Utorak, 7 Maja, 2024
Rubrika:

Božović: Prosvjetari ne odustaju od štrajka, novi sastanak zakazan za petak

Božović je istakao da u dosadašnjim razgovorima nijesu dobili nijedan konkretan odgovor u vezi programa Evropa sad 2

Novi sastanak predstavnika Sindikata prosvjete i Vlade planiran je za petak, predsjednik tog sindikata Radomir Božović se nada dogovoru, a ukoliko ga ne bude pripremaju se za štrajk koji će biti najavljen 10 dana unaprijed kako zakon nalaze. Sa druge strane predstavnici Vlade Jelena Nedović i Dragan Bojović smatraju da su u Sindikatu radikalni i ne žele dijalog, te da moraju sačekati da se realizuje program Evropa sad 2, sa kojim će doći i povećanje zarada.Ovo je saopšteno tokom emisije “Naglas” na RTCG.

Božović je istakao da u dosadašnjim razgovorima nijesu dobili nijedan konkretan odgovor u vezi programa Evropa sad 2.

“Ništa konkretno nijesmo dobili. Ne znamo kada će početi Evropa sad 2, nema datuma, nema koliko će povećanje biti. Mi samo tražimo ono o čemu je pregovarano četiri mjeseca prošle godine i što je dogovoreno i potpisano u Granskom kolektivnom ugovoru”, kazao je Božović.

Nenad Rakočević iz Sindikata uprave i pravosuđa takođe ističe da socijalnog i partnerskog dijaloga sa predstavnicima nove Vlade nema.

“Pri kraju godine imali smo sastanak sa ministrom finansija Novicom Vukovićem, argumentovali zahtjev za uvećanje koeficijenata, ali rečeno nam je na kraju da nema novca, a to je neprihvaljivo. Milojko Spajić nam nije nijednom dao šansu za razgovor ni kao premijer, ni ranije kao ministar finansija. Imamo jednu arogantnu stranu koja neće dogovor. Obaveza ove Vlade je da poštuje ugovore prethodne i da ima kontinuitet. Politikantsko tumačenje nas ne zanima, norme su imperativne i mislim da se rješenje može naći kroz razgovor kojeg do sada nije bilo”, kazao je Rakočević.

Poslanica PES-a Jelena Nedović ističe da se nada dogovoru i da je Vlada na strani sindikata, ali se, kaže, realno moraju sagledati stvari i sačekati da počne realizacija Evrope sad 2.

“Evropa sad 1 je započela taj proces povećanja zarada, ako smo tada to obećali i ispoštovali, onda pozivam da sačekamo da se i ovaj program realizuje, jer taj program nosi benefite. Stav sindikata je izričit, a to nije dobro. Ne mogu da shvatim zašto smo ušli u jednosmjernu ulicu”, kazala je Nedović.

Ona je objasnila da je povećanje zarada u MUP-u ušlo u budžet, jer je GKU bio precizan, a da ovaj ugovor sa Sindikatom prosvjete daje prostor da se o povećanju pregovara.

“Ta norma za prosvjetare je takva da se svake godine pregovara o povećanju,
a kod MUP-a je to bilo precizirano da počne od 1.1 2024. godine”, objasnila je Nedović.

Božović je odgovorio da to nije tako, već da je i u njihovom ugovoru precizirano da se plate povećaju od 1.1.2024. za 10 odsto, a taj član 15 koji daje prostor za pregovore o koeficijentima je tu ako sindikat traži pregovore.

“Koeficijenti su za ovu godinu utvrđeni, a to što je napomena na kraju je da se može pregovarati, ali ne ako sindikat neće. Naš zahtjev za povećanje zarada je opravdan, 2020. prosječna zarada bila je 550 eura, ispod prosjeka, sada je oko 800 i opet ispod prosjeka. Kupovna moć je veća za svega tri do četiri odsto, a inflacija čini svoje”, kazao je Božović.

On je istakao da se nada da će dijalog od petka ići na bolje i ne radi se o rušenju države, već i poštovanju potpisanog.

“Što se tiče štrajka, ne možemo zakonski da ga počnemo 22. januara, međutim čim se steknu zakoni uslovi, a to je da se 10 dana unaprijed najavi sa spiskom nastavnika koji ulaze u štrajk i sa preciznim uputima. Imamo više opcija i tokom iduće nedjelje će se isktristilisati kako će to ići. Nema dvije stuje u sindikatu, već dva načina protesta, jedna opcija je da štrajkujemo uz minimum rada, ali to nemamo jasno definisano, jer nas vlade opstruiraju decenijama za taj vid dogovora, i možemo da idemo u potpunu obustavu. Ova najava iz Pljevlja za štrajkom glađu je glas ogorčenih prosvjetnih radnika, jer smo na margini društva”, kazao je Božović.
Državni sekretar u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija Dragan Bojović je kazao da će sastank u petak biti i sa predstavnicima Ministarstva finansija, te da ima puno problema u prosvjeti koje treba rješavati.

“Nova vlast želi da poboljša status građana, plate su povećane 33 odsto, nije to dovoljno, ali su povećane. Imam podatak da je prosječna zarada od 2012. do 2020. prosvjetnim radnicima povećana samo 43 eura. Pitam sindikat zašto tada nije reagovao, kao i kada je ukinut prevoz iz GKU. Zašto se baš sada prema ovoj parlamentarnoj većini ide bez dijaloga i ne znam zašto ste tako radikalni prema nama”, zapitao je Bojović.

Dodaje da GKU za pravosuđe i upravu nije dobro ispregovaran, te da se povećanje zarada ne može raditi stihijski, već sistemski, jer su potrebna dugoročna rješenja.

“Prirodan je njihov zahtjev, ali ne možemo ad hoc rješenja da primjenjujemo. Svakako smatramo da štrajk nije dobro rješenje i ne želimo štrajk, već dijalog”, kazao je Bojović.

Petar Špadijer iz NVU Prosvjetna zajednica kaže da podržaju svaki vid borbe za obrazovanje u cjelini.

“I mi smo pokrenuli četiri protesta, za povećanje plate, za reforme u obrazovanju, i ta borba traje godinama. Nijesmo tada bili prepoznati od sindikata, a da smo sarađivali bila bi dobra simbioza i bolje bi mogli nastupi prema vladama. Da se prije pristupilo problemima do ovoga ne bi došlo. Zbunjujući je član 15 koji otvara prostor da poslodavac ima stav koji ima prema sindikatu. Trebalo je to definisati preciznije”, smatra Špadijer.

Smatra da je štrajk problematičan, jer se ne zna kako će prosvjetni radnici biti zaštićeni.

“Ukoliko se organizuje taj štrajk mora biti precizan i jasan. Veliki je broj naših članova i dio Sindikata i neka svako od članova odluči kako će pristupitui štrajku. Ukoliko dođe do njega, kakve garancije imaju prosvjetni radnici da pojedinačno neće podnositi posljedice”, kaže Špadijer.

Ističe da godinama postoji problem sa minimumom rada, ali da sindikat nije pokušao da napravi pritisak i ovaj dio definiše kako treba.

IzvorRTCG

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve