Utorak, 18 Juna, 2024
Rubrika:

Gugl će pet godina plaćati Frans presu onlajn korišćenje njenog sadržaja

Frans press proizvodi i distribuira multimedijalni sadržaj na šest jezika svojim klijentima u Francuskoj i širom svijeta

Tehnološki gigant Gugl i agencija Frans pres postigli su dugo očekivani dogovor prema kojem će Gugl tokom pet godina francuskoj agenciji plaćati onlajn korišćenje njenog sadržaja.

Dogovor je postignut poslije 18 mjeseci teških pregovora o primjeni takozvanog „prava susjedstva“, direktive Evropske unije o poštovanju „prava autora“.

To je prvo partnerstvo te vrste koje je sklopila jedna novinska agencija. Francuska je prava autora na nivou Evropske unije prenijela u svoje nacionalno zakonodavstvo 2019. godine.

„To je sporazum koji pokriva cijelu EU, na svim jezicima AFP-a, uključujući i zemlje koje nisu prenijele direktivu na nacionalni nivo“, izjavio je izvršni direktor AFP-a Fabris Friz, koji je sporazum nazvao „pionirskim“.

AFP proizvodi i distribuira multimedijalni sadržaj na šest jezika svojim klijentima u Francuskoj i širom svijeta.

Generalni direktor Gugla u Francuskoj Sebastijan Misof izjavio je da sporazum pokazuje da rješenje uvijek može da se pronađe.

Iznos ugovora nije saopšten, a prema direktivi o pravima autora, medijima je omogućeno da budu isplaćeni za sadržaj koji se koristi na internetu.

Tu direktivu je u martu 2019. godine usvojio Evropski parlament poslije dvije godine rasprave.

Fejsbuk je sa svoje strane u oktobru najavio nekoliko sporazuma, među kojima okvirni dogovor sa francuskom Alijansom medija koji predviđa da se francuskim dnevnim listovima tokom dvije godine plaća korišćenje njihovog sadržaja.

Ti mediji će takođe dobijati novčanu nadoknadu za učešće u Fejsbuk njuzu, servisu posvećenom informaciji koji je već pokrenut u SAD i Velikoj Britaniji, a u Francuskoj će u januaru 2022. godine.

Širom svijeta je pitanje podjele prihoda od interneta u središtu tenzije između veb džinova i medija.

U Danskoj su mediji najavili da će se udružiti kako bi pregovarali o svojim autorskim pravima sa veb gigantima, a u Australiji je usvojen zakon koji obavezuje tehnološke džinove da plaćaju medijima korišćenje njihovog sadržaja.

IzvorN1

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve