Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Sve dublji jaz među republikancima zbog Trampa

Zadatak Republikanskog nacionalnog komiteta nije da proziva članove koji imaju drugačije mišljenje

Podjele u Republikanskoj stranci zbog bivšeg predsjednika Donalda Trampa dodatno su produbljene, pošto su pojedini senatori kritikovali odluku Republikanskog nacionalnog komiteta (RNC) da javno ukori republikanske članove Kongresa Liz Čejni i Adama Kinzingera.

Kinzinger i Čejni su na tapetu sopstvene partije otkako su kritikovali Trampove lažne tvrdnje da su izbori 2020. pokradeni, a dodatno su kritikovani jer su tvrdili da je bivši predsjednik ohrabrivao pristalice da upadnu u Kongres 6. januara 2021. Oni su glasali za Trampov opoziv u Predstavničkom domu zbog upada u Kongres, prenosi Glas Amerike.

RNC je kritikovao Čejni i Kinzingera, članove kongresnog Odbora za istragu o upadu na Kapitol, ocijenivši da „učestvuju u progonu običnih građana, učesnika legitimnog političkog diskursa“.

Kongresni odbor istražuje planiranje napada na Kongres i ulogu Trampa i njegovih saradnika u tome i u istrazi je već izdao nekoliko obavezujućih poziva za svjedočenje bivšim Trampovim saradnicima.

Jaz u stranci se produbio pošto su neki senatori kritikovali odluku RNC.

„Tradicionalno, nacionalni komiteti naše partije podržavaju sve članove, bez obzira na njihove stavove o određenim pitanjima. Ovdje je, međutim, pitanje da li je zadatak Republikanskog nacionalnog komiteta da proziva članove koji imaju drugačije mišljenje? To nije posao RNC“, rekao je lider republikanaca u Senatu Mič Mekonel.

Mekonel je upad na Kapitol opisao kao „nasilnu pobunu“ sa ciljem da se spriječi mirna tranzicija vlasti. Međutim, Mekonel je u Senatu glasao za Tramp bude oslobođen u procesu drugog opoziva.

Senator Mit Romni je rekao da je u poruci svojoj nećaki Roni Mekdanijel, koja predsjedava Republikanskim nacionalnim komitetom, izrazio zabrinutost zbog javne osude Čejni i Kinzingera. Romni je bio jedan od rijetkih republikanaca koji je glasao za osudu Trampa u procesu opoziva.

Sa druge strane, predstavnica u Kongresu Elisa Stefanek pravdala je odluku Republikanskog nacionalnog komiteta rekavši da „RNC ima pravo da preduzme bilo koji korak“.

„Na kraju će vam suditi glasači u vašim izbornim distriktima. Vrlo brzo ćemo saznati njihov stav na ovogodišnjim kongresnim izborima“, rekla je Stefanek.

Upravo će Trampova uloga u stranci biti jedno od glavnih pitanja na predstojećim kongresnim izborima, na kojima će republikanci pokušati da osvoje većinu u Predstavničkom domu i Senatu.

Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da se republikanski glasači različito odnose prema događajima od 6. januara. Anketa iz decembra 2021. koju su sproveli NPR, PBS i Marist pokazuju da 45 odsto republikanaca upad u Kongres vidi kao politički protest, dok ga 89 odsto demokrata vidi kao pobunu protiv vlade.

U neredima na Kapitolu poginulo je pet osoba.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve