Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Šundić: Nema političkog uticaja na Javni servis

Šundić je juče kazao da vjeruje da će naredni izvještaj biti bolji

Šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Aivo Orav poručio je juče na svom Tviter nalogu kako je zabrinut za Radio Televiziju Crne Gore i da su neophodni odlučni koraci kako bi se uklonio politički upliv u nacionalni javni servis, a generalni direktor te medijske kuće Božidar Šundić, u izjavi za Pobjedu poručuje da u posljednjih pola godine nema političkog uticaja ni na program ni na menadžment i pita na osnovu kojih činjenica se daju ovakve izjave.

I predsjednik Savjeta RTCG Ivan Jovetić za Pobjedu je kategoričan da nema političkih uticaja na ovo tijelo.

Orav je na svom Tviter nalogu podržao ocjene Evropske komisije o stanju medija u Crnoj Gori u kojem se, pored ostalog navodi, da naša država nije napredovala u slobodi medija.

Zabrinuti

– Posljednji izvještaj EU o Crnoj Gori poslao je jasnu poruku o značaju uklanjanja uzroka političkog miješanja u nacionalni javni servis RTCG. Ovo je pitanje za ozbiljnu zabrinutost i neophodni su odlučni koraci – napisao je juče Orav.

Njegovu zabrinutost dijeli i američka ambasada u Podgorici koja je ovu njegovu izjavu podijelila na Tviteru uz poruku da „stoje uz EU u njihovom pozivu na slobodu medija u Crnoj Gori“.

Isto su učinili i komesar Evropske unije za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johanes Han, kao i ambasada Njemačke u Podgorici.

– Ambasada naglašava važnost slobode medija. Odgovarajuće izjave mogu se pročitati u izvještaju Evropske komisije. S tim u vezi, Ambasada SR Njemačke podržava stavove šefa Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Aiva Orava, objavljene na njegovom Tviter nalogu – saopštili su oni. U posljednjem izvještaju Evropske komisije upozorava se da je medijska scena visoko polarizovana, a da Javni servis nije nezavisan.

– Crna Gora je postigla određeni nivo spremnosti u oblasti slobode izražavanja. Tokom izvještajnog perioda nije ostvaren napredak. Nije bilo dešavanja u istragama starih predmeta nasilja nad novinarima koja bi bila vrijedna pažnje. Političko miješanje u nacionalni javni servis (RTCG) i Agenciju za elektronske medije (AEM) pitanja su za ozbiljnu zabrinutost. Medijska scena i dalje je visoko polarizovana, a i dalje postoje izazovi u razumijevanju uloge medija – piše, između ostalog, u tom dokumentu.

Napredak 

Šundić je juče za Pobjedu kazao da vjeruje da će naredni izvještaj biti bolji.

– Naredni izvještaj EK biće izuzetno bolji, a to pokazuju i rezultati, jer nemamo problema, sve funkcioniše kako treba. Napredovali smo i svakod dana radimo sve da stav i mišljenje EK okrenemo na zadovoljstvo svih građana i onoga što Javni servis treba da bude – da nepristrasno i profesionalno radi svoj posao – istakao je Šundić.

Pomenuo je i posjetu direktorke Evropske radio-difuzne unije Radke Bečeve i višeg konsultanta Evropske radio-difuzne unije Borisa Berganta koji su prije nekoliko dana, tokom posjete Javnom servisu, dali pozitivno mišljenje o radu RTCG.

– Kazali su da novi menadžement ide pravim putem i da ima viziju razvoja nacionalnog javnog servisa – naveo je Šundić. Profesionalni rad menadžmenta, prema njegovim riječima, potvrđuju i posljednji rezultati majskog istraživanja koji pokazuju da je gledanost porasla za pet do šest odsto.

– U fazi smo digitalizacije, znači da se radi punom parom da nacionalni javni servis ubrzo dobije HD sinal što je bio cilj – kazao je on. Šundić je naveo da je nepotpisivanje kolektivnog ugovora izazvalo lavinu negativnih komentara, ali da je i taj poblem sada riješen.

– Svakodnevno pokušavamo da otklonimo sve nedostatke koji su bili u prošlosti, kako u programskom, tako i u tehnološkom smislu. Novi menadžment je došao 8. decembra, ne možemo za tako kratko vrijeme da promijenimo stanje – naveo je Šundić.

Bez uticaja 

Prema riječima predsjednika Savjeta RTCG Ivana Jovetića, nema političkog uticaja na to tijelo.

– Nijesam saglasan da je postojao ili da postoji politički uticaj u slučaju Savjeta RTCG. To sam lično i ambasadoru Oravu rekao u direktnoj komunikaciji o kojoj sam upoznao Savjet. Naravno, svako ima pravo na svoj stav i mišljenje, a posebno uvaženi partneri iz međunarodne zajednice. Ipak, veoma je važno voditi računa o uporednim događajima i jednakoj percepciji svih događaja na društvenoj sceni. Nije adekvatna poruka kada postoje drugačije percepcije situacija koje se mogu uporediti – rekao je on.

Osvrnuo se na sporni ugovor koji je bivša generalna direktorica RTCG Andrijana Kadija potpisala sa nevladinom organizacijom Centar za građansko obrazovanje „Činjenice su važne, objektivno i inovativno novinarstvo za EU“, zbog čega ju je Savjet i smijenio.

– Ako se, ipak, govori o ugovoru koji je Savjet označio spornim i neprihvatljivim, i dalje vjerujem da je bio i sporan i neprihvatljiv. Prilikom rasprave o tom ugovoru Savjet je jednoglasno donio zaključak da je ugovor mogao otvoriti prostor za narušavanje nezavisnosti RTCG. Drugo, veoma je zanimljiv trenutak kada se navedena teza pokreće. Posebno u svjetlu rasprave u Skupštini. Da li je i to možda politički pritisak – pita Jovetić.

Eksperti iz Evropske komisije u izvještaju su ocijenili i da je smjena članova Savjeta RTCG i menadžmenta ove kuće dodatno doprinijela postojećoj zabrinutosti o nezakonitom političkom uticaju i pritisku na RTCG. Osnovni sud u Podgorici smjenu Kadije ocijenio je kao nezakonitu, a na sudu su pale i odluke o smjeni članova Savjeta Nikole Vukčevića i Gorana Đurovića.

Jovetić ne želi novi mandat na čelu Savjeta RTCG

Predsjednik Savjeta RTCG, kome mandat traje do srijede, rekao je za Pobjedu da neće više biti na čelu tog tijela. On je rekao i da nije zadovoljan sadašnjim menadžmentom Javnog servisa.

– Zaista mi je bila čast biti predsjednik Savjeta. To je zaista bilo dragocjeno i korisno iskustvo. Kao predsjednik Savjeta sam shvatio snagu RTCG i stručni kvalitet ljudi koji rade na ekspertskim nivoima. RTCG nedostaje adekvatan menadžment za što, nažalost, i sam snosim dio odgovornosti. Drugo, nijesam spreman da prihvatim eventualni prijedlog, posebno imajući u vidu neke moje planove i planove univerziteta kojem pripadam, jer više ne bih mogao obavljati tu funkciju – pojasnio je on. Kazao je da bi bilo primjereno u duhu aktuelnih promjena da to obavlja neko drugi. – Još jedan razlog je i neslaganje sa intencijama koje su u nacrtu novog Zakona o RTCG, a koje se tiču upravnog odbora i dodatne birokratizacije RTCG. Bilo bi neprimjereno da predsjednik Savjeta bude neko ko se tome protivio. Podsjetiću da sam to pominjao kao mogućnost i tokom samog mandata. Svakako ću sa zadovoljstvom i odgovornošću obavljati funkciju člana Savjeta. Imajući u vidu iskustvo stečeno kao predsjednik Savjeta, nastojaću da budem kooperativan – kazao je Jovetić.

NVO: Kandidati za Savjet po mjeri vladajuće koalicije 

Na listi za imenovanje Savjeta RTCG nema niti jednog kandidata koji nije po mjeri vladajuće partije, piše u zajedničkom saopštenju nevladinih organizacija – CGO, CRNVO, IA i CEMI.

Ističu da je ovo postao ključni kriterijum izbora u Savjet RTCG.

– Evropska komisija nedvosmisleno je izrazila svoj stav u izvještaju za Crnu Goru, navodeći da su političke intervencije u rad nacionalnog javnog servisa predmet ozbiljne zabrinutosti. Umjesto da to primi kao upozorenje, DPS još agilnije juriša da pokori sve institucije koje su ključne za legitimitet predstojećeg izbornog procesa, direktno ugrožavajući i dinamiku našeg putu ka EU – poručili su, pored ostalog, u jučerašnjem saopštenju.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve