Utorak, 7 Maja, 2024
Rubrika:

Tim Zavoda za školstvo za CSBH: Neregularnosti u eksternim ispitima dovele do narušavanja vrijednosti na kojima se temelji obrazovni sistem

''Neregularnosti u eksternim ispitima, sa kojima je upoznata šira javnost, dovele su do narušavanja vrijednosti na kojima se temelji svaki kvalitetan obrazovni sistem''

Rukovodeći se isključivo principima struke i etičnosti djelovanja koje ona podrazumijeva, Tim za crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost Zavoda za školstvo izražava neslaganje načinom rješavanja spornih situacija u vezi sa ocjenjivanjem eksternog maturskog/stručnog ispita iz ovog predmeta, saopštili su iz Tima Zavoda za školstvo za crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost i medijsku pismenost u vezi sa aktuelnom situacijom u obrazovnom sistemu, a povodom ocjenjivanja eksternog maturskog/stručnog ispita.

“Neregularnosti u eksternim ispitima, sa kojima je upoznata šira javnost, dovele su do narušavanja vrijednosti na kojima se temelji svaki kvalitetan obrazovni sistem”, poručuju u saopštenju koje potpisuju Danijela Đilas, Ljiljana Ivanović, mr Irena Ivanović, mr Anka Vučinić Gujić, Aleksandra Vešović Ivanović i Rade Keković.

Ističu da maturski ispit kao ispit zrelosti završnog razreda srednjoškolaca pokazao je “nezrelost pojedinaca” koji, kako navode, između ostalog, obavljaju obrazovno-vaspitni rad, rukovode školama, kreiraju politiku i donose odluke.

“Ispit zrelosti polagali su i roditelji. Iskustvo sa ovogodišnjeg maturskog ispita opominje da nije sve dozvoljeno – toga moramo biti svjesni prvo mi odrasli, pa tek onda učenici jer ništa nije rječitije od ličnog primjera”, navodi se u saopštenju Tima Zavoda za školstvo za CSBH.

Prema njihovom mišljenju, posljedice svih neregularnosti i nelogičnosti u ovim dešavanjima u direktnoj su suprotnosti sa vaspitnom ulogom škole.

“Nema svestranog razvoja ličnosti bez razvoja socio-emocionalnih vještina učenika, a one nemaju baš nikakve veze sa prepisivanjem, ali imaju sa upornošću i poštenjem. Interes učenika i interes društva, izgleda, svi u sistemu ne razumijemo na isti način. Iako nemamo mogućnost da donosimo odluke u vezi sa ovim pitanjima, osjećamo odgovornost i mi u Zavodu za školstvo, kao dugogodišnji nastavnici, a sada savjetnici koji utvrđuju kvalitet obrazovno-vaspitnog rada, rade na profesionalnom razvoju nastavnika i istraživanjima sistema”, naglasili su.

Etički kodeks državnih službenika, Metodologija utvrđivanja kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada, Standardi kompetencija za direktore i nastavnike, kao i pravilnici, obavezuju ih, kažu, na preispitavanje i kritički odnos prema svim segmentima unapređivanja kvaliteta obrazovanja.

“Nakon svih dešavanja dijelimo osjećaj gorčine sa učenicima, roditeljima, nastavnicima i direktorima koji su posvećeni istim, pravim vrijednostima. Urušavanje obrazovnog sistema možemo zaustaviti jedino odlučnim, dosljednim i usklađenim, zajedničkim pristupom ka ostvarivanju ciljeva obrazovanja”, kazali su iz Tima Zavoda za školstvo za CSBH.

Poručuju da učenicima treba podariti viziju boljeg svijeta za koji je znanje jedina ulaznica, a u kojem će oni za deceniju, dvije biti nosioci društvenog progresa.

“To što smo javno progovorili o problemu ne smije da ostane jedini benefit ove situacije”, zaključili su u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve