Utorak, 30 Aprila, 2024
Rubrika:

Privremena vlada Bugarske preuzela dužnost, najavljeni prijevremeni izbori

Izbori, koji će biti šesti od aprila 2021. godine, podstaknuti su odbijanjem populističke stranke Ima takav narod (ITN) 28. marta da formira vladu, treće po redu stranke koja je odbila mandat

Bugarska prelazna vlada koju predvodi premijer Dimitar Glavčev položila je zakletvu u parlamentu 9. aprila nakon što ju je imenovao predsjednik Rumen Radev, koji je takođe najavio vanredne opšte izbore za 9. jun.

Izbori, koji će biti šesti od aprila 2021. godine, podstaknuti su odbijanjem populističke stranke Ima takav narod (ITN) 28. marta da formira vladu, treće po redu stranke koja je odbila mandat.

Prethodno su stranka desnog centra GERB i njen bivši koalicioni partner, prozapadni Nastavi promjene/Demokratska Bugarska (CCDB), rekli da ne mogu formirati novi kabinet.

Nakon izbora u aprilu prošle godine, Bugarska je imala zajedničku vladu koju su podržali reformistički CCDB i GERB. Dogovorili su 18-mjesečnu vladu sa rotacijom premijera prvo, Nikolaj Denkov iz CCDB-a, a nakon devet mjeseci, Marija Gabrijel iz GERB-a.

Denkov je podnio ostavku 5. marta da bi GERB-u dozvolio da vodi vladu narednih devet mjeseci, kako je dogovoreno. Ali Gabrijel nije uspio da formira vladu, a Denkov je 27. marta odbio i Radevov poziv da pokuša da sastavi vladu.

Putnici prolaze pored natpisa “Dobrodošli u Šengen”, nekoliko minuta nakon ponoći 30. na 31. mart, Aerodrom “Henri Coanda” kod Bukurešta, Rumunija

Novi izbori bi se trebali poklopiti sa izborima za bugarske članove Evropskog parlamenta. Prije izbora u aprilu 2023. godine, državom su upravljale prelazne vlade koje je imenovao Radev u nedostatku stabilne izabrane koalicije. Radev je 6. aprila dao Glavčevu, šefu Revizorskog suda Bugarske, mandat da uspostavi prelaznu vladu. Kabinet Glavčeva je šesta prelazna vlada koju je Radev imenovao otkako je predsednik i prva koja je formirana po novim pravilima usvojenim krajem prošle godine.

Prije nego što je došao na čelo Revizorskog suda, šezdesetogodišnji Glavčev je bio član GERB-a, te predsjednik parlamenta 2017. godine. Bugarska je najsiromašnija od 27 članica Evropske unije i bori se sa široko rasprostranjenom korupcijom. Ova balkanska zemlja se bori i sa političkom nestabilnošću od velikih antikorupcijskih protesta 2020. godine.

Prema novim pravilima, sadašnji parlament će nastaviti sa radom, dok će glavni zadatak prelazne vlade biti organizacija predstojećih izbora.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve