Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
Rubrika:

Brajović: Na svakom koraku savremeni čovjek višestruko izložen raznovrsnim hemikalijama u produženom trajanju

Dvodnevni međunarodni sastanak sa tematskim fokusom na značaj uspostavljanja operativnog aranžmana za upravljanje otrovima, kao okosnice efikasnog upravljanja hemikalijama, otpočeo je danas u organizaciji Ministarstva zdravlja Crne Gore  Svjetske zdravstvene organizacije

Dvodnevni međunarodni sastanak sa tematskim fokusom na značaj uspostavljanja operativnog aranžmana za upravljanje otrovima, kao okosnice efikasnog upravljanja hemikalijama, otpočeo je danas u organizaciji Ministarstva zdravlja Crne Gore  Svjetske zdravstvene organizacije.

Državni sekretrar u Ministarstvu zdravlja, Vladimir Obradović istakao je da su “savremeni trendovi donijeli mnoštvo novih hemijskih supstanci koji su u svakodnevnoj upotrebi, tržište je preplavljeno hemikalijama koje su dostupne, ali moramo biti zabrinuti da li imamo dovoljno znanja i vještina da izbjegnemo najozbiljnije posljedice koje njihova upotreba može donijeti”.

“Broj otrova koji okružuje savremenog čovjeka izuzetno je veliki i prema podacima SZO u stalnom je porastu, a samim tim raste i broj trovanja. Česti izvori trovanja su ljekovi, proizvodi u domaćinstvu, proizvodi u poljoprivredi, biljke, industrijske hemikalije i prehrambeni proizvodi, pri čemu veliki procenat čine slučajna trovanja kod djece”, rekao je Obradović.

On je posebno naglasio “Ministarstvo zdravlja Crne Gore riješeno je da ovu oblast uz stručnu pomoć eksperata kako domaćih tako i kolega sa strane, u prvom redu Svjetske zdravstvene organizacije postavi na stabilne temelje”.

Obradović  je dodao „Centar za kontrolu trovanja u Crnoj Gori biće formiran u skladu sa standardima i zahtjevima Evropske Unije, što i jeste dio našeg Akcionog plana za poglavlje 27 sa ciljem daljeg približavanja i institucionalizacije odnosa sa Unijom“.

“Formiranjem ovakvog centra vjerujem, dodatno ćemo ojačati kapaciteta naših zdravstvenih profesionalaca , ali i nacionalnih napora da zdravlje građana drže visoko na listi svojih prioriteta“, porio je Obradović.

Šefica SZO Kancelarije u Crnoj Gori, dr Mina Brajović, istakla je da gotovo na svakom koraku – u domu, na radnom mjestu, svakog dana – savremeni čovjek, višetruko je izložen raznovrsnim hemikalijama u produženom trajanju.

Ona je dodala da je u toku 2019. godine “izgubljeno je dva miliona života usljed izloženosti određenim hemikalijama”.

Prema njenim riječima, “izlaganje hemikalijama dodatno potencira globalne probleme uključujući klimatske promjene, degradaciju ekosistema i gubitak biodiverziteta”.

Brajović je istakla da “ulaganja u jačanje kapaciteta za kontrolu trovanja predstavljaju važnu investiciju u zdravstvenu sigurnost i ostvarivanje univerzalne zdravstvene zaštite, kao osnovne ciljeve SZO Evropskog programa rada”.

Ona je podsjetila na preporuku SZO o potrebi uspostavljanja centra za kontrolu trovanja u svakoj zemlji.

Prema njenim riječima” uz podršku SZO, sprovedena je procjena postojećih kapaciteta u Crnoj Gori za kontrolu trovanja.

Kroz dosadašnje multisektorke konsultacije postignut je konsenzuz o potrebi osmišljavanja operativnog modela racionalnu i održivu organizaciju resursa radi ostvarivanja osnovnih funkcija PCC, uključujuci komunikaciju i koordinaciju, kliničke usluge liječenja, toksikologije i diagnostikovanja, nadzor i upravljanje podacima”, naglasila je.

Brajović je posebno istakla značaj napora koje Crna Gora ulaže na uspostavljanju Javnozdravstvenog kriznog operativnog centra, kao mogućeg institucionalnog rješenja za integrisanje pojedinih funkcija kontrole trovanja u zemlji, uključujuci koordinaciju i komunikaciju.

Tokom sastanka, dr Igor Galić, direktor Instituta za javno zdravlje, istakao je “formiranje Centra za otrove predstavlja ne samo obavezu u pristupanju EU, već i nacionalni odgovor na hemijske hazarde, koji je jedan od tri najvažnija elementa u odgovoru na CBRN akcidente uz Javnozdravstveni krizni operativni centar i BSL za patogene 2 i 3″.

“Razmjena iskustava između zemalja sa već uspostavljenim sistemom je izuzetno značajna za zemlje koje ga tek uspostavljaju među kojima je i Crna Gora”, dodao je on.

Tokom sastanka predstavljena su komparativna iskustva i modeli organizacije centara za trovanje širom Evrope.

“Sastanak je organizovan kako bi se skrenula pažnja na važnost uspostavljanja centara za kontrolu trovanja; pružila podrsku u sprovođenju inicijalne procjene kapaciteta; omogućila razmjena relevantnih iskustava, i znanja u pogledu dobre prakse i modela, ali i izazova u iznalaženju optimalnih modela za organizaciji poslova i zadataka na planu kontrole trovanja u različitim zemljama”, navode iz Kancelarije SZO u Crnoj Gori.

Na sastanku učestvuju predstavnici 12 zemalja iz Regiona Evrope. Međunarodni sastanak je važan korak i doprinos, na liniji realizacije zaključaka SZO Regionalnog Komiteta za Evropu, u cilju priprema za predstojću sedmi ministarski sastanak posevećen zivotnoj sredini i zdravlja koji je planiran za jul 2023. godine u Budimpešti.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve