posljednje vrijeme je sve više stranaca koji žele da snimaju emisije, filmove i serije na našim prostorima”, saopštila je Vujović.

Takođe je istakla da ove godine imamo najavljenih pet premijera crnogorskih filmova, što je za Crnu Goru veliki uspjeh.

“Koristim priliku da kažem da će u Crnoj Gori uskoro početi da se gradi nova zgrada Muzeja savremene umjetnosti, Prirodnjačkog muzeja i Kuće arhitekture, i to ističemo kao mnogo vrijedan i značajan infrastrukturni projekat. Staro nasljeđe pokušavamo da oživimo i stavimo u funkciju, poput starog zatvora u Kotoru koji je danas Kreativni hab. Evropska unija će finansirati tvrđavu Španjolu u Herceg Novom, ali sigurna sam da ima još starih objekata koje bismo uz vašu pomoć i podršku mogli pretvoriti u centre kreativnosti i kulture ili im dati neku sličnu svrhu”, primijetila je Vujović.

Crna Gora bi, kako je dodala, rado učila od Kine i Šangaja kada je riječ o očuvanja kulturne baštine, ali i o upotrebi savremenih tehnologija u kulturi i razvoju gejminga.
Sa današnjeg sastanka

“Pozivamo kineske umjetnike da dođu u Crnu Goru, da budu gosti muzičkom, filmskom centru, da borave u našim kreativnim habovima u Baru, Kotoru, Šavniku”, riječi su Vujović.

Lju je istakla da je potpisan Memorandum o saradnji između KotorArt festivala i Kineskog međunarodnog festivala umjetnosti u Šangaju što otvara vrata za blisku saradnju izmedju festivala kroz razmjenu profesionalaca u oblasti izvođačkih umjetnosti, razmjenu programa i umjetničke produkcije.

“Oduševljeni smo bogatim kulturnim nasljeđem starih crnogorskih gradova, upravljanjem u gradovima i uslugama za turiste. Kina i Crna Gora njeguju bogato prijateljstvo. Čuveni film Most, koji je snimljen u Crnoj Gori je zaista popularan širom Kine”, rekla je Lju.

“Nakon potpisivanja memoranduma naša saradnja se svakodnevno produbljuje. Prvobitno, to što umjetnici iz Šangaja učestvuju na KotorArtu predstavlja veliki značaj za prikazivanje naše kulture i jačanje prijateljstva”, dodala je Lju.

Kazala je da u Šangaju trenutno ima preko 45 hiljada kulturnih događaja i festivala, snimaju se televizijske serije, a cilj je pokazati njihovu kulturu širom svijeta.

“Svake godine na hiljade filmova i serija učestvuje na našim festivalima, tako da smo uvijek otvoreni da emitujemo i tv serije i filmove iz Crne Gore. Takođe ćemo ohrabriti kineske producente da dolaze u Crnu Goru i pronađu mjesta za snimanje filmova. Druga oblast koja nas intrigira kad je Crna Gora u pitanju jeste zaštita istorijskog nasljeđa. I tu možemo da učimo jedni od drugih i sarađujemo. Crna Gora ima bogatu istoriju i mjesta bogatog nasljeđa upisana na UNESCO svjetskoj listi i tome se divimo”, poruka je Lju.

Smatra da postoji prostor i za saradnju u oblasti kreativnih industrija i stvaralaštva, kao i u oblasti tehnologije.

“Ujedinjenje nacije su priznale Šangaj kao svjetsku prijestonicu dizajna, tako da možemo sarađivati kada su u pitanju obuke vezano za kreativne industrije, kreacije, dizajn, možemo formirati nove brendove.Kreativne industrije i kultura doprinose sa 13% kineskom privrednom rastu”, kazala je Lju.

Zahvalivši se na prijemu u Ministarstvu kulture i medija, zamjenica gradonačelnika Lju je iskazala želju za produbljivanjem saradnje između umjetnika, putem razmjene, produbljivanje znanja kroz organizaciju edukacija o zaštiti kulturnog nasleđa i uputila poziv da za posjetu Šangaja, kazavši da ima mnogo događaja iz kulture, od čega izdvaja Šangajski festival filma koji spada u festivale ”A” produkcije u svijetu.

Pohvalno je, saglasile su se sagovornice, što lokalne samouprave pronalaze svoje modele saradnje, što je pokazao primjer Šangaja i Kotora.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve