Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Čović: Nijesu ispunjeni ni elementarni uslovi da Raonić dobije funkciju

Čović je rekao da je pred nadležnim institucijama želio da provjeri zakonitost odluke Savjeta RTCG o imenovanju Raonića, i da je tužbu podnio ''iz pofesionalnih i racionalnih razloga ali i elementarnog građanskog morala''.

Srđan Čović, zaposleni u Javnom servisu, podnio je tužbu Osnovnom sudu u Podgorici jer smatra da generalni direktor te medijske kuće Boris Raonić ne zaslužuje tu funkciju jer nije ispunio elementarne uslove iz konkursa, piše Pobjeda.

Čović je Pobjedi rekao da je pred nadležnim institucijama želio da provjeri zakonitost odluke Savjeta RTCG o imenovanju Raonića, i da je tužbu podnio ,,iz pofesionalnih i racionalnih razloga ali i elementarnog građanskog morala“.

Pobjeda je juče objavila i detalje iz tužbe Nikole Markovića, koji se, kao i Čović, prijavio na konkurs za generalnog direktora. Marković takođe smatra da je ovaj proces pratio niz nepravilnosti i nepoštovanje Zakona o RTCG.

Čović je koordinator u međunarodnoj saradnji RTCG i višegodišnji je radnik Javnog servisa.

On je istakao da integritet javnih institucija podrazumijeva neprestano preispitivanje procedura po kojima djeluju, pa čak i detalje obrazovne i radne biografije osoba koje raspolažu sa 0,3 odsto BDP i sistemski su odgovorne za kreiranje javnog mnjenja u državi.

“Moj utisak je (baziran na mnogobrojnim činjenicama i dokazima) da je, sportskim rječnikom, Savjet sa svojim izabranikom napravio slalom kroz zakone Crne Gore, obarajući sve zastavice i red je da ih u ciljnoj ravnini sačeka doping kontrola crnogorskih sudova”, navodi Čović.

Ističe da je njegova ponuda Savjetu RTCG i javnosti u Crnoj Gori u procesu izbora generalnog direktora RTCG bila ,,akt profesionalca koji je četvrt vijeka proveo u RTCG na odgovornim pozicijama u tehnici, produkciji, menadžmentu.“

“Znanje, iskustvo i kroz realizovane projekte mjerljivu efikasnost htio sam da upotrijebim za neophodna upravljačka, organizaciona i programska rješenja koja bi jačala integritet RTCG i njen ugled u javnosti. Iza tog čina nije stajala niti jedna politička partija, udruženje ili nevladina organizacija. Savjetodavnu podršku imao sam od nekoliko prijatelja besprijekorne profesionalne reputacije”, istakao je Čović.

Poručio je da ukoliko njegov utisak i dokazi ne budu dovoljno precizni, jasni i uvjerljivi pred sudovima Crne Gore, spreman je da se izvini i potvrdi da su ,,svi učesnici ovog izbora pouzdani respektabilni javni službenici i namještenici koji u potpunosti poštuju zakone Crne Gore.“

U tužbi je naveo da Raonić nije ispunio osnove uslove iz Zakona o nacionalnom javnom emiteru.

“U Zakonu se za tu funkciju traži 10 godina iskustva. Komisija koju je obrazovao Savjet, na sjednici održanoj 26. jula nije vidjela ili nije htjela da vidi i obznani javnosti da je izabrani kandidat diplomirao na Pravnom fakultetu u Podgorici 2018. godine u 44 godini, pa nije mogao za tri godine steći desetogodišnje radno iskustvo. Zakon o radu u Osnovnim odredbama, pod odjeljkom Osnovnih izraza, u članu 5, tačka 8 navodi da radno iskustvo podrazumijeva vrijeme provedeno u radnom odnosu i stručnom osposobljavanju u skladu sa zakonom, u kvalifikaciji nivoa obrazovanja, odnosno u stručnoj kvalifikaciji”, naveo je Čović u tužbi.

Podsjetio je da se pravna služba RTCG ogradila od zvaničnog rada Komisije za imenovanje.

Čoviću je sporno i što je Raonić bio povezan sa neki članovima Savjeta – Aminom Murić, Bojanom Baćom, Marijanom Camović-Veličković i Milicom Špajak.

“Raonić je ušao u proces sa izvjesnom prednošću i neformalnim interpretacijama da je izlobirao za glasove članova Savjeta koji su mu bili saradnici”, ističe Čović.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve