Srijeda, 15 Maja, 2024
Rubrika:

Nikada nijesmo bili ničiji trojanski konj, sami biramo ekonomski put

U strahu od kineskog kapitala, odnosno uticaja koji Kina može da ima na region Zapadnog Balkana, evropski komesar za proširenje Johanes Han je prije nekoliko dana za primjer naveo Crnu Goru, saopštavajući da bi zbog auto-puta Bar-Boljare, i naša zemlja mogla da bude “trojanski konj” Kine u EU?!. On je, kako su mediji prenijeli, izjavio da je “taj čuveni auto-put neka vrsta šeme ili, recimo, poslovni model, koji Kinezi koriste”.

Zašto se baš Crna Gora našla kao primjer navodne zavisnosti od kineskog kapitala, očigledno da samo Han zna.

Tim prije što u regionu neke druge zemlje imaju mnogo veće aranžmane sa Kinezima, nego što ih ima Crna Gora. Srbija, recimo, milijardama mjeri projekte koje rade sa kineskim kompanijama, ali zasad nije “sumnjiva”.

Predsjednik Vlade Duško Marković je u intervjuu Dnevnim novinama kazao da je apsurdno dovoditi auto-put u vezu sa navodnom zavisnošću naše zemlje od kineskog kapitala, tim prije što prvu dionicu puta investira Vlada.

Redovni profesor Univerziteta Crne Gore i rukovodilac doktorskih studija na Ekonomskom fakultetu dr Božo Mihailović za DN kaže da su za izgradnju i finansiranje auto-puta BarBoljare mogli da konkurišu svi kapitali, a da je Crna Gora izabrala kinesku Eksim banku na osnovu njene ponude koja je zasnovana na grejs periodu, rokovima otplate i kamatnoj stopi.

“Crna Gora ima svoj ekonomski put, birala ga je, biraće ga, ima sopstvene ekonomske interese kao država i ti ekonomski interesi su izraz onoga što mi smatramo da nam odgovara. Crna Gora nije nikada bila ničiji “trojanski konj”, niti u ekonomskom niti u bilo kom drugom smislu riječi, upravo zbog toga je bila to što jeste. Zbog toga je plaćala danak na raznim instancama i u raznim istorijskim okolnostima”, kazao je profesor Mihailović.

Naša država se, kako naglašava, u okviru sopstvenog ekonomskog puta i razvoja opredjeljuje za one ekonomske ponude koje njoj odgovaraju.

“Podsjetio bih sve one koji imaju bojazan i negativističke stavove o kineskom kapitalu da kapitali međusobno konkurišu. Za mene kao ekonomistu i profesora univerziteta nije važno odakle kapital potiče, važno je da nije sumnjivi kapital, kao što i nije u aranžmanu sa Eksim bankom. Podsjetio bih takođe, da su za finansiranje auto-puta i njegovu izgradnju imali mogućnost da konkurišu svi kapitali. Crna Gora se odlučila za Eksim banku na osnovu ekonomske ponude. A ta ponuda je zasnovana na grejs periodu, vremenu otplate kredita i kamatnoj stopi. Dakle, to je bila isključivo ekonomska računica i ne znam zašto bi neko imao nešto protiv toga. Poređenj a radi, naša država ima euro obveznice u vrijednosti milij ardu eura po visokim kamatnim stopama, koje su otprilike dva i po puta veće nego što je u ovoj godini bila u poziciji da uzme nove kredite da bi restrukturirala postojeće. Tada nije bilo brige u Briselu”, naglasio je Mihailović.

Odluka o aerodromima strateški važna

Govoreći o eventualnim koncesijama za crnogorske aerodrome i polemike koje su se tim povodom javile, Mihailović ističe da smatra da se radi o strateški važnom pitanju.

“Aerodromi Crne Gore moraju biti takvi da opslužuju crnogorsku privredu i društvo, a prije svega turizam. To je osnovna stvar i osnovna premisa. Oni sada takvi nijesu. Ako sada takvi nijesu, da li ti aerodromi kao pravna lica mogu sami da finansiraju sopstveni razvoj. Na osnovu podataka koje imam, nemam pozitivan odgovor. Odmah da se razumijemo, nijesam za prodaju aerodroma i država to ne bi smjela da uradi. Imamo iskustvo sa EPCG. To su kapaciteti koji nemaju alternativu i mislim da tim preduzećima možemo i moramo da upravljamo. Koncesije su nešto drugo. One mogu biti rješenje i taj model je u regionu dosta prisutan. Ali, ja sam pristalica dobrih ekonomskih analiza, sa svim pozitivnim i negativnim stranama i da se tek na osnovu toga donose odluka. Svaka odluka o aerodromima je strategijski važna. Nema Crna Gora 20 aerodroma, nego ima dva, i zbog toga treba biti oprezan, ali nikako ne zaustavljati razvoj. A razvoj ove kompanije je neophodan. Evo samo jedan detalj – tivatski aerodrom ne može da prima avione noću! Može li Crna Gora da to napravi iz svojih sredstava – ne može. Treba li aerodrom tivatski prodati – ne treba. Šta ostaje, da se naprave aranžmani kao što su i koncesije, naravno nakon jedne seriozne ekonomske analize sa stanovišta osnovnog kriterijuma i perspektive, rekao bih zvijezde vodilje – da aerodromi budu u finkciji privrednog i društvenog razvoja države”, poručio je Mihailović.

izvor: Dnevne novine

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve