SPORT Report: Luna park u Londonu i na Maksmiru

Ono čemu smo najprije svjedočili na Stemford Bridžu, a onda i na Maksimiru pravi je fudbalski Luna park. Jednostavno, Liga šampiona.

za aktuelno.me

piše: Aleksandar Popović

epa07977577 Tete (R) of Shakhtar Donetsk in action against Dinamo's goalkeeper Dominik Livakovic (L) during the UEFA Champions League soccer match between GNK Dinamo Zagreb and Shakhtar Donetsk at Maksimir stadium in Zagreb, Croatia, 06 November 2019. EPA-EFE/ANTONIO BAT

Jeste hrabra Slavija iznenadila Barselonu remijem bez golova na Nou Kampu. Jeste Borusija od 0:2 stigla do ludog preokreta protiv Intera na 3:2. Jeste i Atalanta zaustavila Siti, a bek Volker u situaciji sa igračem manje navukao rukavice, stao na gol i sačuvao bod engleskom šampionu.

Jeste se Real iživio nad Galatasarajem 6:0. Jeste i Salzburg zakočio Napoli pod Vezuvom 1:1, a Juventus, u svom stilu, sa zvukom sirene bacio na koljena Lokomotivu u Moskvi 2:1.

Međutim, ono čemu smo najprije svjedočili na Stemford Bridžu, a onda i na Maksimiru pravi je fudbalski Luna park. Jednostavno, Liga šampiona.

Čelsi – Ajaks 4:4!

LONDON, ENGLAND – NOVEMBER 05: Reece James of FC Chelsea celebrates after scoring during the UEFA Champions League group H match between Chelsea FC and AFC Ajax at Stamford Bridge on November 5, 2019 in London, United Kingdom. (Photo by TF-Images/Getty Images)

Nakon spektakla Liverpula i Arsenala (5:5), sad su Čelsi i Ajaks u Ligi šampiona priuštili gotovo reprizu sa Enfilda. Vodili su „kopljanici“ 0:1 i 1:4, pa ostali sa dva igrača manje u jednom napadu i poklonili penal „plavcima“, dopustili im da se vrate do 4:4, a onda u finišu, zahvaljujući VAR-u, preživjeli i totalni preokret, odnosno opravdano poništeni gol Aspilikuete.

Fudbal je u Londonu još jednom pokazao zašto je najvažnija sporedna stvar na svijetu.

Dinamo – Šahtjor 3:3!

Šest golova, dva crvena kartona, dvije prečke, promašeni zicer i dva gola u sudijskoj nadoknadi vozili su sve ljubitelje fudbala na Maksimiru u još jednom dvoboju koji sa pravom nosi etiketu meč godine.

ZAGREB, CROATIA – NOVEMBER 06: Shakhtar Donetsk players celebrate goal during the UEFA Champions League group C match between Dinamo Zagreb and Shakhtar Donetsk at Maksimir Stadium on November 6, 2019 in Zagreb, Croatia. (Photo by Slavko Midzor/Pixsell/MB Media/Getty Images)

Dinamo je gubio, pa izjednačio, a onda su obje ekipe u samo nekoliko minuta ostale s desetoricom. Ivanušec u 83. i Ademi u 89. minutu bacili su stadion u trans i doveli hrvatskog šampiona na korak od prvog prolaska ikad u osminu finala Lige šampiona.

Slavlje je uveliko krenulo u Zagrebu, a onda je Šahtjor izveo čudo. Moraeš je u 93. Smanjio na 3:3, a golman Pjatov otišao u posljednjem napadu u šesnaesterac Dinama, đe je srušen za senzacionalni penal u 98. minutu koji je realizovao mladi debitant Tete za nestvarnih 3:3 i šok nad šokovima za sve u redovima Dinama, koji je propustio priliku svih prilika da prigrli nokaut fazu.

Evropskoj Budućnosti ne ide

Jedna Budućnost je prva u ABA ligi, pobijedila je Zvezdu u Beogradu. A druga Budućnost ostvarila je i šesti poraz u Evrokupu, đe je u grupi posljednja bez ijedne pobjede.

Ovog puta crnogorski šampion izgubio je u Morači od Unikahe 81:82 u dramatičnom finišu.

„Plavi“ su vodili od sredine treće četvrtine, održavala to i u posljednjoj, a onda dopustila preokret. Imala je četiri poena prednosti (81:77) na 30-ak sekundi do kraja, ali je Unikaha preko Tompsona iskoristila greške domaćih i košem na svega dvije sekunde prije kraja izgubila dobijenu utakmicu.

Evrokup i Budućnost – ove sezone jednostavno ne ide.

Međutim, vedrija stvarnost i optimizam po Budućnost žive u ABA ligi.