Nešto više od godinu dana nakon što je Kina uspješno obavila istorijsko slijetanje u okviru Chang’e 4 misije, u toku kojeg su robotizovani uređaju spušteni na daleku stranu Mjeseca, NASA je u februaru 2019. objavila prve fotografije koje su pokazale da misija teče kao što je planirano. Tom prilikom je moglo da se potvrdi da su se dva rovera i lunarna sonda uspješno spustili na takozvanu „daleku“ stranu Mjeseca, a na Zemlju su nedavno stigle i nove fotografije.
Uz fotografije je stigla i nova serija podataka koje su prikupili instrumenti u okviru Chang’e 4 landera i Yutu 2 rovera, a fotografije visoke rezolucije donijele su nove prizore sa površine Zemljinog satelita. Fotografije su snimane tokom 12 mjesečevih dana (dan na Mjesecu traju oko dvije zemaljske nedjelje) , a instrumenti funkcionišu tokom dvije nedjelje, budući da u tom periodu dobijaju solarnu energiju koja im je neophodna za funkcionisanje, da bi tokom noći (koja takođe traje dvije nedjelje) išli u sleep mode.
Rover je do sada prešao razdaljinu od 350 metara u okviru Von Kármán kratera koji je širok 180 kilometara, i koji je dio South Pole-Aitken basena koji zauzima oko 2.500 kilometara.
So- file names appear to have a site number at the end….and then in the middle an increasing number for the frames in a given mosaic. This is the newest 11 image from what I think is Site 97 with the Left Pancam pic.twitter.com/ZleUHEms0E
— Doug Ellison (@doug_ellison) January 4, 2020
Fotografije ne govore samo o istoriji postanka Mjeseca, već i čitavog solarnog sistema, a dragocjene su i zbog toga što se o ovoj strani Mjeseca ne zna mnogo. Sljedeća Chang’e misija – Chang’e 5 – planirana je za drugu polovinu 2020. godine, a cilj joj neće biti daleka strana Mjeseca, već prikupljanje oko dva kilograma uzoraka sa površine ovog nebeskog tijela, koji bi potom trebalo da se sa misijom vrate natrag na Zemlju.