Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Vujović i Jovanović: Postoje portali koji šire dezinformicije i gore od Fos-a, ali još nijesmo naišli na reakciju tužilaštva

Nakon što je portal FOS media uoči Badnjeg dana plasirao informaciju o tome da će, navodno, kosovska jedinica ROSU da pomaže Crnoj Gori, zbog čega je uhapšena glavna urednica i autorka spornog teksta Anđela Đikanović, otvorilo se pitanje koliko su opasne lažne vijesti, koje izazivaju paniku, u osjetljivim momentima. Sagovornici televizije Nova M poručuju da bi problemu prepoznavanja i širenja lažnih vijesti trebalo ozbiljnije pristupiti, te adekvatno sankcionisati one koji to rade

Lažna vijest o dolasku kosovske policijske jedinice, ROSU na Badnji dan u Crnu Goru, a koju je objavio portal Fos media, samo je jedna u nizu lažnih vijesti plasiranih u posljednjih nekoliko mjeseci, poručio je za Novu M predsjednik Savjeta Agencije za elektronske medije Ranko Vujović. Protiv namjernog plasiranja lažnih vijesti, koje za cilj imaju sirenje panike, ističe Vujović, mora se sistemski djelovati.

Ilustracija

Predsjednik Savjeta AEM-a Ranko Vujović kazao je da očekuje da će propaganda preko portala porasti i bez neke oštrije regulative i regulative na globalnom nivou, te da će teško moći da se stane na put toj vrsti zloupotrebe informisanja.

Vujović ističe i da je izuzetno osjetljiv istorijski momenat u Crnoj Gori, kada bi svaki građanin, a mediji naročito, morali da pokažu poseban profesionalizam, te senzibilitet i da dodatno obraćaju pažnju na provjeru istinitosti informacija koje plasiraju. Sankcije predviđene našim zakonom nijesu dovoljno jasne, naglašava Vujović.

“Agencija za elektronske medije je bila nadležna za online portale, međutim, posljednjim zakonom iz 2010, Agenciji je oduzeta mogućnost novčanog kažnjavanja medija, tako da tu postoji jedna vrsta vakuma, ali postoji mogućnost kod tužioca da sankcioniše jednu takvu pojavu”, rekao je Vujović.

FOS media trenutno je u centru pažnje zbog objavljene lažne informacije, koja je kako Vlada tvrdi imala za cilj da izazove paniku, te hapšenja glavne urednice Anđele Đikanović, ali postoji nekoliko medija u Crnoj Gori koji prednjače u širenju lažnih vijesti, kaže za Novu M Milan Jovanović iz Digitalno forenzičkog centra.

“U posljednjih mjesec, dva, ali i znatno unazad, imamo portale koji namjerno i planski širenje određene sadržaje, prije svega sa namjerom zbunjivanja, dezinformisanja javnosti, a tu prije svega mislim na portale In4s i Borbu, koji šire ništa manje opasnije sadržaje od onoga što je došlo iz FOS media, možda čak i gore, ali nikada nijesmo naišli na reakciju tužilaštva ili bilo kojeg nadležnog organa, po pitanju ovih portala”, kaže Jovanović.

A upravo je protiv portala In4s pokrenut postupak od strane Agencije za elektronske medije zbog, kako je naveo Vujović, govora mržnje.

“AEM je nadležan za portale i mi smo uspjeli da skoro sve portale registrujemo kod Agencije, pa se znaju osnovne informacije o njima. In4s to odbija da uradi. Mi smo se nekoliko puta obraćali sa zahtjevom da dostave te informacije. Na kraju smo se obratili policiji, pogotovo poslije nedozvoljenih medijskih sadržaja, koje su plasirali posljednjih dana i čekamo odgovore policije”, objašnjava Vujović.

Jovanović podsjeća da je posebna kampanja započela kada se Zakon o slobodi vjeroispovjesti našao pred poslanicima. Glavna anticrnogorska kampanja i histerija, navodi Jovanović, dolazi od medija i poluga vlasti iz Srbije.

“Evidentno je da pitanje dezinformacione kampanje nadilazi samo pitanje crkve. Imali smo slučajeve pisanja srpskih tabloida i onih koji se ne tretiraju kao tabloidi, poput Večernjih novosti, gdje se jasno na naslovnim stranicama vide određena pisanja, odnosno poruke koje se žele poslati, kao što je negiranje crnogorske državnosti, simbola, svođenje Crne Gore na četiri nahije.

I crnogorsko Vijeće za nacionalnu bezbjednost juče je ocijenilo da je posljednjih dana uočljiva bila snažna i negativna politička, i neprimjerena i agresivna medijska kampanja uz veliki broj dezinformacija i lažnih vijesti, a sa cilljem uznemiravanja javnosti i građana, i podsticanja nereda i nestabilnosti. Vijeće je pohvalilo i pozitivan pristup Mitropolije crnogorsko-primorske koja je svojim stavom doprinijela mirnim okupljanjima, odupirući se i određenim političkim uplitanjma iz Crne Gore, ali i onima van nje. U ovom osjetljivom momentu”, zaključuje Jovanović, od izuzetne je važnosti sačuvati mir, što je najveća vrijednost svih građana, bez obzira na vjersku, nacionalnu, političku ili drugu pripadnost.

“Htio bih da naglasim na kraj da je došlo do smirivanja tenzija, što je evidentno i u medijima i na društvenim mrežama i veliku ulogu u smirivanju tenzija ima MPC, koja je pozivala na okupljanja, međutim, mirna i civilizovana okupljanja”, dodao je Jovanović.

Problem plasiranja lažnih vijesti na globalnom je nivou. Kako ocjenjuje stručna javnost, u online informacijskom ratu prednjači Rusija. Kako je nedavno ocijenila otpravnica poslova u američkoj ambasadi u Crnoj Gori, Džudi Kuo, portali Sputnjik, Borba i In4s rade po direktivama iz Kremlja.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve