Srijeda, 1 Maja, 2024
Rubrika:

BRUKA ZA UCG Glušica dobila zvanja redovnog i vanrednog profesora na osnovu nepostojećih publikacija!?

Glušica je izgleda zaboravila kakvim se malverzacijama služila prilikom izbora u zvanje vanrednog i redovnog profesora, i da se lako mogu pronaći podaci koji, ako ništa drugo, govore o njenom neakademskom i neetičnom ponašanju. Ako je ona zaboravila kako je izabrana u zvanje vanrednog, potom redovnog profesora, ostali su tragovi kao dokaz na šta je sve bila spremna da bi se domogla akademske titule. Danas sa pozicija vlasti, kao funkcioner GP URA dijeli moralne lekcije

Redovna profesorica Univerziteta Crne Gore, Rajka Glušica 27. januara jednoglasno je izabrana za predsjednicu Upravnog odbora UCG. Glušica, koja je ostala upamćena po izjavi da Fakultet za crnogorski jezik i književnost “stvara bolesne ljude”, i da studenti, “umjesto naučnih činjenica uče nacionalističke mitove”, izgleda da je zaboravila kakvim se malverzacijama služila prilikom izbora u zvanje vanrednog i redovnog profesora, i da se lako mogu pronaći podaci koji, ako ništa drugo, govore o njenom neakademskom i neetičnom ponašanju.

Iako nije prvi put da se ukazuje na koji je način Glušica izabrana, valja podsjetiti  na podatke koji su dostupni na sajtu Univerziteta Crne Gore, u Biltenu UCG iz decembra 2007. godine.

Kako se navodi u Biltenu,  Glušica je na osnovu “priložene bibliografije, analize radova, prema mišljenju Komisije za izbor u zvanje, stekla uslove da bude izabrana u zvanje redovnog profesora za predmete Uvod u lingvistiku i Opšta lingvistika, na Studijskom programu za srpski jezik i južnoslovenske književnosti Filozofskog fakulteta u Nikšiću”.

Međutim, na osnovu podataka u koje je portal Aktuelno imao uvid, javlja se više nego osnovana sumnja da je nova predsjednica Upravnog odbora državnog univerziteta dobila  akademska zvanja zahvaljujući prevari. Prijavljene publikacije u kojima je navodno imala svoje radove, ne mogu se pronaći ni u bazama niti pretragom po internetu.

Pa da krenemo od radova.

Jezičke prilike u Crnoj Gori, u knjizi “Standardni jezici u okviru štokavskog sustava” u izdanju Disput, Zagreb 2007.

Rad pod ovim naslovom se ne nalazi u navedenoj knjizi, jer ona nije izdata. Isti naslov nalazi se u drugoj knjizi pod nazivom “Jezični varijeteti i nacionalni identiteti. Prilozi proučavanju standardnih jezika utemeljenih na štokavštini” u izdanju Disput  izdavačke kuće, ali tek 2009. godine. Dakle, više od dvije godine nakon konkursa za izbor u akademsko zvanje na koji se Glušica prijavila.

To znači da ova publikacija nije mogla nikako biti uzeta u razmatranje prilikom odlučivanja o izboru u zvanje.

Crnogorska standardna ijekavica, Riječ, Časopis za slavensku filologiju, Hrvatsko filološko društvo, Rijeka, SN 1330-917X, UDK 80 (O5) Rad sa  Desetog hrvatskog filološkog skupa, Međunarodni slavistički simpozij, Opatija, 22-25. jun 2005.

U popisu svih autora časopisa “Riječ” u periodu od 1995-2010. godine nema imena Rajke Glušice. To se može i lako provjeriti na ovom LINKU.

Dakle, prezentovan rad na navedenoj konferenciji nije objavljen kao rad u časopisu “Riječ”. Opet se dolazi do zaključka da ova publikacija nije mogla poslužiti kao rad u časopisu prilikom odlučivanja o izboru u zvanje.

La Situation lingvistique du Montenegro, Les Cahiers d Historie Culturelle, Centre Anatole France “Histoire des representation” Universite de Tours, Francuska.

Ovo izdanje ne postoji u bazama podataka, niti se može pronaći pretraživanjem na internetu. Time je sve rečeno.

Osamostaljivanje rečeničnih članova u pripovjetkama Sima Matavulja, Glasnik Odjeljenja umjetnosti, Knjiga 21, CANU, Podgorica 2003, str. 93-107. YU ISSN 0350-5480

Navedeni rad je u Biltenu Univerziteta Crne Gore br. 224 od 1.12.2007. godine netačno svrstan u kategoriju 1.2.2., u koju se svrstavaju radovi objavljeni u međunarodnim časopisima, koji se ne nalaze u bazama podataka, a imaju redovnu međunarodnu distribuciju i rezime na stranom jeziku.

Izdanja CANU iz 2003. godine se ne mogu svrstati u ovu kategoriju već u kategoriju 1.2.3., gdje spadaju radovi objavljeni u domaćim časopisima.

O grafijskim odlikama Paštrovskih isprava iz XIX vijeka, Glasnik Odjeljenja umjetnosti, Knjiga 23, CANU, Podgorica 2005. str. 61-73. YU ISSN 0350-5480

I ovaj rad je, kao i u prethodnom slučaju, u Biltenu br. 224 od 1.12.2007. godine netačno svrstan u kategoriju 1.2.2. kojoj pripadaju radovi objavljeni u međunarodnim časopisima koji se ne nalaze u bazama podataka, a imaju redovnu međunarodnu distribuciju i rezime na stranom jeziku. Kao što smo i prethodno naveli da se izdanja CANU-a iz 2005. godine ne mogu svrstati u ovu kategoriju već u kategoriju u koju spadaju radovi objavljeni u domaćim časopisima.

FOTO: screenshot

Kada se sve prethodno navedeno uzme u obzir, postavlja se pitanje da li je Rajka Glušica iskoristila poziciju prorektora UCG kako bi lažno prijavila svoje radove u publikacijama u Biltenu br 224 od 1.12.2007. godine kako bi stekla zvanje redovni profesor?

Sporno i zvanje vanrednog profesora

Međutim, tu nije kraj. Kada je u pitanju Glušicin izbor u zvanje vanrednog profesora 2001. godine, po Biltenu UCG broj 163 od 12. novembra 2001. godine, navedena su izdanja koja se, takođe, ne mogu pronaći u bazama podataka COBISS, kao ni  pretragom po internetu.

Tu spadaju radovi: Gramatika i jezik XIX vijeka – izdavač Kulturno prosvjetna zajednica Podgorica 2001. godina i Jezički priručnik za strance/Upoznajmo Crnu Goru, Podgorica 2001. godine, za kojeg nije naveden izdavač.

Uzimajući sve navedeno u obzir, stiče se utisak da je Rajka Glušica lažno prijavila svoja izdanja u Biltenu br 163 od 12.11.2001. godine kako bi stekla zvanje vanredni profesor.

Umjesto da se utvrdi da li je Glušica lažno prijavljivala navedene, ali i druge publikacije za izbor u akademska zvanja (docent, vanredni profesor i redovni profesor), ona jednoglasno biva izabrana za predsjednicu Upravnog odbora UCG.

Ako je ona zaboravila kako je izabrana u zvanje vanrednog, potom redovnog profesora, ostali su tragovi kao dokaz na šta je sve bila spremna da bi se domogla akademske titule. Danas sa pozicija vlasti, kao funkcioner GP URA, dijeli moralne lekcije.

D.G.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

8 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Goran
04.02.2021-13:33 13:33

Rajka Glusica je od osnivanja UCG prvi partijski predsjednik kojeg je imenovala Vladi. Prethodnike je sve birao Senat UCG.

rogonja
04.02.2021-13:40 13:40

Ovdje se ne radi o moralu i etici, nego o krivicnom djelu. Posebno kad se uzme u obzir da je u to vrijeme bila prorektor.

matadore
04.02.2021-13:41 13:41

Moralna gromada koja ce sada dovesti UCG u red. Hoce li se sada svi birati u zvanja na isti nacin?

danica
04.02.2021-13:49 13:49

Glusici i druzini i sada treba takav UCG gdje je sve moguce

džudović
04.02.2021-13:57 13:57

Vidite li da su radovi pod 1 i 5 u štampi? Kod izbora dovoljno je imati potvrdu od izdavača da će rad biti štampan i to su koristili mnogi za izbor u zvanje, Glušica nije izuzetak. Rad pod 2 u cobiss biliografiji Glušice je na 21. mjestu, a rad pod 3 je na 10. mjesu na cobiss-u. Nemojte krenuti da dokazujete da nije ni osnovnu završila. Članak kao da je Čirgić pisao ili po njegovom nalogu neko od saradnika.

Dada
04.02.2021-15:13 15:13

Svako zna da je prof Glusica falsifikatorka i da nikad nije objavila korektan naucni rad.

Bilten
04.02.2021-15:14 15:14

Cijeli Filoloski fakultet u Niksicu po cijeli dan samo pominje Bilten 224 u kojem je Glusica lazno prijavila reference.

Dejo
04.02.2021-16:44 16:44

Mnogo je veći problem izbor za vanrednog prof. gdje je prijavila da je autor 3 knjige, od čega 2 knjige nikad nisu objavljene. Prošlo je punih 20 godina i ako su tada i bile u štampi valjda su se dosad mogle odštampati. Ovo je skandal koji ne može sakriti vaše spinovanje. I za redovnog je prijavila rad u monografiji a kad je publikacija izašla 2 godine kasnije pokazalo se da nije monografija već zbornik radova, dakle potpuno druga kategorija od one koju je prijavila.