Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

UIP: Nije tačno da smo pustili djevojku sa pitonom i krokodilom u Baru, i pored upozorenja je pobjegla

''Nakon poziva prema policiiji, stranci-subjektu nazdora je saopšteno da treba da sačeka dolazak policijskih službenika radi utvrđivanja njenog identiteta. Stranka – subjekat nadzora nakon nekih 15-ak minuta od poziva ka broju 122 Uprave policije – OB Bar, se sa još jednom osobom koja se tada na licu mjesta pojavila, svojevoljno udaljila sa lica mjesta i napuštila mjesto vršenja inspekcijskog nadzora''

Uprava za inspekcijske poslove tvrdi da je djevojka u Baru i pored upozorenja pobjegla sa pitonom i krokodilom, te da nije tačna informacija da su je oni pustili.

Naime, kako je saopšteno iz Uprave za inspekcijske poslove, 14. avgusta u toku vršenja inspekcijskog nadzora u zoni Šetališta kralja Nikole u Baru, u zoni ispod gradskog stadiona zatečena je strana državljanka koja je posjedovala dvije jedinke divljih vrsta životinja: zmiju – piton (Python) i krokodila. Ona je, kako se dodaje, nudila prolaznicima fotografisanje sa životinjama uz nadokanadu, sa mogućnošću izrade-štampanja fotografija na licu mjesta.

“U skladu sa obavezama koje proizilaze iz Zakona o inspekcijskom nadzoru, postupajući inspektor se legitimisao stranci u postupku inspekcijskog nadzora i istu upoznao sa predmetom inspekcijskog nadzora (dozvole za životinje koje posjeduje u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode)”, navode iz Uprave.

Kako dalje ističu, strana državljanka je kazala da se dozvole nalaze kod druge osobe, sa kojom je razgovarala na telefonu, po pitanju dokumentacije i porijekla životinja.

“Od zatečenog lica sa životinjama na šetalištu u Baru zatraženo je da stavi na uvid lična dokumenta u cilju utvrđivanja identiteta, ali po izjavi ista ih kod sebe nije imala”, navodi Uprava.

Zbog toga je, dodaje se, inspektor pozvao 122 i zatražio asistenciju policije, gdje su službenici poručili da će doći na lice mjesta u što kraćem roku i da ih treba sačekati.

“Nakon poziva prema policiiji, stranci-subjektu nazdora je saopšteno da treba da sačeka dolazak policijskih službenika radi utvrđivanja njenog identiteta. Stranka – subjekat nadzora nakon nekih 15-ak minuta od poziva ka broju 122 Uprave policije – OB Bar, se sa još jednom osobom koja se tada na licu mjesta pojavila, svojevoljno udaljila sa lica mjesta i napuštila mjesto vršenja inspekcijskog nadzora”, navodi Uprava.

Kako su istakli, inspektor, osobu koja je bila stranka u ovom postupku inspekcijskog nadzora nije “puštio“ da se udalji, već je ona to učinila svojevoljno i pored upozorenja.

“Do tog trenutka, pripadnici Uprave policije – OB Bar nijesu bili još stigli na lice mjesta, pa je postupajući inspektor pozivom na broj 122 dao obavještenje Upravi policije – OB Bar o prije navedenom”, navodi Uprava, dodajući da su o svemu pisanim putem obavijestili policiju.

Da se lice koje je zatečeno na šetalištu u Baru sa dvije jedinke divljih vrsta životinja, udaljilo sa lica mjesta inspekcijskog nadzora svojevoljno i pored upozorenja, kao i o daljem postupanju inspektora u vezi sa tim kao i u vezi sa činjenicama i informacijama koje su dobijene u toku vršenja inspekcijskog nadzora, podnosiocu inicijative NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica data je informacija u obavještenju o postupanju po incijativi.

“Inspektori Uprave za inspekcijske poslove – Odsjek za ekološku inspekciju u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, i drugim zakonima, nemaju data ovlašćenja primjene sredstava i tehnika prinude, odnosno primjene fizičke sile za zadržavanje lica”, ukazuje Uprava.

Po pitanju informacije koja je prisutna u medijima u vezi sa držanjem u zatočeništvu srna na katunu na planini Maganik, Uprava obavještava da su iste u skladu sa odredbama Zakona o divljači i lovstvu u nadležnosti inspekcije za šumarstvo, lovstvo i zaštitu bilja, a ne ekološke inspekcije.

“U cilju rješavanja problema sa nelegalnim držanjem divljih vrsta životinja u Crnoj Gori, Uprava za inspekcijske poslove – Odsjek za ekološku inspekciju kroz učešće u radnoj grupi za izradu novog Zakona o zaštiti prirode predlaže usvajanje u praksi funkcionalnih i primjenjivih normi po pitanju držanja divljih vrsta životinja u zatočeništvu, bilo u objektima u kojima se one drže radi prikazivanja javnosti, uzgajanju zbog drugih komercijalnih razloga ili se drže kao ljubimci, a naročito po pitanju postupaka oduzimanja divljih životinja koje se drže u zatočeništvu bez dozvola ili su predmet nelegalnog stavljanja u promet. Za rješavanje ovog problema potrebno je adekvatno i primjenjivo sistemsko rješenje koje može dati adekvatan odgovor ovom problemu u cjelosti, kao i obezbjeđivanje nadzora svojevoljno i pored upozorenja”, ističe se.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve