Nedjelja, 5 Maja, 2024
Rubrika:

LAVINA REAKCIJA: Musk kritičan prema vodoniku, nisu baš svi oduševljeni njegovim komentarima

Vlasnik Tesle Elon Musk cijenjeni je poslovni čovjek, ali i neka vrsta poslovnog influencera. Kad on nešto kaže ili, preciznije, tvita, obično izazove lavinu reakcija, a nerijetko i tržišne turbulencije. Tako je bilo i kad se radilo o vodoniku.

Prije nekoliko godina, kada se ta tema pojavila tokom rasprave s novinarima na Svjetskom kongresu Automotive News, Musk je ocijenio vodonikove gorive ćelije ‘izuzetno glupima’.

“Jednostavno je vrlo teško… napraviti vodonik, skladištiti ga i koristiti u automobilu”, rekao je Musk. “Najbolja vodonikova goriva ćelija ne pobjeđuje u odnosu na trenutne baterije, pa onda očito… nema smisla”, dodao je kasnije.

“To će postati očito u sljedećih nekoliko godina. Nema razloga da vodimo ovu raspravu. Moj stav o ovome biće baš očigledan kako vrijeme bude prolazilo, ne znam šta bih više rekao”.

Čini se da se Muskovi stavovi nisu puno promijenili. U junu 2020. tvitao je “gorive ćelije – budala prodaje”, dodajući u julu te godine: “Prodavanje vodonika nema smisla.”

Prije svega: šta podržava tehnologiju prema kojoj Musk izgleda tako skeptičan?

Američka agencija za zaštitu životne sredine opisuje vozila na vodonikove gorive ćelije – koja su takođe poznata kao električna vozila s gorivim ćelijama – kao “slična električnim vozilima… po tome što koriste električni motor umjesto motora s unutrašnjim izgaranjem za pogon točkova”.

Ključna razlika je u tome što električna vozila imaju baterije koje je potrebno puniti uključivanjem vozila u punjač. Vozila na gorive ćelije s druge strane koriste gas vodonik i, prema EPA-i, “generišu svoju električnu energiju na brodu”.

Pojednostavljeno, s gorivim ćelijama vodonik iz spremnika miješa se s kiseonikom, stvarajući električnu energiju.

Električno vozilo s gorivim ćelijama emituje “samo vodenu paru i topli zrak”, kaže Data centar za alternativna goriva američkog ministarstva energetike.

Musk nije usamljen kada je riječ o neuvjerljivosti korištenja vodonika u automobilima.

U februaru ove godine Herbert Diess, izvršni direktor njemačke automobilske elektrane Volkswagen Grupe, procijenio je tu temu.

“Vrijeme je da političari prihvate nauku”, tvitao je. “Zeleni vodonik potreban je za čelik, hemikalije, avio industriju… i ne bi trebao završiti u automobilima. Preskupo, neefikasno, sporo i teško za uvođenje i transport. Uostalom: nema automobila s vodonikom na vidiku.”

Musk i Diess dvije su osobe visokog profila na čelu velikih kompanija s ogromnim uticajem i dosegom. Ono što kažu ima težinu. Čini se međutim da njihove stavove ne dijele svi u automobilskom sektoru.

Do danas su kompanije, uključujući Toyotu i Hyundai, proizvodile vozila na vodonikove gorive ćelije, a manji proizvođači kao što je Riversimple takođe rade na automobilima na vodonik.

U junu BMW Grupa je rekla da je počela testirati vozila koja koriste pogon na vodonikove gorive ćelije, a kompanija je opisala tu tehnologiju kao “dugoročni potencijal za dopunu motora s unutrašnjim izgaranjem, plug-in hibridnih sistema i baterija – električnih vozila”.

Iako ovi proizvodi očito ne čine najveći dio prodaje automobila u ovom trenutku – Riversimple zapravo neće prodavati svoje automobile, već ih nudi na pretplatničku uslugu – to što niz kompanija radi na ponudi gorivih ćelija pokazuje da neki vide potencijal u toj tehnologiji.

“Automobili na gorive ćelije sigurno će igrati ulogu u dekarbonizaciji transporta”, rekao je Toyotin portparol za CNBC.

“Kako se i kada se bude širila infrastruktura za dopunu goriva, ponudiće prikladan alternativni oblik elektrificiranog prevoza preko potpuno električnih BEV (električnih vozila na baterije)”, rekli su.

Toyota na vodonik gleda kao na alternativu fosilnim gorivima u svim uslovima, uključujući grijanje, rasvjetu, transport, masovni prijevoz i tešku industriju, rekao je portparol.


Toyota još 2014. godine predstavila prvi serijski automobil “Mirai” na vodonik!

“Raspon primjena vodonika povećaće se, što će omogućiti jeftinije i efikasnije napajanje te ćemo sve više vidjeti da vodonik pokreće automobile, autobuse, vozove i kamione”, kažu iz Toyote.

U izjavi poslatoj CNBC-u Udruženje za gorive ćelije i energiju vodonika izrazilo je sličan stav.

Električna vozila na gorive ćelije i vodonikova energija, rekao je FCHEA, nude kupcima “opciju s nultom emisijom s performansama koje očekuju i bez promjene u svakodnevnim rutinama – velik domet, brzo punjenje gorivom i mogućnost prilagođavanja na veće platforme bez dodavanja ograničavajuće težine i veličina”.

FCHEA je dalje rekao da postoji “ogromna prilika za električne automobile na gorive ćelije i vozila za rukovanje materijalom s pogonom na gorive ćelije”.

“Takođe, s obzirom na ograničenja težine baterije i punjenja za dugolinijski transport, značajna prilika postoji i za dostavne kombije za srednje i teške terete, kamione, autobuse, vozove i avione”, navodi se.

Zaista, dok vlade širom svijeta pokušavaju razviti transportne sisteme s niskim i nultim emisijama, širok raspon kompanija počinje istraživati ​​pojam korištenja vodonikovih gorivih ćelija u većim vozilima.

Iako postoji veliki hype oko korištenja tehnologije vodonikovih gorivih ćelija u raznim primjenama, put do bilo kakvog masovnog uvođenja možda neće nužno biti jednostavan.

Ranije ove godine Honda je obustavila proizvodnju svojih plug-in hibridnog modela Clarity i modela s gorivim ćelijama, no istakla je da će električna vozila na gorive ćelije ‘igrati ključnu ulogu u našoj strategiji nulte emisije’.

Američka vlada navela je pak brojne izazove. Oni se kreću od trajnosti i pouzdanosti gorivih ćelija do cijene vozila.

“Trenutna infrastruktura za proizvodnju i dopremanje vodonika do potrošača još uvijek ne može podržati rašireno prihvaćanje FCV-ova”, dodaje se.

U februaru 2020. udruženje Transport and Environment (T&E) sa sjedištem u Bruxellesu utvrdilo je s kakvom će se konkurencijom suočiti vodonik u sektoru saobraćaja.

T&E je istakao da se zeleni vodonik – koji se proizvodi korištenjem obnovljivih izvora – ne bi trebao samo “takmičiti sa sivim i plavim vodonikom”, a koji se proizvode pomoću fosilnih goriva.

“Takmičiće će se s benzinom, dizelom, brodskim lož uljem, kerozinom i, naravno, električnom energijom”, kažu u T&E-u.

IzvorTportal

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve