Srijeda, 15 Maja, 2024
Rubrika:

Advokat zakonito kažnjen zbog kršenja štrajka advokata

Presudu je donijela sutkinja Snežana Vukčević odlučujući po žalbi advokata Boškovića na odluku Advokatske komore

Odluka Disciplinskog suda Advokatske komore Crne Gore, kojom je naloženo da se advokat Mikosav Bošković izbriše iz imenika advokata na šest mjeseci zbog kršenja štrajka advokata, koji je započeo 24. maja prošle godine, zakonita je, navodi se u odluci Upravnog suda.

Presudu je donijela sutkinja Snežana Vukčević odlučujući po žalbi advokata Boškovića na odluku Advokatske komore.

“Kod nespornih činjenica da je odlukom Upravnog odbora Advokatske komore Crne Gore 20. maja 2021. godine proglašena opšta obustava pružanja pravne pomoći advokata na teritoriji Crne Gore, koja je započela četri dana kasnije, i da je advokat Mikosav Bošković, protivno toj odluci postupao u svojstvu branioca pred Višim sudom, po nalaženju ovog suda neosnovano se navodima tužbe osporava zakonitost odluke tuženog organa (Advokatska komora Crne Gore)”, navodi se u obrazloženju presude Upravnog suda.

Advokat Bošković se 24. maja prošle godine odazvao pozivu suda da zastupa osumnjičene albanske državljane za šverc droge, uprkos pravilima štrajka koje je propisala Advokatska komora a koji su podrazumijevali da advokati ne odlaze u sudove, policiju ni tužilaštva uz upozorenje da se, prema Statutu, neizvršavanje njihovih odluka smatra težom povredom dužnosti.

Advokat Bošković je tada za Pobjedu kazao da podržava štrajk advokata ali da je neophodno obezbijediti minimum procesa rada.

“Nijesam advokat i čovjek bez časti, imam svoje ime i prezime i uvijek sam imao svoje mišljenje i svoj stav. Tačka. Javno i glasno sam rekao da podržavam štrajk ali smatram da mi, advokati koji se borimo za pravdu i pravičnost drugih, moramo uzeti u obzir da kada je drugima ugrožena sloboda i pravo – mi moramo biti tu za te ljude. Svaki pritvorski postupak je hitan”, kazao je tada Pobjedi advokat Bošković.

U tužbi na odluku disciplinskog suda AKCG, advokat Bošković navodi da je pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje i pogrešno primijenjeno materijalno pravo.

On istiće da je Odluka o proglašenju opšte obustave rada donešena bez pravnog osnova sadržanog u zakonu ili Statutu i kao takva ne može imati za posljedicu odgovornost advokata ,,za neizvršavanje odluka organa Advokatske komore“, jer svaki pravni akt niže pravne snage mora imati uporište za njegovo donošenje upravo u zakonu.

“Upravni odbor AKCG nije bio ovlašćen da proglasi opštu obustavu pružanja pravne pomoći suprotno Zakonu o štrajku, tako da nema osnova za izricanje sankcije. AKCG je zanemario činjenicu da je odredbama Ustava Crne Gore garantovan integritet pravnog sistema, posebno ljudskih i manjinskih prava a Evropskom konvencijom garantuje se pravo sloboda izražavanja koje uključuju slobodu posedovanja sopstvenog mišljenja primanja i saopštavanja informacija. Pozicija profesije advokata zahtijeva da pruži pravnu pomoć u skladu sa zakonom a AKCG samostalnost advokatske službe uspostavlja kao opšte pravilo na štrajk izvan sistema javnog poreretka i javnog interesa građana, koji uvijek mora biti jači od interesa pojedinca ili grupe”, navodi se u tužbi advokata Boškovića.

On je ukazao da AKCG zanemaruje da je Zakonom o štrajku propisana sloboda organizovanja štrajka, kao i da se zaposleni koji ne učestvuju u štrajku ne mogu sprečavati da rade, te da je morao biti obezbijeđen minimum procesa rada.

Sa druge strane, u odgovoru AKCG se navodi da je tužba advokata Boškovića neosnovana.

Građani su od 24. maja do kraja jula prošle godine privremeno ostali bez ustavnog prava na pravnu pomoć, jer su advokati zvanično obustavili rad zbog neuspjelih pregovora sa Vladom, od koje traže da budu izuzeti iz sistema elektronske fiskalizacije.

Od 960 advokata koji rade u Crnoj Gori glasalo je 707, od kojih je za obustavu bilo 700, a protiv sedmoro.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve