Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Glavni izazovi biće izborno zakonodavstvo i crkvena imovina

Politički analitičar Srđan Vukadinović kaže da politička jesen u Crnoj Gori može biti vrlo izazovna iz nekoliko razloga. Jedan je početak rada na reformi izbornog zakonodavstva, a drugi je donošenje zakona o vjerskim zajednicama.

Za razliku od izbornog zakonodavstva, pitanje crkvene imovine će biti veliki ispit za crnogorsku vlast, budući da postoji pritisak Srpske pravoslavne crkve koji je vidljiv i pokušaj Demokratskog fronta da kroz priču o ugroženosti Srba u Crnoj Gori podigne tenzije kako bi se napravio pritisak na vlast upravo zbog zakona o vjerskim zajednicama.

„ Pristajanjem na formiranje radne grupe parlamentarna većina, prevashodno Demokratska partija socijalista, pokazali su gest dobre volje da zajedno rade na traženju optimalnog modela kontrole izbornog procesa koji će mogućnost zloupotreba i neregularnosti svesti na najmanju moguću mjeru i otkloniti sumnje u regularnost izbora. Opozicija je takođe pokazala raspoloženje da učestvuje u radu radne grupe, a da li je to raspoloženje samo deklarativno ili zaista postoji spremnost za reformu izbornog zakonodavstva znaćemo vrlo brzo“, smatra Vukadinović.

Vukadinović ističe da priča o otvorenim listama koja u posljednje vrijeme dolazi iz opozicionih redova, kod njega izaziva rezervu u iskrenost opozicije koja insistira na reformi izbornog zakonodavstva.

On ističe da je reformu izbornog zakonodavstva tražila opozicija, te da će od svake eventualne opstrukcije Radne grupe koja bude dolazila od te strane, benefite vući DPS.

Govoreći o aktuelizaciji položaja Srba u Crnoj Gori, Vukadinović nema dilemu da iza potezanja tog pitanja stoji najavljeni zakon o vjerskim zajednicama.

„Vidimo da je oko tog srpskog pitanja predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u nekoliko navrata primio predstavnike Srba u Crnoj Gori, odnosno one koji za sebe kažu da to jesu. Vjerujem da je povod tih sastanaka crkvena imovina.To pitanje se, međutim, rješava isključivo zakonskim putem, onako kako je to rađeno u modernim državama“, kaže Vukadinović.

On smatra da vlasti u Crnoj Gori i Srbiji neće dozvoliti dalje raspirivanje strasti na relaciji Podgorica – Beograd zbog crkvenog pitanja, naglašavajući da su odnosi između dvije države lošiji nego što su bili do prije nekoliko mjeseci.

“Vjerujem da je došlo vrijeme da dva predsjednika i dva premijera sjednu i razgovaraju o problemima, dilemama, protivurječnostima i da otvorena pitanja rješavaju. Crna Gora i Srbija su najviše u regionu upućene jedna na drugu i nije dobro politizovati neke stvari, kao i narušavati odnose zbog nekih stvari koje nemaju tu težinu da bi se zbog njih produbljivale podjele i narušavali odnosi koji su do nedavno bili najbolji u posljednjih dvadeset godina”, poručuje Vukadinović.

Politizacija slučaja Vidak

Komentarišući pitanje o slučaju Sare Vidak koji je pokrenuo lavinu napada iz Beograda na crnogorske institucije, Vukadinović kaže da se radi o politizaciji jednog prekršajnog i krivičnog djela.

„Ako je neko napravio krivično djelo, on mora da odgovara. Sasvim je pogrešno, nije u redu niti u skladu sa demokratskim standardima, da se kod nekog krivičnog ili prekršajnog djela u prvi plan stavlja nacionalna, vjerska ili neka druga pripadnost. Potpuno je nebitno ko je ta gospođica koja je optužena da je napala sutkinju. Jedino što je bitno jeste da li je to uradila ili nije. Vidimo da dušebriznici koji se bave ovim slučajem naglasak stavljaju na nacionalnu pripadnost. To je u suštini, pritisak na pravosuđe”, smatra Vukadinović.

izvor: Dnevne novine

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve