Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Zbog čega je Ilon Mask odustao od kupovine Twitter mreže?

Ako se pitate zbog čega se Mask povukao iz kupovine oko koje se ozbiljno angažovao više od šest mjeseci, treba uzeti u obzir činjenicu da je početkom godine poslovanje tehnoloških giganata bilo znatno drugačije

Inicijalna ponuda Ilona Maska da kupi Twitter mrežu nije imala dobru prolaznost ni kod publike, a ni kod vlasnika ove mreže. Međutim, nakon što su se stvari stišale, u aprilu ove godine predstavnici kompanije Twitter su dali zeleno svijetlo za proces akvizicije.

Nekoliko nedjelja kasnije Mask je pokazao znake kajanja zbog objavljene kupovine. Nakon jurnjave za Twitter mrežom, i nakon što je dobio sve što je tražio, Mask je objavio da je dogovor pauziran jer se ispostavilo da Twitter ne može da prikaže informacije o tome koliki je broj lažnih/botovskih naloga, a da se sumnja da ih je preko 5%.

Botovi i lažni nalozi

CEO kompanije Twitter, Parag Agraval, odgovorio mu je javno da je manje od 5% naloga svih aktivnih korisnika lažno, što nije zadovoljilo Maska, koji je sumnjao u metodologiju koju je Twitter koristio, piše TWSJ.

Mask se nakon toga požalio Komisiji za hartije od vrijednosti SAD da je u nekoliko navrata tražio informacije o spam nalozima, ali da nije dobijao zadovoljavajuće odgovore. Skeptici su ovo vidjeli kao odvlačenje pažnje i pripremanje terena za otkazivanje dogovora.

Ruku na srce, Twitter jeste mreža koja je poznata po tome da ima značajan broj lažnih naloga, pa je ova problematika iznenadila mnoge. U nedavnoj izjavi ove kompanije navodi se da Twitter ukloni milion lažnih naloga svaki dan.

Mask je iskoristio ovu problematiku da prikaže lažne naloge kao nepremostiv problem. Ako se pitate zbog čega se Mask povukao iz kupovine oko koje se ozbiljno angažovao više od šest mjeseci, treba uzeti u obzir činjenicu da je početkom godine poslovanje tehnoloških giganata bilo znatno drugačije.

Uvijek se sve svede na novac

Krajem marta mjeseca ove godine, akcije kompanije Tesla, koje čine najveći dio bogatstva Ilona Maska su vrijedjele preko 1000 dolara po deonici, da bi u aprilu njihova vrijednost pala na 740 dolara, odnosno na 630 dolara do prije mjesec dana. Ovo je otežalo cio proces kupovine, jer se bogatstvo Ilona Maska istopilo preko noći. Ne do te mjere da Mask nije mogao da kupi Twitter, ali dovoljno da najbogatiji čovjek na svijetu počne da preispituje svoje poslovne odluke.

Ipak je dogovor zaključen na 44 milijarde dolara, a Maskovo bogatstvo se procjenjuje na 239 milijardi dolara. Mask je svoje bogatstvo raspodijelio na nekoliko kompanija: Neuralink, Space X, Boring Company i Tesla, što znači da masivna investicija od 44 milijarde dolara ozbiljno uzdrmala fondacije svih ovih kompanija.

Altruizam i lažni altruizam

Jedan od glavnih razloga koje je Mask propagirao u vezi sa kupovinom Twitter mreže je taj da je Twitter skrenuo s puta i da više nije u pitanju mreža koja propagira slobodu govora. Mask se nekoliko puta ozbiljno zapetljao u svom objašnjavanju toga šta tačno misli pod slobodom govora, i kako misli da je sprovede, da je jedno vrijeme bio proglašen naivnim, jer ni sam nije imao dobru percepciju slobode govora.

Mask je u svojim najavama o preuzimanju Twitter mreže pričao o planovima da želi da poveća korisničku bazu sa 200 na 900 miliona korisnika do 2028. godine, nažalost, bez pravog plana kako to ima namjeru da izvede.

Pogrešni potezi i loša atmosfera

Kada se podvuče crta, Mask je želio da kupi kompaniju po jako visokoj cijeni, i to kompaniju čiji ga zaposleni nijesu previše voleli zbog stalnih kritika koje je upućivao. Pored toga, Mask nije uspio da predstavi jasnu viziju onoga šta planira da radi sa Twitter mrežom u budućnosti, iako je djelovalo da želi da poboljša sadašnje stanje stvari. I da vrati Donalda Trampa.

Spremite se za sudnicu

Mask je zvanično izjavio da odustaje od kupovine Twitter mreže, članovi upravnog odbora kompanije Twitter ne misle tako. Oni kažu da se transakcija mora obaviti prema dogovorenim uslovima i cijeni i planiraju da se viđaju preko advokata i suda ukoliko Mask zaista odustane od kupovine.

Ukoliko se pokaže da je Mask dovoljno duboko zagazio u kupovinu treće najveće društvene mreže na svijetu, može da se desi da će morati da je kupi, htio-ne htio.

Na kraju, treba da znate jednu stvar – ovde se krije mnogo više od botova i lažnih naloga, a gdje je bolje mjesto da se prljav veš iznese na vidjelo od sudnice? Uostalom, ne zaboravite da je Mask već pred sudom zbog potencijalne piramidalne šeme sa DogeCoin kriptovalutom.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve