Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Cerović: Napad na maloljetnike iz BiH identitetsko, a ne klasično vršnjačko nasilje

Cerović objašnjava da za takvo ponašanje maloljetnika nijesu dominantno odgovorne porodica, ni škola, već političari koji stvaraju identitetske podjele

Prebijanje maloljetnih atletičara iz Bosne i Hercegovine, u barskom naselju Šušanj, nije klasično vršnjačko, već identitetsko nasilje, kazao je za Gradsku psiholog Radoje Cerović.

Cerović objašnjava da za takvo ponašanje maloljetnika nijesu dominantno odgovorne porodica, ni škola, već političari koji stvaraju identitetske podjele. To dovodi do gubitka povjerenja u institucije koje bi trebalo da intervenišu u takvim situacijama, ističe Cerović.

Vršnjačko nasilje karakteriše nadgornjavanje kroz, više ili manje, nasilne metode u školi ili kvartu, dok slučaj kada je grupa mladića iz Bara pretukla dva maloljetnja atletičara iz Sarajeva, ima druge motive, ocjenjuje psiholog Cerović.

“Ono što se desilo u Baru je identitetsko nasilje ili je makar dobrim dijelom identitetsko nasilje. U uslovima u kojima su identitetski šavovi popucali, u kojima nasuprot ideji da je došlo do nekog pomirenja, je došlo do cijepanja. To je progresivno cijepanje, koje je mnogo teže zaustaviti, nego što biste mogli obratan proces da pokrenete. Veoma je lako pustiti da se društvo pocijepa po šavovima”, smatra Cerović.

A za to nijesu isključivo odgovorne porodica i škola, upozorava Cerović i dodaje da i odgovornost na političarima.

“Identitetske podjele i stvaranje identitetske pravde tako što ćete da kažete, kao da želite da pomirite dvoje djece, pa kažete, sad si ti malo vikao na ovoga, evo tebi sad šipka pa ti sad njega udari i onda ćete da budete kvit. To nije pomirenje. To je dodatna konfrontacija. To tako ne funkcioniše. Čim ste opterećeni hijerarhijama, opterećeni ste nadgornjavanjima – bilo jedinka nad jedinkom, bilo identitet nad identitetom, i to vam je idealan mogući teren, ako želite da zapalite vatru to je molotovljev koktel”, istakao je Cerović.

Problem je i što Crna Gora odavno nema ugledne institucije kojima građani vjeruju, navodi Cerović i dodaje da je stvaranje višeg identiteta jedini put za pomirenje, što se vidi na primjeru EU. Ipak, to u bliskoj budućnosti neće biti slučaj u Crnoj Gori, ukazuje Cerović.

“Ja taj napor u ovom trenutku uopšte ne vidim. Nema ga. Njemačka i Evropska unija su toliko puta kroz istoriju ratovale. Ali stvaranje jednog nadidentiteta koji zovemo EU je doveo do činjenice da u ovom trenutku ćete vrlo teško da zavadite građane. To je pomirenje. To je pravo pomirenje”, kazao je Cerović.

Umjesto toga, građani, među njima i maloljetnici, svakodnevno svjedoče nizu mirko-činova nasilja, poput pjesama i simbola koji proističu iz nasilnih ideologija, zaključuje Cerović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
RIR
18.04.2023-13:05 13:05

tako je KUCO CEROVIC —
od PODOLJUBA naovamo ide kako je obecao “…moraćete se navići na drugačiju CG…” /instalirao je u njegovoj vladi ,tkz “apostole” -koji svi do jednog branili četništvo …Vlada bez Crnogoraca…/
svi nasilnici imaju podršku SS i političara
koji se izjasnjavaju kao Srbijanci …