Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Bošnjak: Hitno odblokirati Alimentacioni fond

Bivša poslanica inicirala da se usvoji izmijenjeni Zakon o privremenom izdržavanju djece

Izmijenjeni Zakon o privremenom izdržavanju djece treba hitno da se usvoji kako bi omogućili djeci da dobiju izdržavanja i ne trpe posljedice neodgovornih roditelja i neodgovorne države, rekla je bivša poslanica prof. dr Branka Bošnjak.

Kaže da se nada da će poslanici novog saziva da se odgovorno odrede prema ovoj inicijativi.

Bošnjak je podsjetila da je već duže vrijeme Alimentacioni fond blokiran što je, kaže, zaista porazno i govori o jednoj nebrizi države prema najranjivijim kategorijama stanovništva, a to su djeca i to ona koja su žrtve neodgovornog roditelja koji izbjegava da plaća alimentaciju. Bošnjak ističe da nakon što je na inicijativu Ženskog kluba Skupštine Crne Gore usvojen Zakon o privremenom izdržavanju djece, pojavilo se različito tumačenje pojedinih centara za socijalni rad u pogledu momenta od kada neko ima pravo da dobije sredstva iz Alimentacionog fonda, pa su pojedini centri donosili rješenja sa retroaktivnim dejstvom, što nije bio smisao zakona. Dodaje da su mnogi centri, takođe, insistirali na nekim dokumentima kao dokazima za ispunjenost uslova za korišćenje sredstava iz Alimentacionog fonda, koja nijesu propisana zakonom, tako da je Ministarstvo finansija blokiralo isplate po tim rješenjima, dok se pojedine norme dodatno ne preciziraju.

-Mi smo odmah reagovale i u dogovoru sa nadležnim ministarstvima, jer za realizaciju ovog zakona zaduženi suMinistarstvo rada i socijalnog staranja i Ministarstvo finansija, tačnije zaštitnik imovinskih prava države, odmah predložile izmjene koje su usvojene po hitnoj proceduri. Nažalost, tadašnji predsjednik Crne Gore je odbio da potpisuje zakone koje je Skupština u tom periodu usvajala – istakla je Bošnjak.

Izmijenjenim zakonom su precizirali da se pravo na privremeno izdržavanje priznaje počev od dana podnošenja zahtjeva. Konkretizovali su i da je isprava izvršna sudska odluka, pravosnažno rješenje javnog izvršitelja o izvršenju na osnovu izvršne sudske odluke ili na osnovu sudskog poravnanja i rješenje o obavezi povraćaja isplaćenog iznosa povremeog izdržavanja.

Pravo na privremeno izdržavanje, navedeno je u izmijenjenom aktu, ima dijete koje je crnogorski državljanin sa prebivalištem, odnosno boravištem na tertoriji države. Dodali su novi stav da pravo na alimenatciju ima i dijete stranac sa odobrenim privreminim ili stalnim boravkom, kao i azilant i stranac pod supsidijarnom zaštitom koji imaju boravište na teritoriji države pod uslovom da je izvršna isprava javnog izvršitelja donijeta od strane nadležnog organa države.

Primjena Zakona o privremenom izdržavanju djece, prema kom država obezbjeđuje alimentaciju samohranim roditeljima onda kada je ne uplaćuju drugi roditelji, počela je 1. novembra.

Alimentacioni fond, nakon isplate iznosa privremenog izdržavanja korisniku, donosi rješenje o obavezi povraćaja isplaćenog iznosa privremenog izdržavanja. Nalaže se dužniku izdržavanja da u roku od osam dana od dana dostavljanja rješenja, uplati iznos koji je isplaćen na ime alimentacije Fondu, sa kamatom. Ukoliko dužnik ne isplati novac, Fond je dužan da rješenje sa potvrdom izvršnosti dostavi zaštitniku imovinsko-pravnih interesa Crne Gore radi pokretanja postupka izvršenja.

Alimentacije su iznosile od 70 do 150 eura. U više navrata je saopštavano da je Ministarstvo finansija obezbijedilo sredstva za isplatu alimentacija i da u tom dijelu nema problema.

Ministarstvo finansija zatražilo je ranije od zaštitnika imovinsko pravnih interesa Crne Gore da od četvoro roditelja naplati alimentaciju, jer je nijesu dobrovoljno uplatili nakon što je država isplatila njihovoj djeci. Od tih dužnika potraživalo se ukupno oko 3.150 eura.

Tada je zaštitnik reagovao, jer se ispostavilo da u Zakonu nigdje ne piše da se ovo pravo može steći retroaktivno, a u praksi je roditeljima to omogućeno, da može da im se isplati alimentacija do 12 mjeseci duga. Zaštitnik je zatražio da se uredi akt.

Ranije su iz Ministarstva finansija saopštili da roditelji i dalje mogu da podnose centrima za socijalni rad zahtjeve za ostvarivanje prava na alimentaciju bez obzira što je država privremeno obustavila isplatu tog primanja, jer nije stopiran prijem zahtjeva.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve