Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Republikanci vode na izborima za Predstavnički dom, izjednačeno za Senat

Nekoliko medija predviđa da će republikanci uspjeti da zadrže najmanje pet mjesta koliko im je potrebno za kontrolu nad Predstavničkim domom.

Zatvorena su birališta u dijelu SAD na izborima na sredini mandata za Predstavnički dom, Senat i guvernere saveznih država. Republikanci su do sada preuzeli sedam mandata od demokrata u nadmetanju za Predstavnički dom, a demokrate dva od republikanaca, javlja Radio Slobodna Evropa.

Nekoliko medija predviđa da će republikanci uspjeti da zadrže najmanje pet mjesta koliko im je potrebno za kontrolu nad Predstavničkim domom.

Oni su do sada obezbijedili 190 od ukupno 435, koliko ovo tijelo ukupno ima, a demokrate 165.

Međutim, u nekim ključnim utrkama demokrate vode, prije svega za dva od tri mandata u Virdžiniji, što može biti presudno za krajnji ishod.

Na izborima za Senat demokrate vode sa 47 mandata, dok republikanci imaju 46, prenosi CNN. Ovo tijelo ima 100 mjesta.

Nadmetanje za preostalih osam mjesta je neizvjesno, naročito u Džordžiji i Pensilvaniji, pa može proći i nekoliko dana da se sazna pobjednik, a moguće je da se ide i u drugi krug glasanja 6. decembra ako nijedan kandidat ne osvoji više od 50 odsto glasova.

CNN je objavio da je demokrata Džon Feterman (John Fetterman) pobijedio u ključnoj trci za Senat u Pensilvaniji, prebacujući mjesto koje drže republikanci.

Izlazne ankete su pokazale da će demokrate vjerovatno proći bolje nego što se očekivalo s obzirom na Bajdenov trenutno nizak rejting.

“Ovo definitivno nije republikanski talas, to je sasvim sigurno“, rekao je republikanski senator Lindzi Grejem (Lindsey Graham) za MSNBC.

Ipak, uprkos nekim tračcima nade za demokrate, republikanci su i dalje favoriti da preuzmu kontrolu nad Predstavničkim domom, djelimično zahvaljujući promjenama izbornih jedinica nakon popisa stanovništva 2020, prenosi Gardijan (Guardian).

To im je omogućilo da preuzmu najmanje tri mandata od demokrata na Floridi.

Uspjeh republikanaca na Floridi

Tako je Ana (Anan) Luna pobijedila demokratskog kandidata Erika Lina (Eric Lynn) na Floridi, navodi Asošiejted pres.

Ultrakonzervativni DeSantis je lako pobijedio Krista, koji je i sam nekada bio republikanski guverner države prije nego što je promijenio stranku.

Postavlja se pitanje da li DeSantis, zvijezda u usponu Republikanske stranke, namjerava da iskoristi ubjedljivu pobjedu kao odskočnu dasku za kandidaturu za predsjedničke izbore 2024.

Bivši republikanski predsjednik Donald Tramp (Trump), njegov vjerovatni rival ako se kandiduje, proveo je vrijeme u utorak pokušavajući da odvrati DeSantisa od pokretanja kampanje, savjetujući mu da “ostane na Floridi”.

I republikanski senator sa Floride Marko (Marco) Rubio je obezbijedio reizbor, pobjedivši demokratu Vala Demingsa, potvrdivši talas podrške ovoj stranci u ovoj saveznoj državi u kojoj su ranije rezultati uglavnom bili neizvjesni (swing state).

Sa 78 odsto prebrojanih glasova, prema Asošiejted presu, Rubio je zabilježio nepremostivu prednost – 56,8 prema Demingsovim 42,6 procenata.

Za Rubija je bila presudna prednost koju je obzebijedio u okrugu Majami Dejd, nekada demokratskom uporištu, zajedno sa susjednim okruzima Brovard i Palm Bič u jugoistočnom uglu države, pretvorivši ih prvi put u posljednje četiri decenije “crveno” (boja republikanaca).

Republikanci na Floridi su sve uvjereniji da su obezbijedili podršku značajnog bloka latinoameričkih glasača u ovom regionu.

Uticaj prekrajanja izbornih jedinica

Republikanka Monika De La Kruz (Monica De La Cruz) osvojila je mjesto u američkom Predstavničkom domu u Južnom Teksasu.

Petnaesti kongresni distrikt jedno je od dva nova mjesta u Predstavničkom domu dodijeljena Teksasu prošle godine nakon objavljivanja novih podataka sa popisa.

Pobjeda De La Kruza je udarac za demokrate u jednom od njihovih najvažnijih uporišta u Teksasu. Ona se kandidovala kao nepokolebljivi konzervativac i pristalica ograničenja abortusa protiv demokrate Mišel Valjeho, koja je pokušala da animira liberalne glasače obećanjima da će podići minimalnu platu na 15 dolara na sat.

Republikanac Nil Dan (Neal Dunn) pobijedio je demokratu Ala Losona (Al Lawson) u nadmetanju za Predstavnički dom na sjeveru Floride u okrugu u kome su izmijenjene izborne granice.

Dan je izabran za četvrti mandat. Loson je predstavljao većinsku afroameričku zajednicu u okrugu koji je eliminisan na insistiranje republikanskog guvernera Rona DeSantisa tokom popisa stanovništva u SAD 2020. Zbog toga je pokrenuta tužba za neustavno, rasno prekrajanje izborne jedinice, ali ju je sud odbacio.

Prvi Afroamerikanac guverner Merilenda

Demokrata Ves Mur (Moore) je izabran za guvernera Merilenda, kao prvi Afroamerikanac na toj funkciji.

Suparnik mu je bio umjereni republikanac Larij (Larry) Hogan, koji je uspio da dva puta pobedi na izborima u državi (plava) u kojoj demokrate imaju snažno uporište.

Trampova portparolka guvernerka Arkanzasa

Sara Hakabi Sanders (Sarah Huckabee Sanders), nekadašnja portparolka i direktorka komunikacija bivšeg predsjednika Donalda Trampa, biće nova guvernerka Arkanzasa, projekcija je CNN-a.

Ona će biti prva žena na toj funkciji.

Hakabi Sanders je pobijedila demokratu Krisa Džonsa (Chris Jones),

Arkanzas je posljednji put izabrao demokratskog guvernera 2010. i sada je uporište republikanaca.

Otac Sandersove Majk (Mike) bio je guverner Arkanzasa od 1996. do 2007. Ona je istovremeno i prva ćerka u istoriji SAD koja je služila kao guverner iste države koju je njen otac nekada vodio.

Sandersova je ranije dobila podršku od Trampa nakon što se pridružila trci za guvernera Arkanzasa, a istaknuti rivali iz redova republikanaca su kasnije ispali iz trke, čime je je otvoren put ka nominaciji.

Izabrano više od 140 republikanaca koji nisu priznali rezultate 2020.

Više od 100 republikanaca koji su negirali rezultate američkih izbora 2020. pobijedilo je u utorak, osvojivši mjesta u Kongresu i ključnim državnim kancelarijama koje će nadgledati buduće izbore.

Ali, bilo je prepreka za glasne pristalice neosnovanih tvrdnji bivšeg predsjednika Donalda Trampa o izbornoj prevari, kao što je Dag Mastrijano (Doug Mastriano), teoretičar zavjere krajnje desnice koji nije uspio u svom pokušaju da postane guverner Pensilvanije.

Prema analizi Vašington posta (The Washington Post), skoro 300 republikanaca na glasačkim listićima dovelo je u pitanje validnost poslednjih predsjedničkih izbora.

Do kasno u utorak, više od 140 njih je pobijedilo u svojim trkama, uključujući mjesta u Predstavničkom domu i Senatu, kao i na nivou saveznih država.

Oni koji zauzmu državne funkcije kao što su guverner i državni sekretar biće na pozicijama moći da promjene izborna pravila u korist svojih favorizovanih kandidata.

Među onima koji su poricali izbore koji su pobijedili u utorak bile su kongresmenka iz Džordžije Mardžori Tejlor Grin (Marjorie Taylor Greene) i Kejti Brit (Katie Britt), koja se kandidovala za Senat Alabame.

