Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Trgovinski rat Vašingtona i Pekinga, Trampu Kina ne treba

"Ne treba nam Kina i iskreno, bilo bi nam bolje bez nje", napisao je Tramp

Američki predsjednik Donald Tramp pozvao je kompanije iz SAD da što prije “pronađu alternative” za poslovanje sa Kinom, svega nekoliko sati pošto je Peking najavio dodatnu taksu od deset odsto za 75 milijardi dolara vrijedne američke proizvode koji se uvoze u tu državu.

“Ne treba nam Kina i iskreno, bilo bi nam bolje bez nje”, napisao je Tramp.

Ilustracija

Nova kineska taksa, koja je uslijedila nakon dva talasa oporezivanja 550 milijardi dolara vrijednog kineskog izvoza u SAD, nastavak je trgovinskog rata koji već mjesecima ozbiljno opterećuje odnose dvije zemlje, sa jednako negativnim uticajem na globalnu ekonomiju.

“Naređujem sjajnim američkim kompanijama da odmah počnu da traže alternative Kini, uključujući vraćanje proizvodnje na domaći teren i proizvodnju unutar granica SAD”, poručio je Tramp putem Tvitera i najavio da će do kraja dana odgovoriti na nove kineske takse.

Beskrajnu sagu o taksama, međutim, počeo je upravo Tramp uvođenjem nameta od 20 odsto na 300 milijardi dolara vrijedne kineske proizvode, te dodatnih 10 odsto za 250 milijardi dolara vrijedne proizvode kineske elektronske industrije, čije je dejstvo odloženo za decembar.

Kina je odgovorila odustajanjem od kupovine američke soje, pa se čarka Donalda Trampa izrodila u trgovinski rat sa nepoznatim ishodom i brojem žrtava.

Tramp je u petak, takođe, naredio američkoj pošti, te Fedeksu De-Ha-Elu i Ju-Pi-Esu da pretražuju pošiljke i odbace one koje sadrže Fetanil.

“Ne treba nam Kina i, iskreno, bilo bi nam bolje bez nje. Kina nam je iz godine u godinu, decenijama, krala ogromne svote novca i to će PRESTATI”, naveo je Tramp.

Tračak nade u odnosima dvije zemlje, ipak, predstavljaju najave da će pregovori između Pekinga i Vašingtona biti nastavljeni u septembru, iako ekonomski eksperti smatraju da Amerika lagano klizi ka recesiji.

Jednako ozbiljne probleme ima i Kina čiji je rast privrede značajno usporen.

IzvorRTS

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve