Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Vučinić: Vratićemo oteto

Vučinić izražava bojazan da bi se podržavalaca SPC i njene ideologije „u posjed državnih instrumenata nepobitno ponovila sva ona zla XX vijeka, 1941. i 1990. godine, koja su izvodili njihovi uzori, svojevremeno Stefan Nemanja, pa onda Draža Mihailović i (Slobodan) Milošević“.

Nezakonito upisana crkvena imovina na Beogradsku patrijaršiju odnosno državu Srbiju, biće, na temelju zakona o slobodi vjeroispovijesti vraćena zakonitome vlasniku – crnogorskoj državi – uvjeren je podpredsjednik Savjeta Mitropolije Crnogorske pravoslavne crkve Stevo Vučinić.

S druge strane, mitropolit crnogorsko-primorski Srpske pravoslavne crkve Amfilohije pozvao je juče crnogorsku vlast ,,da se urazumi i da ne objavljuju rat protiv Boga“.

Srpska crkva organizuje i protest povodom usvajanja Prijedloga zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, u subotu 21. decembra u Nikšiću, a njeni arhijereji juče su pozvali vjerni pravoslavni narod da dođu na „molitveni Crkveni sabor u Nikšiću“.

Prijedlog zakona neprihvatljiv je i prosrpskim političkim partijama u našoj zemlji, koje su, takođe, najavile bunt.

Ono što Srpska crkva nije spremna da prihvati je činjenica da će ovim zakonom u vlasništvo države biti vraćena crkvena imovina koja je, najvećim dijelom nezakonito, u posljednjih više od 20 godina, upisana u vlasništvo ove vjerske organizacije sa sjedištem u Beogradu, u Srbiji.

Imovina

– Ponoviću ko zna koji put: u neredovnim političkim prilikama, između 1996. i 2006. godine, na Beogradsku patrijaršiju upisano je 12 kvadratnih kilometara crkvenoga zemljišta i većina od 600 crkava i 60 manastira. Samo zemljište na primorju vrijedi oko jedne milijarde eura. Na tome zemljištu beogradski popovi već grade hotele i apartmane, a spremili su se da na 30 hektara crvenoga zemljišta u Buljarici grade cijeli kompleks hotela, vrijedan više stotina miliona eura – istakao je Vučinić u izjavi za Pobjedu.

Podsjeća da su „isti pohlepni beogradski popovi, prije nekoliko godina pokušali da invalidnom dokumentacijom, pred Međunarodnim sudom u Strazburu, ishoduju odluku kojom bi se upisali na još 24 kvadratna kilometra šuma, livada i pašnjaka na śeveru zemlje“.

– Zahvaljujući ondašnjem zastupniku države pred tim Sudom, a sadašnjem ministru gospodinu (Zoran) Pažinu, spriječeni su u tome. Spremali su se da pred tim istim Sudom povedu postupak i za preostalih dvadesetak kvadratnih kilometara, ali taj spor nijesu pokretali. Bili su namjerili da se kao vlasnici upišu na sveukupno crkveno zemljište, površine nešto preko 50 kvadratnih kilometara, što im nije uspjelo. Sva ta imovina, uključujući i novčana sredstva koja se stiču nezakonitom prodajom crkvenoga zemljišta i prihodima iz Manastira Ostrog, na raspolaganju su svima kojima je cilj rušenje ustavnoga poretka i propast Crne Gore – kategoričan je Vučinić.

Ovim Zakonom, kaže Vučinić, treba da se riješi „jedan problem koji je proistekao iz sile ‘srpskoga mača’ izvučenoga 1918. godine, koji nema namjeru da se uvuče u korice“.

– On proishodi iz zloupotrebe crnogorske državne i narodne crkvene imovine, i novčanih sredstava proisteklih iz nje, koju za račun Srbije vrši Beogradska patrijaršija. Podmuklo, koristeći se religioznom harizmom, s oltara i ostroškim novcem, digla je na noge osiromašeni prosti svijet i naoružala ga mržnjom prema zemlji, koristeći se terminima za zemlju i vodeće ljude koji imaju izrugujuće značenje. To čini s ciljem da slomi ustavni poredak i transformišu nas u antievropsku zemlju, sa svetosavskom vizijom društva, politike i kulture, što je za nas neprihvatljivo – poručio je sagovornik Pobjede.

Vučinić izražava bojazan da bi se podržavalaca SPC i njene ideologije „u posjed državnih instrumenata nepobitno ponovila sva ona zla s konca XX vijeka, 1941. i 1990. godine, koja su izvodili njihovi uzori, svojevremeno Stefan Nemanja, pa onda Draža Mihailović i (Slobodan) Milošević“.

– Što se tiče prijetnji nekih beogradskih vladika, popova i velikosrpskih političara, da će u slučaju donošenja zakona o kojemu je riječ, životima braniti da se nezakonito upisana crkvena imovina uzakoni na crnogorsku državu, ne treba obraćati pažnju – rekao je Vučinić, zaključujući da su oni zapamćeni „samo po huškanju prostoga svijeta na rat i junačenju sa skupštinske govornice i s naslovnih strana podgoričke i beogradske štampe“.

Poruke vlastima

Poglavar SPC u Crnoj Gori mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije juče je, služeći liturgiju u manastiru Župa nikšićka, poručio crnogorskim vlastima ,,da nije lako protiv Boga ratovati i da ko god je Bogu objavio rat zna se kako je završio“.

Kako je navedeno na sajtu Mitropolije crnogorsko-primorske izrazio je žaljenje što je „u ovo naše vrijeme Vlada Crne Gore nastavila gonjenje crkve Hristove“, očekujući ,,da će Bog da urazumi one koje je vrijeme izbacilo na površinu, na vlast u Crnoj Gori da ne objavljuju rat protiv Boga“.

– Nijesu oni prvi. Od prokletoga cara Dukljanina Dioklecijana i Nerona, pa onda redom do naših vremena bilo je tih bogoboraca, čitave imperije. I od nijedne danas nema strva. Posljednja moćna bogoboračka imperija bila je ona boljševičko-titoistička. Ko se nadao da će ona da nestane i propadne. Nema danas nje, ali ima, nažalost, njenih nasljednika, i ovih na Zapadu, koji se sve više odriču Hrista Boga i njegove istine, njega kao puta istina i života – poručio je Amfilohije.

Rekao je ,,da novotitoisti, sljedbenici naših titoista, nastavljaju to bogoborno djelo svojih prethodnika bezbožnika“.

Pozvao je predstavnike crnogorske vlasti da se „vrate Bogu, vjeri Božijoj, izvornoj Crnoj Gori Svetoga Petra Cetinjskoga, Svetoga Petra Lovćenskoga Tajnovidca, Crnoj Gori kralja Nikole koja je bila krštena Crna Gora i klanjala se Hristu Bogu raspetome i vaskrslome, njemu služila“.

Uz pitanje kome sad treba da pripadne manastir Svetog Vasilija Ostroškog, kazao je ,,da čak ni poslijeratni bezbožnici nijesu otimali hramove već zemlju“.

Rekao je i kako je „crkva pravoslavna u Crnoj Gori ovih dana od ministra pravde tražila da se prvo vrati ono što je oteto i opljačkano od Crkve Božije poslije rata“, a da im je odgoor stigao u vidu prijedloga zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Poručio je da ukoliko vlast nastavi ,,započeto djelo otimanja i gonjenja crkve, to bi bio stid i sram Crne Gore i Crnogoraca, bez obzira kako se ovdje osjećali“.

Dokument

Vlada je u četvrtak utvrdila inovirani Prijedlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica kojim se u potpunosti prihvataju sve preporuke Venecijanske komisije iz juna. Potpredsjednik Vlade Zoran Pažin kazao je da su imali susret sa predstavnicima Srpske pravoslavne crkve, ali da oni ,,nažalost, nijesu prihvatili dijalog o ispunjavanju preporuka Venecijanske komisije, uslovljavajući ga razgovorima i istovremenim donošenjem zakona o restituciji crkvene imovine i zahtijevajući da se preotvori rasprava o svim drugim pitanjima koja uređuje ovaj zakon, što za Vladu nije bilo prihvatljivo, jer je značilo korak unazad u procesu donošenja samoga zakona“.

Usvojenim aktom, između ostalog, propisano je da će svi vjerski objekti koji predstavljaju kulturnu baštinu, a koji su bili imovina države Crne Gore prije gubitka njene nezavisnosti 1918. godine i koji kasnije nijesu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke vjerske zajednice, biti prepoznati kao državna imovina.

– Međutim, ako bilo koja vjerska zajednica raspolaže dokazima da je na osnovu nekad ili danas važećih propisa postala vlasnik neke imovine država će to priznati i poštovati. Svako sporenje u vezi vlasništva nad vjerskom imovinom biće rješavano pred nadležnim sudom, kao i svaki drugi imovinski spor, u skladu sa važećim zakonima u Crnoj Gori – precizirali su iz Vlade.

 SPC: Htjeli smo dijalog sa Vladom

Mitropolija crnogorsko-primorska i Eparhija budimljansko-nikšićka Srpske pravoslavne crkve saopštile su juče da tvrdnja potpredsjednika Vlade Zorana Pažina da je SPC odbila da razgovara o preporukama Venecijanske komisije nijesu tačne.

– Vlada je od naše crkve dobila argumentovane primjedbe na Predlog zakona (na preko 90 stranica) u kojima je posebna pažnja, pored ostalog, posvećena preporukama Venecijanske komisije. Naši arhijereji su predlagali da se razgovara i o ostalim važnim pitanjima vjerskih prava (restitucije, obeštećenja, garancije imovine i poštovanje pravnog kontinuiteta crkava i vjerskih zajednica) u Crnoj Gori, te da se dijalog ne ograničava na način na koji je to uslovljavala delegacija Vlade u svom krnjem mandatu. Uporno su odbijali dijalog – navodi se u saopštenju.

Ističi da je Vlada, utvrđivanjem ovakvog Prijedloga zakona pokazala da ne poštuje volju državljana Crne Gore, „koji su u ogromnom broju (oko 100 hiljada imenom, prezimenom i potpisom) iskazali svoj stav prema diskriminatornom Prijedlogu zakona“.

– Iz dosadašnjih aktivnosti na pripremi ovog zakonskog propisa, svima treba da bude potpuno jasno da se radi o pokušaju da se ovim zakonom progone, diskriminišu i ponižavaju Mitropolija i eparhije Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori – smatraju oni.

Tvrde kako je ovaj zakon „uperen i pisan protiv“ SPC.

Pozvali su vjernike da ih podrže i da se odupru zakonu i „otimačini crkvene imovine po komunističkim i drugim revolucionarnim metodama“.

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve