Nedjelja, 5 Maja, 2024
Rubrika:

Izvjestioci UN-a: Izraelski vazdušni napadi i kopnene operacije mogu predstavljati ratni zločin

Između 3. i 4. jula, izraelske okupacione snage ubile su najmanje 12 Palestinaca, uključujući 5. djece, i povrijedile više od 100 Palestinaca u jednoj od najvećih vojnih operacija Izraela na okupiranoj Zapadnoj Obali poslednjih godina

Izraelski vazdušni napadi i kopnene operacije na okupiranoj Zapadnoj Obali koji su bili usmjereni na izbjeglički kamp u Dženinu, ubijanje najmanje 12 Palestinaca, mogu prima facie predstavljati ratni zločin, kazali su eksperti UN-a.

“Operacije ‘izraelskih snaga’ na okupiranoj Zapadnoj Obali, ubijajući i teško ranjavajući okupirano palestinsko stanovništvo, uništavajući njihove domove i infrastrukturu, prozivoljno raseljvajući hiljade Palestinaca, predstavljaju ogromna kršenja međunarodnog prava i standarda o upotrebi sile i mogu predstavljati ratni zločin, kazali su eksperti UN-a”, saopštila je Ambasada Palestine u Crnoj Gori.

Između 3. i 4. jula, izraelske okupacione snage ubile su najmanje 12 Palestinaca, uključujući 5. djece, i povrijedile više od 100 Palestinaca u jednoj od najvećih vojnih operacija Izraela na okupiranoj Zapadnoj Obali poslednjih godina. Napadi su prislili hiljade Palestinaca da pobjegnu, oštetili infrastrukturu, kuće i stambene zgrade.
”Ovo su bili najžešći napadi na Zapadnoj Obali od uništenja kampa u Dženinu 2002. godine”, kazali su eksperti UN-a.

“Ukazali na više izvještaja o tome da su kola hitne pomoći bila spriječena da pristupe izbjegličkom kampu u Dženinu kako bi evakuisali ranjene i pružili medicinsku pomoć”, navode iz Ambasade.

Oko 4.000 Palestinaca pobjeglo je iz izbjegličkog kampa u Dženinu nakon smrtonosnih vazdušnih napada tokom noći u ponedjeljak i utorak.

”Srceparajuće je vidjeti hiljade palestinskih izbjeglica koje su prvobitno reseljene od 1947-1949 da su ponovo prisiljene da izađu iz kampa u velikom strahu u gluvo doba noći.” kazali su eksperti UN-a.

Osuđujući takozvane “protivterorističke” operacije izraelskih snaga, eksperti su rekli da napadi nisu našli opravdanje prema međunarodnom pravu.

“Napadi predstavljaju kolektivo kažnjavanje palestinskog stanovništva, koje je u očima izraelskih vlasti označeno kao “kolektivno bezbjedonosna prijetnja”, kazali su oni.

Eksperti su izrazili ozbijnu zabrinutost zbog vojnog oružija i taktike koje su izraelske okupacione snage koristile najmanje dva puta u poslednje dvije nedjelje protiv stanovništva Dženina.

”Palestinci na okupiranoj palestinskoj teritoriji su zaštićena lica po međunarodnom pravu, kojima se garantuju sva ljudska prava uključujući i pravo na pretpostavku o nevinosti”, kazali su eksperti. ”Okupaciona sila ih ne može tretirati kao prijetnju kolektivnoj bezbjednosti, tim više dok okupaciona sila pospješuje aneksiju okupirane palestinske zemlje, raseljavanje i odstranjivanje palestinskih stanovnika”, naveli su iz UN-a.

Eksperti su kazali da su izraelske operacije u Dženinu bile osnažene strukturalnim nasiljem koje decenijama prožima okupiranu palestinsku teritoriju.

”Nekažnjivost koju decenijama Izrael uživa za svoja nasilna djela samo potpiruje i intevizira ciklus nasilja koji se ponavlja.”

Eksperti UN-a su pozvali da se Izrael smatra odgovornim prema međunarodnom pravu za svoju nelegalnu okupaciju i nasilna djela u cilju njegovog samoodržanja.

”Da bi se ovo nemilosrdno nasilje završilo, izraelska nelegalna okupacija mora da se okonča. To se ne može ispraviti ili poboljšati na marginama, jer je pogrešno do srži”, rekli su oni.

Eksperti UN-a: Frančeska Albaneze, specijalni izvjestilac za stanje ljudskih prava na palestinskoj teritoriji okupiranoj od 1967. godine; Paula Gaviria Betankur, specijalni izvjestilac za ljudska prava za interno raseljena lica; Reem Alsalem, specijalni izvjestilac za nasilje nad ženama i djevojčicama.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve