Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Skupština: Dostavljen predlog da se Lidija Vukčević izabere za VDT

Tokom dugogodišnje tužilačke karijere, tužiteljka Lidija Vukčević je osposobljena da radi na svim predmetima za krivična djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, ali je posebno specijalizovana za rad na predmetima iz oblasti visoke korupcije i ratnih zločina, gdje je postigla značajne rezuitate, piše u obrazloženju

Tužilački savjet dostavio je Skupštini Crne Gore prijedlog da se Lidija Vukčević izabere za Vrhovnog državnog tužioca Crne Gore.

foto PR Centar

Lidija Vukčević je karijerni tužilac, koja je u državnotuzilackoj organizaciji provela 26 godina, od čega više od 23 godine na funkciji zamjenika tužioca, odnosno državnog tužioca.

U prijedlogu Tužilačkog savjeta zašto bi Skupština trebala da Vukčević izabere za VDT-a navodi se i da je ona obavljala funkcije zamjenika Osnovnog državnog tužioca u Podgorici, zamjenika Višeg državnog tužioca u Podgorici, zamjenika specijalnog tužioca u Odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih ziočina Vrhovnog državog tužilaštva Crne Gore, a trenutno se nalazi na funkciji specijalne tužiteljke u Specijalnom državnom tužilaštvu Crne Gore.

“Od formiranja Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore u julu 2015. godine, pa do danas, osim funkcije specijalne tužiteljke, obavija i funkciju zamjenice Glavnog specijalnog tužioca. Njeno napredovanje u službi zasnovano je na odgovornom, stručnom, profesionalnom i visoko moralnom odnosu prema poslu. Na osnovu profeslonalnih i ličnih kvaliteta, imenovana je izgradila ugled među kolegama i saradnicima, ne samo u državno-tužilačkoj organizaciji”, piše u prijedlogu koji potpisuje predsjednik Tužilačkog savjeta i v.d. VDT-a Ivica Stanković.

Autoritet izgrađen na stručnosti i profesionalizmu, naglašava se, bio je preporuka Centra za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu da je angažuje kao predavača, ali i drugim domacim i inostranim organizatorima, na čiji poziv je, predstavljajući Specijaino državno tužilaštvo Crne Gore bila predavač, na brojnim obukama i radionicama.

Tokom dugogodišnje tužilačke karijere, tužiteljka Lidija Vukčević je osposobljena da radi na svim predmetima za krivična djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti, ali je posebno specijalizovana za rad na predmetima iz oblasti visoke korupcije i ratnih zločina, gdje je postigla značajne rezuitate.

“Dok je radila na Odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina, tužiteljka Lidija Vukčević je obrađivala i zastupala pred sudom predmete visoke korupcije pod radnim nazivima Zavala i Košljun. Upredmetu Zavala, 11 optuženih osoba (među kojima visoki funkcioneri lokalne samouprave) je pravosnažno osuđeno na višegodišnje zatvorske kazne, dok su u predmetu Košljun tri optužene osobe (visoki funkcioneri lokalne samouprave), takođe osuđena na višegodišnje zatvorske kazne. Kada je u pitanju rad na predmetima ratnih zločina, u predmetu Morinj, sa kojim je bila zadužena, takođe nadležni sud donio osuđujuću presudu protiv četiri osobe, zbog izvršenja krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva”, piše u prijedlogu dostavljenom Skupštini.

U Specijalnom državnom tužilaštvu Vukčević je nastavila sa radom na predmetima organizovanog kriminala, a posebno na predmetima iz oblasti visoke korupcije i ratnih zločina. Po optužnicama koje je podigia u predmetima TQ Plaza, Plato Jaz i Prijevor, donijete su presude kojima su devet fizickih i dva pravna lica oglašeni krivim, fizičkim licima su izrečene višegodišnje zatvorske kazne, a pravnim licima novčane kazne. Te presude su pravosnažne. U ovim predmetima je na prijedlog Vukčević, od izvršioca krivičnih djela oduzeta pribavljena imovinska korist u ukupnom iznosu od 25.000.000 eura i vraćena društvenoj zajednici.

“Istovremeno sa pokretanjem istrage u ovim predmetima, tužiteljka Lidija Vukčević je pokrenula i finansijsku istragu koja je rezultirala time da su sudu, do sada, podnijeta dva zahtjeva za oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću, tako da je povodom jednog zahtjeva pravosnažnim rješenjem suda oduzeta jedna vila, vrijednosti preko 1.500.000 eur, koja je sada u vlasništvu države, dok je povodom drugog zahtjeva rješenjem suda oduzet stan površine od 100 kvadrata”, ističe se u Stankovićevom prijedlogu.

U predmetu pod radnim naslovom Atlas, do sada je Vukčević podigia četiri optužnice, protiv 20 osoba, zbog krivičnih djela stvaranje kriminalne organizacije, pranje novca, zloupotreba položaja u privrednom poslovanju, zloupotreba ovlašćenja u privredi.

Do sada je pred sudom potvrđena jedna optužnica, dok je postupak u odnosu na ostale tri optužnice pred sudom u toku. U postupku finansijske istrage u predmetu Atlas po njenom prijedlogu blokirana je sljedeca imovina – nekretnine u ukupnoj površini od oko 1.500 m2 i preko 138.719.016 akcija.

“Kada su u pitanju predmeti ratnih zločina, tužiteljka Vukčević je postupala i u predmetu Zmajević, u kojem je jedna osoba, koja je optužena za ratni zločin protiv civilnog stanovništva pravosnažnom presudom suda osuđeno na kaznu zatvora od 14 godina. Ona je, kao predstavnik Specijalnog državnog tužilaštva, koje je nadležno za gonjenje izvršilaca krivičnih djela ratnih zločina, učešćem na regionalnim konferencijama i sastancima sa predstavnicima država u okruženju, kao i tužiocima Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu, poseban doprinos dala jačanju saradnje u gonjenju izvršilaca krivičnih djela ratnih zločina”, piše u prijedlogu.

Tokom intervjua, Tužilački savjet Crne Gore je ocijenio da je specijalna tužiteljka Lidija Vukčević, kandidatkinja dostojna funkcije Vrhovnog državnog tužioca Crne Gore.

“Dajući sadržajne odgovore na sva interesovanja članova, uvjerila je Tužilački savjet da posjeduje sposobnost i odlučnost da doprinese daljem jačanju kapaciteta državnog tužilaštva i njegovog ugleda u društvu. Nedvosmislena je u stavu da se ti ciljevi mogu ostvariti podizanjem nivoa stručnosti, profesionalnosti integriteta državnih tužilaca, te jačanjem službe za odnose sa javnošću, čiji bi zadatak bio da na uvjerijiviji način predstavi stvarne rezultate rada državnog tužilaštva. Naglasila je značaj poznavanja i primjene prakse Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu i saradnje sa nacionalnim i međunarodnim institucijama, te nevladinim organizacijama, u cilju ispunjavanja svih domaćih i međunarodnih obaveza u nadležnosti državnog tužilaštva”, zaključuje se u prijedlogu Tužilačkog savjeta dostavljenom crnogorskom parlamentu na usvajanje.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve