Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Obavještajne agencije SAD: Kina i Rusija odlučne da ograniče uticaj Vašingtona

''Rusija će u dogledno vrijeme ostati najveći i najsposobniji rival Sjedinjenih Država'', koji posjeduje oružje za masovno uništenje, navodi se u izveštaju ODNI

Globalna epidemija koronavirusa nije učinila mnogo da bi se spriječili protivnici SAD, posebno Kina, da nastave da ciljaju i ostvaruju dobit na uštrb SAD, zaključak je nedavno objavljene procjene američkih obavještajaca.

Kako piše Glas Amerike, kancelarija direktora nacionalne obavještajne službe (ODNI) objavila je u utorak do tada tajni izvještaj na 27 strana, dan prije nego što je trebalo da najviši američki obavještajni zvaničnici svjedoče pred zakonodavcima o najhitnijim prijetnjama u godini koja je pred nama.

Peking će, kaže se u izvještaju, „nastaviti napore svoje cjelokupne vlade na širenju uticaja Kine, potkopavajući uticaj Sjedinjenih Država, zabijajući klinove u točkove između Vašingtona i njegovih saveznika i partnera i njegujući nove međunarodne norme, koje favorizuju autoritarni kineski sistem“.

Analiza, koja predstavlja zaključke svih 18 američkih obajveštajnih agencija, dalje upozorava da kinesko rukovodstvo na sve jaču konkurenciju sa Vašingtonom gleda kao na dio „epohalne geopolitičke promjene“ i spremno je da prihvati sve agresivnije strategije kako bi prevladalo.

Ta agresivnost, prema riječima zvaničnika, uključuje nastojanje za postavljanje dodatnih vojnih instalacija širom svijeta i sporazume o pristupu, „kako bi se poboljšala njegova sposobnost da projektuje moć“.

Ona takođe uključuje i narastajući arsenal oružja.

„Kina gradi sve veće i sve sposobnije nuklearne raketne snage koje su održivije, raznovrsnije i u većoj pripravnosti“, navodi se u izvještaju ODNI, upozoravajući da Peking pokušava da obezbijedi da može da uzvrati na nuklearni napad sopstvenim nuklearnim raketama.

Američki obavještajni analitičari dalje očekuju da Kina obezbijedi prisustvo u svemiru, sa svemirskom stanicom koja će operisati u niskoj Zemljinoj orbiti u naredne tri godine, i da ostane prijetnja u sajber prostoru, gdje je pokazala sposobnost da izazove „lokalizovane, privremene poremećaje do kritične infrastrukture u Sjedinjenim Državama“.

Ipak, američki obavještajni analitičari vjeruju da će postojati šanse da Vašington i Peking rade zajedno.

„Kineski lideri će, vjerovatno, tražiti taktičke mogućnosti za smanjenje napetosti sa Vašingtonom kada takve prilike budu odgovarale njihovim interesima“, navodi se u izveštaju ODNI.

Javna procjena, koja se sada zahtjeva po zakonu, prva je od 2019. godine, kada je tadašnji predsjednik Donald Tramp žigosao svoje obavještajne zvaničnike na društvenim mrežama kao „pasivne i naivne“ zbog njihovog ocjenjivanja Irana, Sjeverne Koreje i terorističke grupe Islamska država. Napori zakonodavaca da obezbijede procjenu javne prijetnje 2020. godine nisu uspjeli.

Ipak, nova procjena odraz je tema koje su američki obavještajci iznosili u drugim javnim nastupima, upozoravajući da će se pored Kine i SAD suočiti sa velikim izazovima Rusije, Irana i Severne Koreje.

Rusija

Analitičari predviđaju da je Rusija i dalje posvećena podrivanju američkog uticaja i podjeli i slabljenju zapadnih saveza, kao dio pristupa „milo za drago“ u sukobu sa SAD.

„Ruski zvaničnici već dugo vjeruju da Sjedinjene Države sprovode sopstvene ‘kampanje uticaja’ kako bi potkopale Rusiju, oslabile predsjednika Vladimira Putina i instalirale zapadno prijateljske režime u državama bivšeg Sovjetskog Saveza i drugdje“, navodi se u izvještaju.

„Rusija traži prilagođavanje sa Sjedinjenim Državama u pogledu međusobnog nemješanja u unutrašnje poslove obje zemlje i američkog priznavanja ruske sfere uticaja na veći dio bivšeg Sovjetskog Saveza“, dodaje se.

Iako ovo drugo može navesti Moskvu da ponudi partnerstvo Sjedinjenim Državama, obavještajni zvaničnici vide malo razloga da se vjeruje da će se Kremlj vratiti unazad po pitanju bilo koje od svojih zlonamernih aktivnosti, bilo da to znači pomjeranje granica u sajber prostoru, destabilizaciju Ukrajine ili uklanjanje neistomišljenika .

I dalje postoji zabrinutost zbog vojne moći Moskve.

„Rusija će u dogledno vrijeme ostati najveći i najsposobniji rival Sjedinjenih Država“, koji posjeduje oružje za masovno uništenje, navodi se u izveštaju ODNI.

Iran

Američki obavještajni analitičari vide malo naznaka da će Iran pokušati da promijeni svoj kurs, gledajući na sebe kao „zarobljenog u borbi“ sa Vašingtonom oko sfere uticaja Teherana na Bliskom istoku i šire. A nedavni dosezi američkog predsjednika Džoa Bajdena u pokušaju da oživi nuklearni sporazum, poznat i kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA), vjerovatno neće pokolebati iransko rukovodstvo.

„Očekujemo da će Iran preuzeti rizike koji bi mogli da eskaliraju tenzije i ugroze američke i savezničke interese“, upozoravaju američki obavještajni analitičari.

Što se tiče nuklearnog programa Teherana, američka obavještajna služba vjeruje da Iran „trenutno ne preduzima ključne aktivnosti u razvoju nuklearnog naoružanja, za koje smatramo da bi bile potrebne za proizvodnju nuklearnog uređaja“, iako su analitičari rekli da je nastavio neke nuklearne aktivnosti koje su zabranjene po odredbama nuklearnog sporazuma.

Američke obavještajne agencije takođe očekuju da će Iran i dalje stvarati probleme u Iraku dok pokušava uspostaviti trajno vojno prisustvo u Siriji i igrajući na svim stranama sukoba u Avganistanu, tako da će biti dobro pozicioniran bez obzira ko na kraju prevlada.

Teheran će, najvjerovatnije, i dalje koristiti svoje rastuće sajber mogućnosti, koje uključuju mogućnost pokretanja napada na kritičnu infrastrukturu, navodi se u izvještaju.

Sjeverna Koreja

Iran će vjerovatno imati „društvo“ kada je riječ o preuzimanju rizika.

U američkoj procjeni prijetnji upozorava se da Sjeverna Koreja takođe pokazuje znake da će učiniti više od svog tradicionalnog zveckanja oružje kako bi privukla pažnju.

„Kim Džong Un može preduzeti brojne agresivne i potencijalno destabilizujuće akcije radi preoblikovanja regionalnog bezbjednosnog okruženja i zabijanja klinova u točkove između Sjedinjenih Država i njihovih saveznika“, navodi se u izvještaju ODNI, upozoravajući da će Pjongjang „predstavljati prijetnju za masovno uništenje u doglednoj budućnosti“.

Terorizam

Nekad smatran najvećom prijetnjom po SAD, terorizam, upozoravaju obavještajni službenici, bio je stalno nadmašen problemima koji proizlaze iz nadmetanja velikih sila – SAD, Kine i Rusije i prijetnjama u sajber prostoru.

Ali, uprkos pretrpljenim gubicima u vođstvu, obavještajna procjena upozorava da Islamsku državu i al-Kaidu ne treba potcjenjivati.

Dvije terorističke grupe „i dalje su najveća sunitska teroristička prijetnja američkim interesima u inostranstvu“, navodi se u izvještaju.

„Oni takođe nastoje da izvrše napade unutar Sjedinjenih Država, iako je kontinuirani američki i saveznički CT antiteroristički pritisak u velikoj mjeri degradirao njihove sposobnosti“.

Obavještajni službenici upozoravaju da u međuvremenu IS ostaje „sposoban da vodi dužu pobunu“ u Iraku i Siriji, zadržavajući svoje globalne težnje.

Al-Kaida, iako je tokom proteklih nekoliko godina pretrpjela ono što obavještajni analitičari opisuju kao „ozbiljne gubitke“, takođe je pokazala elastičnost, posebno u Africi.

Obaveštajni zvaničnici takođe su rekli da u nekim delovima Evrope rizik od belih supremacista nadmašuje opasnost od IS i Al-Kaide.

„Australija, Njemačka, Norveška i Velika Britanija smatraju da su nasilni ekstremisti, bijele rasno ili etnički motivisane grupe, uključujući i neonacističke grupe, najbrže rastuća teroristička prijetnja“, navodi se u izvještaju.

Klimatske promjene

Obavještajni analitičari upozoravaju da će klimatske promjene verovatno podstaći velike poremećaje tokom naredne godine.

„Ekološka degradacija i promjenljiva klima nastaviće da podstiču izbijanje bolesti, ugrožavaju sigurnost hrane i vode i pogoršavaju političku nestabilnost i humanitarne krize“, navodi se u izvještaju.

„Ove godine vidjećemo rastući potencijal za nagli porast migracija stanovništva Centralne Amerike, koje se okreće od ekonomskih padova usljed pandemije Kovida 19 i ekstremnih vremenskih uslova, uključujući višestruke uragane 2020. godine i nekoliko godina ponavljajućih suša i oluja“, kaže se.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve