Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Bogat sadržaj krasi proljećni broj časopisa Matica

Likovni život je zastupljen prilozima Vedrana Peana o slikarstvu Antona Peana i Todora Mitrovića o odnosima prema tradiciji šest mladih crnogorskih slikara. Ilija Kapičić se bavi Jungovim suočavanjem s nesvjesnom psihom

Izašao je proljećni broj (89) časopisa za društvena pitanja i kulturu Matica, koji izdaje Matica crnogorska. Ova sveska obiluje nizom zanimljivih priloga. Broj otvaraju tekstovi reagovanja na aktuelne teme Radenka Šćekića i Bojana Jovanovića “Od humanog do preventivnog rata” i “Globalna tranzicija i nova Jalta”.

Miloš Miličić u tekstu pod naslovom „Dva oka u glavi“ bavi se stanjem crnogorsko-srpskih odnosa. Ivo Mišur piše o Crnogorcima u Vrlici u Hrvatskoj. Paralelom domaćeg i međunarodnog prava o suđenju u razumnom roku bavi se Dragoljub Drašković, poručuju iz Matice crnogorske.

“U dijelu časopisa koji donosi priloge iz istorije objavljene su nekolike zanimljive studije. Ivan Jovović piše o ulozi vjerskih zajednica u oblikovanju duhovnog prostora Crne Gore, Dragutin Papović ‘Glavne odlike međunarodnih odnosa Crne Gore 1974–1980’, a Jovan Đuranović iznosi tezu da je istorijski Vuk Bandić epski junak Vuk Mandušić. Književni i kulturni dio časopisa ispunjavaju tekstovi Bojane Pržić o romanu ‘Ogledalo’ Igora Đonovića, Anke Vučinić Gujić o postmodernizmu kod Miraša Martinovića i Marijane Terić o doprinosu Dragana B. Perovića popularizaciji bugarske kulture u Crnoj Gori. Borislav Jovanović komentariše pisma Milovana Đilasa iz zatvora. Janko Ljumović piše o postjugoslovenskoj drami i pozorištu, a Luka Milunović o pozorišnoj publici u staroj Crnoj Gori”, navodi se u saopštenju.

Likovni život je zastupljen prilozima Vedrana Peana o slikarstvu Antona Peana i Todora Mitrovića o odnosima prema tradiciji šest mladih crnogorskih slikara. Ilija Kapičić se bavi Jungovim suočavanjem s nesvjesnom psihom.

Kosana Radojević donosi tekst o Mocartu, povodom 230 godina od smrti velikog kompozitora. Žarko Martinović piše o oniričnom svijetu trilogije Tvin Piks.

“Marina Šoć piše o arhivskom fondu Narodnog muzeja Crne Gore na Cetinju, a Milica Vušurović o udžbenicima i stručnoj literaturi sa biološkim sadržajima u Crnoj Gori do 1916. godine. Branislav Borilović nastavlja (XI) izbor iz pisanih tekstova o Crnoj Gori. Izrazito zanimljivo štivo i značajan istorijski izvor sadrži dnevnik ministra Rista Popovića (1913–1916; prvi dio) koji je za časopis priredio Srđa Martinović”, zaključak je saopštenja.

Časopis Matica, koji ulazi u 23. godinu izlaženja, uređuje redakcija u sastavu Ivan Ivanović, Dragan Radulović i Marko Špadijer (glavni urednik).

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve