Utorak, 7 Maja, 2024
Rubrika:

Vlahović i Zeković: Crnogorci i manjine ugroženi, favorizovana Crkva Srbije

Oni su među osnivačima crnogorskog Helsinškog odbora za ljudska prava koji je, kako naglašavaju, i formiran jer građani Crne Gore danas doživljavaju ono što su već iskusili devedesetih.

Crnogorci i nacionalne manjine danas su ugroženi kao i devedesetih, dok je od svih vjerskih organizacija favorizovana samo Crkva Srbije koja je, zahvaljujući manipulacijama od prošle godine, sadržanim u paroli “ne damo svetinje” obmanula i brojne međunarodne adrese, ocijenili su sagovornici Gradskog radija, bivši šef diplomatije i ambasador Miodrag Vlahović i građanski aktivista Aleksandar Zeković.

Oni su među osnivačima crnogorskog Helsinškog odbora za ljudska prava koji je, kako naglašavaju, i formiran jer građani Crne Gore danas doživljavaju ono što su već iskusili devedesetih.

“Kada su se takođe suočili sa ekspanzijom nacionalizma, šovinizma, velikosrpstva i morali smo imati adekvatan odgovor na ta pitanja, a takođe su pripadnici manjina na udaru”, saopštio je Zeković.

Crnogorski Helsinški odbor je osnovan da bi kroz pojedinačne slučajeve branili prava svih u Crnoj Gori, rekao je Vlahović.

“Mi danas u Crnoj Gori opet imamo zabrinjavajuće trendove i nadamo se da neće biti kao devedesetih”, navodi on i dodaje kako je, uprkos svemu što se dešavalo u prethodnih godinu, značajan broj nevladinih organizacija naprosto zaćutao.

“To se dogodilo zato što možda nijesu bile istinske nevladine organizacije, već su iskoristile priliku da pređu u političke vode, odnosno državnu upravu”, ocijenio je Vlahović.

(gradski.me)

Vlahović kaže da su prošlogodišnje litije SPC, zbog navodno ugroženih prava vjernika, zapravo bile politički skupovi i da su čudile reakcije nekih stranih ambasadora. Zeković navodi da se, sa tih adresa, iskazuje interesovanje za prava vjernika Crkve Srbije u Crnoj Gori, ali ne i za položaj Crnogorske pravoslavne crkve i drugih vjerskih zajednica.

“Tu se vidi da se, u pristupu Vlade, kao i dobrog dijela međunarodnih organizacija, osjeća favorizacija SPC, a uvod treba tražiti u manipulaciji kroz projekat “ne damo svetinje” koji je bio izborni projekat, izborna platforma, iako nije odgovarala činjenicama da je bilo koja svetinja oduzeta, ili je postojao takav plan”, ocijenio je Zeković.

Odgovornost bivših vlasti je, smatra Zeković, što tim povodom nijesu dobro komunicirali sa domaćom i inostranim javnošću.

“I nije se insistiralo dovoljno na tom pristupu kulturne baštine koja treba da pripadne jednako svim građanima i građankama Crne Gore bez obzira na njihovu različitost po bilo kom osnovu”, rekao je Zeković.

Vlahović dodaje da je, za vrijeme prethodne vlasti, postojala inercija, nesnalaženje, nekompetentnost i nezainteresovanost crnogorske diplomatije.

“Mi nijesmo uspjeli da približimo sve ove relevantne stvari tog istorijskog tragičnog procesa kojem je bila izložena CPC u Crnoj Gori u posljednjih stotinu godina”, rekao je Vlahović.

Na male vjerske zajednice se uopšte ne obraća pažnja, kaže Zeković, iako su suočene sa ogromnom diskriminacijom, progonom i potpunim društvenim isključivanjem.

“Primjetno je da nema interesovanja da se te male vjerske zajednice uključe, već se isključuju iz aktuelnih dešavanja i, što je vrlo opasno, u tom kontekstu se tretira i Crnogorska pravoslavna crkva”, poručio je Zeković.

To je posljedica toga da, kako kaže, dobar dio javnosti i političara ne priznaje šta se dogodilo 1918. i to upravo iz hegemonističkih ciljeva. To je naročito značajno, upozorava, u momentu podignutih tenzija.

“Niko iz sadašnje vlasti nije se sjetio da u dijalog uključi CPC, čije će pristalice uzeti učešća u određenim javnim okupljanjima. Sa druge strane, vidite stalnu komunikaciju sa SPC”, rekao je Zeković i dodao da ni potpredsjednik Vlade, zadužen za bezbjednost, Dritan Abazović nije razgovarao sa CPC, bar u cilju smirivanja tenzija.

(gradski.me)

To je znak da vlast želi da nastavi sa diskriminacijom Crnogorske pravoslavne crkve, ocjenjuje Zeković i dodaje da je u prethodnom periodu Crna Gora ostvarila napredak kad je riječ o inkluziji manjinskih naroda.

“Otkad je uspostavljena nova vlast, dešava se suprotno, ne samo da su isključene manjine, već je pojačan pritisak prema etničkim Crnogorcima, pogotovo vjernicima Crnogorske pravoslavne crkve”, saopštio je Zeković.

Vlahović smatra da je svako ko je, na bilo koji način, za crnogorske interese proglašen za “nacionalistu, milogorca, dukljanina”.

“Činjenica je da je u ovoj zemlji danas veoma problematično javno reći da ste Crnogorac ili Crnogorska, a da se to iz jednog segmenta medijske i propagandne strukture ne dovede u pitanje i to na vrlo grube načine”, rekao je Vlahović i dodao da su problem Crnogorci kao takvi, crnogorski jezik, kultura i sve što ima prefiks crnogorski.

Zeković je poručio da aktuelna vlast sprovodi kriminalizaciju crnogorskog identiteta, a Vlahović da je agresivna kampanja usredsređena na pripremu popisa “koji će biti etničko prebrojavanje”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Ha20
03.09.2021-10:50 10:50

Postovana gospodo Vlahovicu i Zekovicu uz duzno postovanje za vasu reportazu bi samo zelio da kazem da sda dolazi drugo poluvrijeme pa cemo uskoro vidjtei ” Kom odojci a kom opanci ” Hvala na paznji.