Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Američki senator: Uznemiren sam što se dovodi u pitanje genocid

''Činjenice u vezi sa onim što se dogodilo u Srebrenici u julu 1995. godine su dokumentovane. Međunarodni sudovi su potvrdili, a međunarodna zajednica široko prihvatila, da te činjenice ispunjavaju definiciju genocida'', poručio je Kardin za Glas Amerike

Predsjedavajući američke Helsinške komisije senator Ben Kardin izjavio je da je uznemiren zbog izjava kojima se dovodi u pitanje zaključak međunarodnih sudova o događajima u Srebrenici.

“Činjenice u vezi sa onim što se dogodilo u Srebrenici u julu 1995. godine su dokumentovane. Međunarodni sudovi su potvrdili, a međunarodna zajednica široko prihvatila, da te činjenice ispunjavaju definiciju genocida”, poručio je Kardin za Glas Amerike dodajući:

“Uznemiren sam time što bi bilo koji zvaničnik jedne zemlje koja je susjed Bosne i Hercegovine dovodio u pitanje taj zaključak – naročito neko ko razumije opasne ekstreme nacionalizma na Balkanu i ko je odgovoran za unapređenje vladavine prava”, ukazao je senator Kardin, u pisanom odgovoru na upit Glas Amerike da Helsinška komisija prokomentariše nedavnu izjavu crnogorskog ministra pravde Vladimira Leposavića u Skupštini da će priznati genocid u Srebrenici “kad se činjenice nedvosmisleno utvrde”.

Kardin, demokratski senator iz Merilenda i član senatskog Spoljnopolitičkog odbora, prošle nedelje je preuzeo funkciju predsjedavajućeg Helsinške komisije, u kojoj je od 1993. godine.

Stejt department je, takođe u odgovoru na upit Glasa Amerike, u ponedeljak poručio da je “stav Sjedinjenih Država o genocidu u Srebrenici dugotrajan i nepokolebljiv”,i da to “bolno poglavlje evropske istorije nikada ne smije biti negirano niti zaboravljeno”.

Povodom navoda crnogorskog ministra pravde o događajima u Srebrenici, oglasile su se, između ostalih, Ujedinjene nacije, Evropska unija, te brojne zapadne ambasade, među kojima i američka u Podgorici, porukom da se genocid ne smije poricati niti relativizovati.

Opozicione stranke u Crnoj Gori zatražili su ostavku Leposavića koji je u ponedeljak saopštio da ništa od onoga što mu se spočitava povodom izjava o priznanju genocida u Srebrenici, nije istina, te da ostavku neće dati.

Međunarodni sud pravde u Hagu, presudom iz 2007. donetom po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Savezne Republike Jugoslavije (SRJ), utvrdio je odgovornost Srbije koja prema mišljenju suda nije spriječila i kaznila zločin genocida u vezi sa događajima u Srebrenici jula 1995, dok su istom presudom direktnim izvršiocima genocida označeni vojska i policija Republike Srpske (RS).

U periodu od 11. do 22. jula 1995. pošto je području Srebrenice, koje je bilo pod zaštitom Ujedinjenjih nacija, prešlo pod kontrolu Vojske Republike Srpske kojom je komandovao prvostepeni haški osuđenik Ratko Mladić – ubijeno je više od 8.000 Bošnjaka.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Sejo
31.03.2021-08:38 08:38

Za Cetnicku- URA- nijesam „spalila sram“ već bila žrtva iskonstruisane velikosrpske hajke koja je pogađala mene i moju cijelu familiju i moje maloljetno djete koje je pune dvije godine dobijalo prijetnje od krvoločnih četnika u kojima su opisivali šta će raditi njemu i njegovoj majci. Vi nastavljate progon, vi isticanjem moga imena ubirate simpatije onih najekstemnijih siledžija što se kriju pod svetosavskom mantijom i prijete ponavljanjem Srebrenice po Crnoj Gori. Vi ste te iste krvoločne četnike doveli na vlast i dali im vjetar u leđa da šenluče po Crnoj Gori kao da je Republika Srpska Krajna iz 90’tih, da prijete… Pročitaj više »