Srijeda, 1 Maja, 2024
Rubrika:

Povjerenje u Tužilaštvo – Katnić to ne može da naredi 

Međutim, za percepciju javnosti odgovornost je na Tužilaštvu, pošto ne mogu biti krivi građani. Povjerenje u Tužilaštvo se poljuljalo upravo možda prilično traljavim reagovanjem te institucije na pojedine pojave i predmete

Na relaciji potpredsjednika Vlade ministra pravde Zorana Pažina – glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića ove sedmice došlo je do verbalnog prepucavanja.

Glavni specijalni tužilac Milivoje:” Nepovratno izmijenio strukture i supstance u tužilaštvu. Oni koji žele da čuju glavnog specijalnog tužioca, oni ga nemaju bez jednog”

-Treba pogledati otvoreno istini u oči i reći da je nivo povjerenja u Tužilaštvo na nedopustivo niskom nivou  – riječi su Pažina, na konferenciji “Izazovi Crne Gore u pregovaračkim poglavljima 23 i 24” .

Dan kasnije stigao je odgovor Katnića. On je u svom stilu prvo posumnjao da je to Pažin rekao.

“Ja ne vjerujem da je to izjavio gospodin Pažin. Mislim da bi on dao izjavu u kojoj bi se zahvalio Specijalnom državnom tužilaštvu i timu koji su ozbiljno spriječili dalji odliv državnog novca i urušavanje bankarskog sistema. Pa bi nas pohvalio zato što smo spriječili aktivnosti u odlivu državnog novca, više desetina miliona. Razbili smo kriminalne grupe, rasvijetlili ubistva. Spriječili smo odliv novca samo 60 miliona, prijateljske zemlje smo zaštitili za 300 miliona. Ako je nešto drugo izjavio onda je pogriješio”, kazao je Katnić i dodao “Ja i Pažin smo vrlo bliski prijatelji, ali možemo da imamo različita mišljenja”.

Glavni specijalni tužilac Milivoje: “Sporadi česa”, “Trgujem po pjaca”,

Povodom ocjena Pažina i Katnića oglasio se i premijer Duško Marković koji je kazao da Pažin nije iznosio vrednosne sudove o rezultatima Tužilaštva, već da je govorio o nivou povjerenja u tužilačku organizaciju.

“Pažin nije kritikovao rad Tužilaštva, nije iznosio vrednosne sudove o rezultatima Tužilaštva, nego je govorio o nivou povjerenja u tužilačku organizaciju. Povjerenje je lična percepcija, i ono se dobija na osnovu istraživanja javnog mnjenja. Pažin je iznio svoj stav o nivou povjerenja kao percepciji u odnosu na rad Tužilaštva”, rekao je novinarima u Skupštini nakon današnjeg premijerskog sata Marković, odgovarajući na pitanje da li je izjava Pažina o Tužilaštvu distanciranje od stavova Vlade u pogledu rezultata u oblasti vladavine prava.

Nepovjerenje

Ono što je očito da u ovom trouglu izjava ima dosta nepovjerenja. Činjenica je da je povjerenje u Tužilaštvo nedopustivo nisko prema istraživanjima i to je nešto što treba da brine cijelo društvo.

Katnić često u medijskim nastupima naglašava domete i prilično jakim riječima pokušava uvjeriti javnost u rezultate svog rada.

Međutim, za percepciju javnosti odgovornost je na Tužilaštvu, pošto ne mogu biti krivi građani. Povjerenje u Tužilaštvo se poljuljalo upravo možda prilično traljavim reagovanjem te institucije na pojedine pojave i predmete. Kao primjer uzećemo upravo slučaj Duška Kneževića.

Afera stara pet godina, epilog dobija krajem prošle godine, a cijela se medijska ujdurma diže nakon što Knežević počinje sa objavom snimaka i uradaka. Dakle, institucije su dozvovile da im odbjegli biznismen kreira i praktično dodjeljuje predmete. Ispada da se Tužilaštvo ne bi ni bavilo “najvećom finansijskom aferom u istoriji Crne Gore” da CBCG nije oduzela licencu Atlas banci. A pet godina se govori o problemima u toj banci. U taj slučaj se umiješalo na desetine ljudi, a Knežević u svom maniru, svakog svog “saradnika – prijatelja” malo pomalo sprovodi u Spuž.

Da li Duško Knežević komanduje Milivoju Katniću?

Posljednji od njih je Nenad Vujošević sekretar Tužilaštva. Nakon što je Knežević objavio snimke Vujošević je priveden i sproveden u Spuž. Katnić je nakon toga saopštio da saznanja o Vujoševiću imaju još od 2018.godine. I upravo to javnost očito ne razumije. Ako se znalo zašto se ćutalo o tome.

Tako se ne gradi povjerenje u instituciju, jer dobar dio javnosti s pravom pita šta bi bilo da Knežević nije objavio audio snimke sa Vujoševićem ?

Nauka kaže da osnove povjerenja čine kredibilitet, pouzdanost i autentičnost, koji se odnose kako na sadašnjost, tako i na buduće događaje. Sve ove tri kategorije trebalo bi da poprave u Tužilaštvu, a ne bi bilo loše i da naprave možda neki specijalni tim koji bi se time samo bavio!

Jer bez povjerenja u Tužilaštvo uzalud su nam tirade o potvrđenim optužnicama i uspjesima tužilaštva.

I na kraju, povjerenje nije nešto što zakonodavac može da propiše ili da Katnić naredi. Tako da građani nijesu krivi, ako nemaju povjerenja u neku instituciju, to je do tog državnog organa pa makar se ono zvalo i Tužilaštvo.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Branko Čolović
31.10.2019-11:18 11:18

Stvar je vrlo jednostavna. Povjerenje se mora zaslužiti i svaki put iznova potvrditi.