Ponedjeljak, 20 Maja, 2024
Rubrika:

Kovačević: Ima li političke volje za izbornu reformu

Uz apel partijama za nephodnu promjenu odnosa prema izbornoj reformi, naglašava, danas objavljujemo našu novu analizu „Izborna reforma – potreba društva ili sredstvo za partijsku trgovinu?“.

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) poziva Skupštinu Crne Gore i sve političke aktere da energično i u hitnom roku pokrenu rad Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu (Odbor) koji u narednih mjeseci mora raditi u punom kapacitetu. Činjenica da ovo tijelo nakon šest mjeseci od formiranja novog saziva Skupštine nije počelo sa radom dovodi u pitanje postojanje političke volje i stvarne i iskrene želje da se izborna reforma zaista i desi, poručila je predsjednica CDT-a, Milica Kovačević.

Kovačević navodi da je pred Odborom veliki posao, koji se ne može završiti za par mjeseci, ako želimo reformu koja će rezultirati povećanjem kredibiliteta izbornih procesa.

“Potrebno je unaprijediti kvalitet biračkog spiska, depolitizovati i profesionalizivati izbornu administraciju, zaustaviti zloupotrebu javnih resursa i druge oblike nedozvoljenog finansiranja kampanja partija. Neophodno je da se svi lokalni izbori održe u jednom danu. Potrebno je i omogućiti pojedincima pravo kandidovanja, a građanima da biraju poslanike a ne partijske liste. Jedan od zadataka je i omogućavanje bolje predstavljenosti žena u politici”, ukazuje ona.

Ističe da je veliki izazov omogućavanje objektivnog informisanja građana u toku izbora, te zaštita izbornih procesa od dezinformacionih kampanja i stranog uplitanja.

“Ostalo je još samo tri mjeseca do isteka roka u kome je Odbor bio dužan da pripremi i podnese Skupštini na usvajanje predloge zakona i drugih akata potrebnih za reformu izbornog zakonodavstva. Nijesu imenovani svi članovi iz reda poslanika, niti je pokrenuta procedura za izbor pridruženih članova iz nevladinog sektora i akademske zajednice”, opominje Kovačević.

Ističe da u proteklom periodu kompletna javnost se mogla uvjeriti u to da su političkim partijama uvijek bile važnije neke druge teme i da su se lako nalazila opravdanja da se reforma ova reforma ne desi.

“Zabrinuti smo zbog činjenice da su izgleda, i ovaj put, te “druge teme” važnije od unapređenja izbornog procesa”, napominje predsejdnica CDT-a.

Uz apel partijama za nephodnu promjenu odnosa prema izbornoj reformi, naglašava, danas objavljujemo našu novu analizu „Izborna reforma – potreba društva ili sredstvo za partijsku trgovinu?“.

“U istraživanju o napretku Crne Gore u ispunjavanju političkih kriterijuma EU, koju smo sproveli uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju (BTD) i Ambasade Kraljevine Norveške, oblast izbori smo analizirali na osnovu 59 indikatora. U kreiranju konačne ocjene pomogli su nam i eksperti, koji su ovu ocijenili prosječnom ocjenom 2,8 na skali od jedan do pet. Prosječna ocjena u prošlogodišnjem istraživanju je iznosila 2,52”, ističe u saopštenju.

Kovačević sugeriše, da ukoliko se hitno ne krene u bavljenje ovim važnim pitanjem, odgovornost za neizbježni nastavak radikalizacije izbornih procesa i urušavanja povjerenja u demokratiju i institucije snosiće svi politički akteri, u skladu sa svojom političkom snagom.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve