Petak, 17 Maja, 2024
Rubrika:

Protest zbog nasilja među djecom: Nećemo da živimo u strahu, lista zahtjeva uručena nadležnima

Okupljeni su poručili da im je cilj da u svoje, ali i ime njihove djece zatraže bezbjedne škole, ulice, kao i strožije kazne za počinioce, a zahtijevaju i njihov nadzor. Traže i dodatne vaspitne mjere, odlučne akcije nadležnih i odgovornost institucija

U organizaciji udruženja Roditelji, u Podgorici je održan protest protiv nasilja među djecom, koji je ranije najavljen zbog učestalih slučajeva vršnjačkog nasilja u Crnoj Gori.

Građani su se okupili na Trgu nezavisnosti, odakle su se šetnjom uputili do zgrade Vlade, gdje su nadležnima uručili pismo u kojem je iznijet niz njihovih zahtjeva za rješavanja problema nasilja.

Iznijeta je lista zahtjeva za koje smatraju da moraju hitno biti uzeti u razmatranje kako bi država poslala poruku da je jača od nasilja.

Oni su predložili :

– Hitnu sjednicu Savjeta za prava djeteta o mjerama prevencije i suzbijanja nasilja među i nad djecom u Crnoj Gori;

– Uvođenje novih vaspitnih mjera za počinioce i sistema nadzora njih i njihovih porodica;

– Definisanje socijalnih usluga i servisa podrške za žrtve nasilja i njihove porodice;

– Definisanje socijalnih usluga i programa postupanja sa počiniocima nasilja i njihovim roditeljima/starateljima;

– Izmjenu zakonske regulative na način da jasno definiše odgovornost roditelja/staratelja, nadzor i kazne za njihovo nepostupanje;

– Uspostavljanje sistema nadzora i kontrole rada nadležnih institucija – posebno uprava škola, i centara za socijalni rad, policije, tužilaštva, sudstva.

– Pojačan nadzor policije i svakodnevni obilazak i prisustvo policajaca u blizini škola;

– Početak rada zaštitara u školama i uspostavljanje sistema video nadzora u svakoj školi i njihovim dvorištima;

– Ponovno uspostavljanje i primjena Programa za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u školama;

– Sistemsko rješenje koje će obezbijediti veći broj stručnih radnika u školama – psihologa, pedagoga, socijalnih radnika… koji će biti podrška mentalnom zdravlju djece i mladih.

– Sistemsko rješenje koje će obezbijediti veći broj stručnih radnika na lokalnom nivou u savjetovalištima/centrima za mentalno zdravlje, koji će pružati psiho-socijalu podršku djeci i mladima;

– Usvajanje podzakonskih propisa i početka primjene novih odredbi Krivičnog zakonika koje se odnose na počinioce djela protiv polne slobode maloljetnika (uspostavljanje registra, sistema nadzora počinilaca…).

To su, kako su naveli, mjere koje smatraju ključnim, a očekuju i da predstavnici institucija i prosvjetni i stručni radnici daju svoj doprinos predlozima na osnovu iskustva u radu.

“Moramo iskorijeniti zlo nasilja, na svima je odgovornost”

Okupljeni su poručili da im je cilj da u svoje, ali i ime njihove djece zatraže bezbjedne škole, ulice, kao i strožije kazne za počinioce, a zahtijevaju i njihov nadzor. Traže i dodatne vaspitne mjere, odlučne akcije nadležnih i odgovornost institucija

“Ne smijemo da dozvolimo da još neko dijete nastrada. Stop nasilju nad našom djecom, moramo reagovati odmah”, poručila je Lepa Žunjić.

Predsjednica udruženja Roditelji Kristina Mihailović ističe da se neće stići daleko sve dok odgovornost bude adresirana s jednih na druge.

“Kiša nam je poslala indirektnu poruku, da nam poruči – nema te vode koje može da nas opere za sve što nismo učinili i da je, konačno, 5 do 12 da se nešto preduzme.Pravo je vrijeme da konačno sjednemo i svi zajedno uspostavimo sistem odgovornosti”, poručuje ona.

Upitala je i šta raditi sa institucijamakoje pišu propise a same ih se ne pridržavaju.

foto rtcg

Nastavnik sa Cetinja Petar Špadijer kazao je da ukupna društvena klima forsira tradicije iz kojih smo izvukli najgore umjesto najbolje.

“Nasilje raste podsticano i ohrabreno sa svih strana. Škole su nekada bilejedini dom koji se svakodnevno i aktivno bori protiv nasilja. Apelovali smo da se vrati školski policajac a oni su nam kazali da nemaju ljudstva”, naveo je Špadijer.

Psiholog Radoje Cerović kazao je da su ga pojedini pitali zašto dolazi na protest kada “djeca igraju lopte i potuku se i toga je uvijek bilo.”

“I jeste, uvijek je toga bilo – a zašto? Jer nemate targeta i nekoga ko je tu, ko će da kaže kako se igra. Nijesmo ovdje da protestujemo protiv prirode, nije neprirodno da se djeca potuku, ali je neprirodno da nemamo institucije koje će da garantuju poštovanje pravila. Suština je da danas te arbitre i te institucije nemamo. Djeca osjećaju nedostatak autoriteta i srozavanje na najniži nivo onih koji su na pozicijama”, poručio je Cerović.

Kako je kazao, sistem je napravljen tako da je stvoren neprijatelj od nastavnika.

“Djeca vole samo predmete koje nemaju u školi. Svi koji misle da ćemo ovaj problem riješiti pozivajući se na čast, tako ga nećemo riješiti, tako smo ga rješavali u srednjem vijeku”, istakao je.

Bojana Femić iz udruženja Roditelji kazala je da od škola očekuju sistemsko rješavanje problema.

“Ne znači da na nastavnicima treba sav teret staviti. Ali nastavnici su izabrali poziv da budu uzor djeci. Treba primjerom na času da pokažu kako se nositi sa problemima i razvijati empatiju”, istakla je.

Kako je kazala, postavlja se pitanje ko je odgovoran za nasilje koje se dogodi u školi.

“Škola treba da traži i dobije podršku roditelja i države”, poručila je Femić.

Protestnom skupu prisustvovali su i premijer Dritan Abazović i ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
dragan
11.03.2023-16:10 16:10

Bravo! Podrska!