Ali Mastrijano – koji je učestvovao u protestima 6. januara 2021. protiv Bajdenove pobjede koja se pretvorila u pobunu i podržao ideju da zakonodavna tijela države imaju zakonska ovlašćenja da nadjačaju glasanje naroda – izgubio je od demokrate Džoša Šapira (Josh Shapiro).

Prva LGBT guvernerka u SAD

Američka država Masačusets izabrala je članicu Demokratske stranke Mauru Hili (Maura Healey) za prvu javno deklarisanu pripadnicu LGBT zajednice za guvernerku u SAD, objavio je AP.

Hili (51) je ubedljivo pobijedila republikanca Džefrija Dila (Geoffrey Diehl).

Njenim trijumfom su uspele da povrate poziciju guvernera Masačuseca na kojoj je bio guvernera države vraća se demokratama nakon osam godina republikanskog vođstva pod Čarlijem Bejkerom (Charlie Baker) koji je odlučio da se ne kandiduje za treći mandat.

Hili, koja će takođe postati prva žena guvernerka Masačuseca, imala je težak zadatak jer je Dila podržao Tramp.

LGBTK kandidati se po prvi put kandiduju u svih 50 država i glavnom gradu Vašingtonu na ovogodišnjim izborima, jer zajednica postaje sve moćnija biračka zajednica.

Skoro 90 odsto LGBTK kandidata koji su učestvovali u ovogodišnjim primarnim izborima su članovi Demokratske stranke.

Prvi pripadnik ‘Z generacije’ u Predstavničkom domu

Demokrata Maksvel Alehandro Frost (Maxwell Alejandro Frost) pobedio je u republikanca Kalvina Vimbiša (Calvin Wimbish) na Floridi na izborima za mejsto u Predstavničkom domu, kao prvi član “Z generacije”.

Frost, 25-godišnji aktivista za reformu oružja i socijalnu pravdu, kandidovao se u okrugu u oblasti Orlanda, snažnom uporištu demokrata.

Frost je bivši organizator “Marša za naše živote” koji traži strože zakone o kontroli oružja i protivi se ograničenjima prava na abortus. Generacija Z se odnosi na rođene od kasnih 1990-ih do ranih 2010-ih. Da bi postali članovi Kongresa, kandidati moraju imati najmanje 25 godina.

Aktivista: Sve što smo ostvarili sada je na biračkom listiću

“Sve što smo postigli u posljednjih 60 godina sada je na biračkom listiću,” naveo je Kortland Koks (Courtland Cox), veteran pokreta za građanska prava, u bilješci koju je proslijedio AP

Koks je u utorak pozvao birače u Džordžiji i drugde da glasaju za zaštitu građanskih prava za koja su on i drugi upozoravali da su u pitanju na ovim izborima.

Koks (82), koji je napisao čuveni govor koji je pokojni član Predstavničkog doma Džon Luis (John Lewis) održao na Maršu na Vašington 1963, uporedio je ove izbore sa “bitkom za našu slobodu”.

“Ako ste žena, vaše pravo na izbor je na glasačkom listiću”, istakao je Koks.

“Ako ste Afroamerikanac, vaše pravo glasa je na glasačkom listiću. Ako ste siromašni, vaše pravo da se prehranite je na glasačkom listiću. Ako ste LGBTK+, vaše pravo da volite koga volite je na glasačkom listiću. Ako ste stariji građanin, vaše socijalno osiguranje je na glasačkom listiću. A ako ste mladi glasač, vaša budućnost je na glasačkom listiću,” konstatovao je Koks.

Visoka inflacija i budućnost demokratije, ključni za birače

Visoka inflacija i zabrinutost za budućnost američke demokratije bili su značajni faktori u odlukama birača na ovogodišnjim izborima na sredini mandata, navodi AP VoteCast.

Stopa inflacije — 8,2 odsto — najviša je u posljednje četiri decenije. Mnogi glasači su naveli da će zbog porasta kriminala i imigracija dodatni razlog da glasaju za republikanske kandidate.

Demokrate su se fokusirale na uskraćivanje prava na abortus i podrivanje demokratskih normi kao ključne probleme.

Otprilike tri četvrtine kaže da zemlja ide u pogrešnom pravcu. Ta cifra je veća nego što je bila u VoteCast anketama birača 2018. i 2020. godine.

Birači o Bajdenu i Trampu

Oko sedam od 10 republikanskih biračka je navelo je da glasa da prkosi Bajdenu, navodi AP VoteCast, dok je dvije trećine demokrata reklo da su njihovi glasovi treba da pokažu protivljenje Trampu.

Bajden se suočava sa kritikama zbog svog vodstva, čak i među demokratama. Skoro trećina birača koji su podržali kandidate demokrata u Kongresu rekla je da Bajden nije jak lider. Svaki peti demokrata kaže da mu nedostaju mentalne sposobnosti da efikasno služi kao predsjednik.

Rekordna izlaznost

Zvaničnici procjenjuju da je više od 46 miliona građana poslalo svoj glas ranije ili poštom, a neki analitičari kažu da bi konačan broj glasačkih listića mogao da premaši rekord od 115 miliona koji je postavljen na srednjim izborima održanim 2018.

Manje izborne nepravilnosti

Nakon dvije godine lažnih tvrdnji i teorija zavjere o tome izbornim nepravilnosti, nisu prijavljeni nikakvi veći problemi.

Nije bilo izvještaja o široko rasprostranjenim problemima sa glasačkim listićima, dugim redovima ili zastrašivanjem birača, ali neispravni tabulatori u okrugu Marikopa u Arizoni, jednom od najžešćih izbornih bojnih polja u zemlji, izazvale su kritike na društvenim mrežama.

Stručnjaci za izbore kaže da pomenuti problemi nisu neuobičajeni, ali je to podstaklo tvrdnje desničara da je riječ o namjernim propustima.

“Može li ovo biti tačno kada je velika većina republikanaca čekala danas da bi glasala?“ naveo je Tramp na svojoj platformi Truth Social.

Centar za američki napredak, nestranački istraživački centar, upozorio je da će se situacija verovatno pogoršati zbog dezinformacija koje se “ne samo nastavljaju, već i tendencije da se pogoršavaju u postizbornom okruženju”.

Zabrinuti Bajden

Bajden, koji je planirao da u utorak u veče prati rezultate izbora u Bijeloj kući, rekao u ponedjeljak kasno uveče da misli da će njegova stranka zadržati Senat, ali da je “teže sa Predstavničkim domom”. Na pitanje kako će to uticati na njegovo upravljanje zemljom, odgovorio je: “Teže”.

U utorak se glasa za svih 435 članova Predstavničkog doma, te 35 od 100 senatora. Republikanci su favoriti za osvajanje 20 mjesta, a demokrate 12, dok je utrka za tri neizvjesna.

Prema pisanju AP, moguće su promjene senatorskih pozicija u Pensilvaniji, Džordžiji i Arizoni. U 36 država biraju se guverneri, a u većini slučajeva rezultati će biti neizvjesni.

Bajdenu sužen prostor u slučaju pobjede republikanaca

Izbori mogu imati dubok uticaj na naredne dvije godine Bajdenovog mandata. U prve dijve godine, u kojima demokrate imaju većinu u oba doma Kongresa, uspjeli su da usvoje mnoštvo mjera, uključujući ogromna sredstva na životnu sredinu, zdravstvenu zaštitu i druge socijalne programe.

To bi se sve okončalo pobjedom republikanaca u utorak.

Takođe, demokrate su dvije godine bile aktivne u pokretanju opsežne istrage o napadu na američki Kapitol 6. januara 2021. i saslušanja o temama uključujući abortus, zdravstvenu zaštitu i pravo glasa.

Ako republikanci preuzmu kontrolu nad kongresnim komitetima, prioriteti će se brzo promijeniti.

Oni su već najavili saslušanje o poslovnim vezama sina Džoa Bajdena Hantera sa Kinom. Takođe žele da ispitaju imigracionu politike njegove administracije, povlačenje SAD iz Avganistana i poreklo pandemije koronavirusa u Kini.

Postoji šansa za izvesnu saradnju – na primjer, republikanci i demokrate su se udružili da usvoje zakone o kontroli oružja, ulaganja u tehnologiju ove i infrastrukturnu potrošnju prošle godine. Međutim, veliki prioriteti liberalnog krila Demokratske stranke o abortusu, obrazovanju i biračkim pravima ne bi imali šansi da dobiju zeleno svijetlo.

Republikanci imaju svoju agendu, fokusiranu na bezbjednost granica, troškove za sprovođenje zakona, smanjenje budžeta i ekstrakciju fosilnih goriva.

Osokoljeni republikanci bi takođe mogli da otežaju podizanje gornje granice duga i ograniče podršku Ukrajini u odbrani od ruske invazije.

Ali čak i ako republikanci zauzmu oba doma Kongresa, demokrate će moći da blokiraju prolaz u Senatu koristeći pravilo filibustera, ili u Beloj kući koristeći Bajdenovo pravo veta.

U naredne dvije godine “legislativni ćorsokak” biće naziv političke igre, ocjenjuje BBC.

Stejt department: Nepokolebljiva podrška Ukrajini

Američka podrška Ukrajini biće “nepokolebljiva” bez obzira na rezultate izbora na sredini mandata, rekla je pomoćnica državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Karen Donfrid (Donfried).

“Čuli smo… određene glasove u Kongresu koji nude drugačija gledišta, ali Kongres zastupa mnogo, mnogo različitih mišljenja, i mislim da smo vidjeli da je velika većina njegovih članova, republikanaca i demokrata, bila jasna u vezi sa našom trajnom podrškom Ukrajini”.

Donfrid takođe vjeruje da je Evropska unija posvećena ekonomskoj podršci Ukrajini.

Zelenski: SAD da ostanu ujedinjene u podršci Ukrajini

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je SAD da ostanu ujedinjene u svojoj podršci Ukrajini usred zabrinutosti zbog posljedica pobjede.

On je pozvao američke političare da održe “nepokolebljivo jedinstvo” i slijede primer Ukrajine “dok se mir ne obnovi”.

“Demokratije se ne smiju zaustaviti na putu do pobjede”, rekao je Zelenski. “Kada je Rusija odlučila da uništi našu slobodu i zbriše Ukrajinu sa lica Zemlje, mi smo se odmah ujedinili i to jedinstvo čuvamo,” dodao je.

Većina republikanaca je podržala pomoć Ukrajini u odbrani od Rusije. U stvari, Ukrajina je bila jedno od rijetkih pitanja koje je dobilo snažnu međustranačku podršku posljednjih godina, podseća Gardijan (Guardian).

Ali, uoči izbora istaknute ličnosti u republikanskoj stranci – posebno u krilu Donalda Trampa – izrazile su skepsu prema nastavku pomoći Ukrajini.

Populistička republikanka Mardžori Tejlor Grin (Marjorie Taylor Greene) rekla je na Trampovom mitingu u Ajovi prošlog mjeseca da “ni jedan peni neće otići Ukrajini” ako republikanci pobijede jer interesi SAD treba da budu na prvom mjestu.

Lider manjine u Predstavničkom domu, republikanac Kevin Mekarti (McCarthy), koji bi mogao da postane sljedeći predsjededavajući Predstavničkog doma, rekao je da, iako je Ukrajina važna, neće biti “blanko čeka”, ukoliko njegova partija preuzme kontrolu nad ovim tijelom.

Međutim, drugi republikanci su kritikovali ove komentare. Republikanac Adam Kinzinger rekao je da Mekarti pokušava da umiri krajnju desnicu stranke da bi podržala njegov izbor za predsjedavajućeg Predstavničkog doma.

Bivši potpredsjednik SAD Majk Pens (Mike Pence) je pozvao na kontinuiranu podršku, kao i Majkl Valc (Michael Waltz), član Komiteta Predstavničkog doma za oružane snage, koji je naglasio da većina republikanaca podržava pomoć Ukrajini, kao i nekoliko ključnih republikanskih senatora, poput Miča Mekonela (Mitch McConnell), njihovog lidera u gornjem domu Kongresa.

SAD su daleko najveći finansijski pokrovitelj Ukrajine. Od invazije, SAD su Ukrajini poslale dale 18,9 milijardi dolara pomoći, što je duplo više nego što su dali evropski saveznici.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve