Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Jadran ne može poremetiti odnose Crne Gore i Hrvatske

lako Vlada Hrvatske ne odustaje od zahtjeva da školski brod “Jadran” bude u hrvatskom vlasništvu što je ovih dana potvrđeno i slanjem protestne note zvaničnog Zagreba vlastima Crne Gore i Malte zbog međunarodnog krstarenja “Jadrana” sagovornici Pobjede smatraju da takav postupak neće ugroziti odnose dvije zemlje.

Iz hrvatska Vlade navode da je pitanje školskog broda Jadran sastavni dio neriješene sukcesije vojne imovine između Republike Hrvatske i Crne Gore čija ukupna vrijednost prelazi milijardu američkih dolara.

“Za odnose između dvije države od velikog je značaja međusobno povjerenje. Jednostrani potezi, suprotni prethodno postignutim dogovorima, povučeni bez ikakve najave, sigurno ne pridonose njegovoj izgradnji”, kazali su za Pobjedu u Vladi Hrvatske, dodajući da je Republika Malta upoznata sa relevantnim činjenicama o školskom brodu Jadran.

Bivši šef crnogorske diplomatije Branko Lukovac tvrdi da se to neće desiti jer je u izgradnju odnosa uloženo mnogo napora, dok hrvatski politički analitičar Žarko Puhovski smatra da razlog hrvatske inicijative leži u tome što je Crna Gora u odnosu sa Hrvatskom slabiji igrač. Lukovac smatra da spor oko “Jadrana” nije novo pitanje u odnosima dvije zemlje, već je od samog početka nezavisnosti Crne Gore i formiranja diplomatskih odnosa sa Hrvatskom predmet razgovora.

“Ali uprkos tome, odnosi su značajno napredovali. Tako da to pitanje nije bilo smetnja za odnose koji se danas ocjenjuju kao primjer dobrosusjedske saradnje u regionu. Spor oko broda “Jadran” nastao je jer dio sukcesije Jugoslavije nije dao rješenje. Matična luka broda bila je u Splitu i to je osnov za stav Hrvatske da brod treba da pripadne njima”, objašnjava Lukovac.

Dodaje da, uprkos tome što je ovo pitanje bilo vrlo često tretirano u odnosima dvije zemlje, ono nije negativno uticalo na te odnose jer su iznesene različite ideje o saradnji, pa i kada je u pitanju korišćenje broda „Jadran“.

Govoreći o tome da li je u Hrvatskoj pooštren ton prema Crnoj Gori zbog ovog pitanja, Lukovac smatra da se radi o pretpostavkama i proizvoljnim interpretacijama.

Zagrebački profesor i politički analitičar Žarko Puhovski, poput Lukovca, smatra da “Jadran” ne može da poremeti odnose Crne Gore i Hrvatske. Međutim, vjeruje da je razlog što je Crna Gora previše slaba u svojoj poziciji kandidata za EU, pa može zavisiti od Hrvatske.

“Crna Gora neće dozvoliti zaoštravanje odnosa sa Hrvatskom, i to je naprosto realnost. Pitanje je hoće li Hrvatska imati motivaciju da insistira preko neke mjere, jer ne vidim da se tu radi o nekoj bogzna kako važnoj stvari. “Jadran” je više simbolički problem, ali mi iz rata 90-ih godina znamo da su sukobi počinjali često iz simboličkih razloga”, rekao je Puhovski.

Na pitanje da li to znači da može doći do sukoba Hrvatske i Crne Gore, kaže da ne vjeruje u to.

“Ne može doći do sukoba sa Hrvatskom, jer će se Crna Gora povući”, smatra hrvatski profesor.

Govoreći o mogućem uslovljavanju Hrvatske, Puhovski kaže da takva tradicija postoji.

“Meni se čini da može doći do toga da Hrvatska uslovljava Crnu Goru, jer mi imamo i tu tradiciju. Italija je uslovljavala Sloveniju, Slovenija Hrvatsku. Hrvatska je doduše rekla preko svih svojih predsjednika vlade u posljednjih 10 godina da ona to neće činiti drugima, ali sam uvjeren da se neće oduprijeti tome”, zaključio je Puhovski.

Spor oko školskog broda “Jadran” nastao je jer Hrvati svoje pravo nad jedrenjakom temelje na činjenici da je brod, koji je bio u sastavu Ratne mornarice bivše JNA, svoju bazu imao u ratnoj luci “Lora” u Splitu. Međutim, kako je nakon izbijanja rata u SFRJ između svih republika bivše Jugoslavije postignut dogovor da se sve naoružanje i vojne instalacije, koje su se na početku sukoba našle na teritoriji pojedinih republika, mogu smatrati i vlasništvom tih republika, tako je i školski brod “Jadran“, koji se u tom trenutku zatekao na remontu u tivatskom”Arsenalu“, ostao u posjedu Crne Gore.

Iz crnogorskog Ministarstva odbrane više puta su ponovili da je “Jadran“ crnogorski, te da neće dozvoliti da ovaj brod bude tačka sporenja dvije države, ali da će štititi sopstvene interese. Spekulacije su stizale i dotle da je kompromis da “Jadran” plovi pod zastavom NATO, budući da su obje zemlje članice Alijanse, ali takva informacija nikada nije potvrđena ni sa crnogorske, ni sa hrvatske strane.

izvor Pobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve