Petak, 20 Septembra, 2024
Rubrika:

Aerozagađenje i COVID 19 na Zapadnom Balkanu

Zagađenje vazduha i pandemija COVID‐19 doprineli su uvećanju smrtnosti na ovom području. Kampanja 'Ujedinjeni Balkan za čist vazduh' poziva nadležne institucije i građane u zemljama Zapadnog Balkana da zajedničkim snagama utičemo na unapređenje kvaliteta vazduha i smanjenje smrtnosti usled pandemije COVID‐19, kazao je Perović

Istraživanja sprovedena od početka pandemije pokazuju da stanovništvo izloženo zagađenom vazduhu ima manju otpornost na COVID‐19, a aerozagađenje može dovesti i do pogoršanja simptoma bolesti, saopštio je Evropski fond za Balkan koji sa partnerima iz regiona sprovodi kampanju „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh”.

“Ova etapa kampanje posvećena je informisanju građana o povezanosti posledica zagađenja vazduha i pandemije COVID‐19 na Zapadnom Balkanu”, kazao je Aleksandar Perović iz NVO Ozon.

Kako je dodao, dedan od najvećih ekoloških problema sa kojima se zemlje Zapadnog Balkana suočavaju je veoma loš kvalitet vazduha.

“Zagađenje vazduha i pandemija COVID‐19 doprineli su uvećanju smrtnosti na ovom području. Kampanja „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh” poziva nadležne institucije i građane u zemljama Zapadnog Balkana da zajedničkim snagama utičemo na unapređenje kvaliteta vazduha i smanjenje smrtnosti usled pandemije COVID‐19”, kazao je Perović.

Dosadašnja istraživanja pokazuju da aerozagađenje globalno povećava smrtnost od COVID‐19 za 15 odsto, a u Evropi za 19 odsto.

Utvrđeno je i da porast koncentracije PM čestica od jednog mikrograma po kubnom metru povećava smrtnost od COVID‐19 za 11 odsto.

“Broj dokaza i naučnih studija o povezanosti zagađenja vazduha i COVID‐19 raste, međutim treba uzeti u obzir i njihova ograničenja , a pogotovo činjenicu da nije urađena relevantna studija koja se odnosi na Zapadni Balkan. Potrebna su nam ekološko‐epidemioška ispitivanja povezanosti aerozagađenja i pandemije COVID‐19 za ovaj region. Ona moraju biti precizno planirana i izvedena da bi se mogli donijeti adekvatni zaključci i predlozi mjera”, navodi Perović.

Kampanjom „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh” traže od donosilaca odluka da povećaju učešće predstavnika zdravstvenog sektora u procesima odlučivanja, kako bi se osigurala pravovremena
integracija zdravstvenih mjera u politike usmjerene ka zaštiti životne sredine.

“Takođe, potrebno je unaprijediti efikasnost u sprovođenju zakona i odluka u oblasti zaštite životne sredine radi ostvarivanja veće zdravstvene i ekonomske koristi za sve građane. Potrebno je i uvrstiti mjere za unapređenje kvaliteta vazduha u javne politike i planove oporavka od pandemije COVID‐19 u skladu s obavezama iz Zelene agende za Zapadni Balkan koje su sve države prihvatile”, kazao je Perović.

Kampanja „Ujedinjeni Balkan za čist vazduh” inicijativa je Evropskog Fonda za Balkan u partnerstvu sa organizacijama: Eko forum iz Zenice, Environmental Territorial Management Institute iz Tirane, Sbunker i Balkan Green Foundation iz Prištine, Air Care iz Skoplja, OZON iz Podgorice, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu i Beogradska otvorena škola iz Beograda.

Sprovodi se drugu godinu zaredom, sa ciljem podizanja svijesti stanovnika regiona o uzrocima i posledicama zagađenja, mogućim načinima poboljšanja kvaliteta vazduha i borbi za zdraviju životnu sredinu.

„Ujedinjeni Balkan za čist vazduh” ističe značaj regionalne saradnje neophodne za transformaciju energetike i sistema zaštite životne sredine, koja bi istovremeno unapredila privredu i javno zdravlje.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve