Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Preminule četiri osobe, 91 novi slučaj koronavirusa

Ukupan broj aktivnih slučajeva COVID19 u Crnoj Gori trenutno iznosi 1937

Laboratorije Instituta za javno zdravlje su u poslednja 24 časa završile PCR analizu 621 uzorka na novi koronavirus, među kojima je 91 rezultat bio pozitivan, saopšteno je na konferenciji za medije.

foto: PR Centar

Novooboljeli su upućeni na testiranje iz zdravstvenih ustanova sa teritorije opština:

Podgorica 21
Nikšić 19
Bijelo Polje 13
Tivat 7
Berane 6
Kotor 6
Herceg Novi 5
Budva 5
Bar 3
Cetinje 2
Mojkovac 2
Ulcinj 1
Plav 1

Prijavljena su 4 smrtna slučaja u poslednja 24h i to iz opština Žabljak, Tivat, Rožaje i Pljevlja. Ukupan broj smrtnih slučajeva od početka juna mjeseca povezanih sa #COVID19 je 30.

Prijavljen je oporavak 70 slučajeva tako da je ukupan broj oporavljenih od 14. juna 181.

Ukupan broj aktivnih slučajeva COVID19 u Crnoj Gori trenutno iznosi 1937.

Aktivni slučajevi i preminuli od 01. juna po opštinama su prikazani u tabeli:

Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša saopštio je na preskonferenciji da bi građani trebalo pravilno da nose maske, da poštuju mjere i da će mjere dati rezultate.

“Mjere koje su ostale i restriktivne su, one su ostale zato što počinju da daju rezultate na sjeveru i jako je bitno da ih do kraja sprovedemo i one će biti na snazi sledećih sedam dana. Ako epidemiloška situacija i dalje bude u ovom smislu povoljna sa manjim brojem oboljelih da ćemo ići sa postepepnim ukidanjem ovih mjera, istakao je Mugoša.”

U staračkim domovima u Crnoj Gori nema pacijenata pozitivnih na koronavirus.

Mugoša je istakao da svi treba da vode računa o sopstvenim kontaktima.

“Čuvajući sebe čuvaćemo i druge,” istakao je on.

“Svako je u riziku da oboli i da ishod bude nepovoljan. Velika molba da se poštuju sve mjere NKT-a”, istakao je on.

Mugoša je podsjetio da je nivo epidemije direktno proporcijalan poštovanju pravila.

“Ako ne budemo poštovali pravila infekcija će se brzo širiti i imaćemo veći broj oboljelih,” istakao je Mugoša.

Ako svi budu bili dovoljno odgovorni, možemo reći da ćemo epidemiju svesti u okvire.

Virus će trajati, još će proći vremena dok dođe vakcija.

“Ako smo to mogli svi u prvom talasu, i ako su neke opštine mogle da sprovedu poštovanje mjera, zašto ne bi mogli i sad. Ne može se računati na onu “neće to mene”, hoće bogami svakog, zato treba paziti,” istakao je on.

On je kazao da sva okupljanja i manifestacije predstavljaju rizik.

“Svako grupisanje je vanredan rizik. Zato smo i proglasili ponovo epidemiju. Naša preporuka je da se festivali ne održavaju bilo gdje, jer su to manifestacije sa velikim epidemiološkim rizikom”, naglasio je on.

Jedan broj inficiranih krije svoje kontakte, saopštio je Mugoša.

“Primijetili smo da inficirani ne žele da odaju kontakte, tako loše čine i drugima. Stanovništvo neka shvati da infekcija nije sramora. Davanjem imena kontakata, dobijanje adekvatnih podataka, ne znači da će taj kontakt biti testiran ili u riziku, ali je važno da dobijemo prave informacije kako bi pomogli svima, kontrolisali epidemiju i pomogli svima,” istakao je Mugoša.

Ova infekcija traži poštovanje sebe i drugih, svako skrivanje informacija može da nanese ogromnu štetu.

U Crnoj Gori hospitalizovana su 164 pacijenta pozitivna na koronavirus, a 90 odsto njih nema tešku kliničku sliku, saopštio je pomoćnik direktora Kliničkog centra (KCCG) Nemanja Radojević, navodeći da je zdravstveni sistem daleko od popunjenosti bolničkih kapaciteta.

On je, na konferenciji za novinare Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT), kazao da su na raspolaganju 544 kovid kreveta i da su pripremljene privremene bolnice sa još 400 kreveta.

„Od 164 kovid pacijenta, njih 90 odsto nema tešku kliničku sliku. Samo tri su na repiratoru, a imamo 172 respiratora. Daleko smo od popunjenosti bolničkih kapaciteta“, naveo je Radojević.

On je poručio da zdravstveni sistem Crne Gore i te kako ima kapaciteta da odgovori na epidemiju.

Radojević je naveo da se od ukupno 164 hospitalizovana pacijenta, u Beranama nalazi njih 59, Baru 35, KCCG 25, u Opštoj bolnici u Nikšiću 25, Brezoviku devet, Rožajama devet i u Kodri dva.

„Od 25 pacijenata u KCCG njih 16 se nalazi na Infektivnoj klinici i svi su stabilno“, kazao je Radojević.

Kako je naveo, na Internoj klinici KCCG nalazi se osam pacijenta, od kojih su tri vitalno ugrožena i na mehaničkoj potpori.

„Jedan pacijent na ortopedskom odeljenju je pozitivan, ali je on hospitalizovan iz drugih razloga“, kazao je Radojević.

On je naveo da su kovid pacijenti u beranskoj bolnici i Baru svi stabilni, dok je u Nikšiću jedan bolesnik u teškom stanju, ali još nije na respiratoru.

Radojević je rekao da je 77 zdravstvenih radnika pozitivno na COVID 19, od čega 18 doktora, 51 medicinski tehničar i sestra i osam nemedicinskih radnika.

„30 medicinskih radnika je iz KCCG, od čega 11 ljekara“, dodao je Radojević.

On je rekao da je stanje ozbiljno, ali da još nije alarmantno i da se nada da do toga neće doći.

Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša kazao je da mjere za sprečavanje širenja koronavirusa daju rezultate na sjeveru i da će biti na snazi narednih sedam dana.

„Mjera nošenja maski jedna od osnovnih, koja daje najbolje rezultate. Ostale mjere donijete su sa ciljem da se smanji svako grupisanje. Svaka takva mjera će trajati dok se ne poboljša situacija“, poručio je Mugoša.

On je kazao da građani treba da budu strpljivi, poštuju mjere, drže distancu, vode računa o higijeni ruku i svedu kontakte na neophodni minimum.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve