Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Odali počast žrtvama sukoba ’90-ih

Uslijed sukoba 1990-ih nestalo je preko 40.000 osoba

Udruženja porodica nestalih osoba iz Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore i Srbije okupljena u Mrežu regionalne koordinacije i Grupa za nestale osobe koja čine istaknuti predstavnici domaćih institucija nadležnih za rješavanje pitanja nestalih osoba odale su počast svim žrtvama sukoba na prostoru bivše Jugoslavije u parku Pobrežje u Podgorici.

“Zajedno sa porodicama nestalih danas odajemo počast svim žrtvama sukoba 90-ih godina. Djelujući kao Grupa za nestala lica, nastavićemo saradnju na rješavanju preostalih slučajeva nestalih kako bi sve porodice ostvarile svoje pravo na istinu i pravdu“, rekao je danas Dragan Đukanović, predsjednik Komisije za nestala lica Crne Gore.

Uslijed sukoba 1990-ih nestalo je preko 40.000 osoba. Do sada je, kako navode iz organizacije, zajedničkim i kontinuiranim nastojanjima vlasti uz podršku Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP-a) i široko i aktivno učešće porodica nestalih “pronađeno preko 70 odsto osoba od tog broja”.

“Smatramo da je nastavak regionalne saradnje kroz postojeće mehanizme i sporazume između zemalja izuzetno važan. Untaoč dosadašnjim rezultatima, za oko 11.000 nestalih osoba sa prostora bivše Jugoslavije i dalje se traga. Stoga je veoma važno učiniti sve da se rasvijetli sudbina što većeg broja nestalih osoba. Rješavanje sudbine naših najmilijih jeste i uvijek će biti najvažnije pitanje naših života”, rekao je Haki Kasumi, predsjedavajući Regionalne koordinacione mreže.

Udruženja porodica nestalih osoba s područja bivše Jugoslavije su se 2005. godine okupila u Regionalnu koordinaciju kako bi zajednički lobirala za rješavanje pitanja nestalih osoba kod vlada u regiji i zagovarala efikasne istrage prisilnih nestanaka svojih srodnika tokom oružanih sukoba 1990-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije.

“Nijedan drugi dio svijeta se ne može usporediti sa rezultatima koji su postignuti u traženju nestalih na Zapadnom Balkanu. Za ovo postignuće regionalna saradnja je bila od ključne važnosti, i ostaje ključna za rješavanje preostalih slučajeva nestalih osoba. Unatoč izazovima, Grupa za nestale osobe mora i dalje ostati posvećena ispunjavanju svoje obaveze prema međunarodnom i domaćem pravu – da učini sve što je moguće kako bi riješila preostale slučajeve nestalih osoba i osigurala ostvarivanje prava preživjelih”, rekao je Metju Holidej, direktor evropskih programa ICMP-a.

Navode da Grupa za nestale osobe okuplja čelne predstavnike institucija iz regije koje su nadležne za rješavanje pitanja nestalih osoba.

“Ona ima nadzornu ulogu koja proističe iz Okvirnog plana koji je potpisan u novembru 2018. godine u sjedištu ICMP-a u Hagu. Provedbu Okvirnog plana finansiraju Vlada Ujedinjenog Kraljevstva i Vlada Savezne Republike Njemačke”, pojasnili su iz organizacije.

Okvirni plan je, kako se navodi, obaveza predviđena Deklaracijom koju su u julu 2018. godine u Londonu potpisali predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i premijeri Kosova, Crne Gore, Srbije, Albanije, Hrvatske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Austrije, Bugarske, Francuske, Italije, Slovenije i Poljske potvrdivši time svoju posvećenost podršci naporima da se pronađe i identificira više od 11.000 osoba koji se još uvijek vode kao nestale uslijed sukoba na prostoru bivše Jugoslavije.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve