Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Predstavljene četri inovacije u oblasti poljoprivrede na Viral hakatonu

Tri tima su radila na optimizaciji i automatizaciji sistema za navodnjavanje i na DEMO danu prezentovali funkcionalne prototipe, izrađene uz podršku TechLab-a IPC Tehnopolis, dok je jedan tim kreirao softversko riješenje koje omogućava optimizaciju i mjerenje učinkovitosti radne snage

Veliko finale VIRAL hakatona održano je u Inovaciono preduzetničkom centru Tehnopolis. DEMO dan, kruna dvodnevnog rada, bio je prilika da četiri tima predstave žiriju svoje inovativne ideje iz oblasti informaciono komunikacionih tehnologija i poljoprivrede, do kojih su došli nakon 48h rada na hakatonu, saopšteno je iz Glavnog grada.

“Uz podršku mentora iz četiri oblasti: biznis developement-a, pitch-a, softverskog i hardverskog prototyping-a, timovi su od 17. do 19. maja neprekidno radili na rješavanju definisanih problema hakatona, stvarajući inovativna i kreativna rješenja, kako bi pomogli poljoprivrednicima da unaprijede procese i sisteme u svojim preduzećima”, navodi se u saopštenju.

Kako je saopšteno, tri tima su radila na optimizaciji i automatizaciji sistema za navodnjavanje i na DEMO danu prezentovali funkcionalne prototipe, izrađene uz podršku TechLab-a IPC Tehnopolis, dok je jedan tim kreirao softversko riješenje koje omogućava optimizaciju i mjerenje učinkovitosti radne snage.

“Da 48h nije malo vremena da se kreiraju sjajna i funkcionalna rješenje, dokazali su timovi GoDigital, Mechanic Crops, Demetra i Perfect H20, koji su svojim inovativnim idejama oduševili prisutne”, naveli su iz Glavnog grada.

Dodaju da je titulu pobjednika VIRAL hakatona odnio je tim GoDigital, koji je naveo da su veoma zadovoljni cijelim procesom i da su na hakatonu puno naučili, kako o poljoprivredi, tako i o primjeni IKT u tom sektoru.

“Oni su kreirali hardversko/softversko rješenje FIRMsistem (Farmer Irrigation Remote Monitoring), koji nudi mogućnosti navodnjavanja „jednim klikom“ – optimizaciju resursa za navodnjavanje gazdinstva, efikasniju raspodjelu radne snage, informacije o visini temperature vazduha, procentu vlažnosti vazduha i zemljišta, veći obim prinosa sa manje ulaganja i mogućnost prilagođavanja biljnim vrstama”, dodaju iz Glavnog grada.

Drugoplasirani tim je Demetra, koji je predstavio softversko rješenje ALAT (Agricultural Labour Automatisation Tool) namijenjeno plantažama gdje se berba odvija tehnikom ručnog branja i ne postoji mogućnost adekvatnog praćenja efikasnosti radne snage.

“Njihovom aplikacijom moguće je automatizovati sistem, kontrolisati dinamiku rada zaposlenih, dobiti „real time“ podatke, upravljati troškovima i imati konstantan uvid u obavljeni posao, posebno vodeći računa o transparentnosti rada i zaštiti prava radnika. Kako kažu, na hakatonu su uz pomoć mentora i posvećenog tima Tehnopolisa, uspjeli da savladaju nove vještine i upoznaju ljude sa kojima će nastaviti saradnju”, zaključuju iz Glavnog grada.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve