Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Novi zakon da građanima bude razumljivije šta i kako vlast radi

U pitanju je Zakon o slobodnom pristupu informacijama

Vlada Crne Gore je usvojila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama kako bi građanima postupanje vlasti bilo transparentno i što više razumljivo, i kako bi se eliminisala mogućnost zloupotreba od strane javnih funkcionera, kazala je ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić.

Usvojen je i Akcioni plan za efikasnu implementaciju Zakona koji će omogućiti efikasnije ostvarivanje prava građana na pristup informacijama u posjedu organa vlasti i transparentniji rad, podsticanje djelotvornosti, odgovornosti i afirmacije integriteta i legitimnosti organa vlasti.

Kazala je da je postupanje vlasti transparentno samo ako objavljuje informacije o svojim aktivnostima i politici koju vodi.

“Sa druge strane, postupanje neke institucije je transparentno, kada svako ko je zainteresovan ima mogućnost da vidi i razumije šta ona radi i kako to čini. To su bile naše ideje vodilje dok se radilo na pripremi izmjena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama i zato smo ovom zakonu dali veliki značaj, kao i njegovoj stvarnoj primjeni i kulturi, kako bismo izgradili efikasne, odgovorne i inkluzivne institucije za javno dobro”, istakla je Srzentić.

Kako navode u saopštenju Ministarstva, značajna novina Zakona o SPI, kako je istakla, je da će omogućiti javnosti da uvijek zna kojom imovina raspoložu javni funkcioneri, i oni koji su to bili, kao i sva sa njima povezana lica. Osim na imovinu ovo se odnosi i na njihove prihode, i eventualni sukob interesa tih lica ili sa njima povezanih lica, bez obzira na to da li su članovi zajedničkog domaćinstva.

“Veoma važna novina Zakona je preciziranje ograničenja koje se odnosi na poslovnu tajnu, koja je do sada bila najčešći izgovor za skrivanje podataka, posebno informacija kojima se može otkriti korupcija. Razlozi koji se odnose na pretežni javni interes su prošireni u odnosu na važeći Zakon, što će omogućiti da više informacija bude dostupno javnosti. Bitno je pomenuti i novine u članu 1 Zakona kojima se više ne isključuju apsolutno od primjene ovog zakona informacije koje su označene stepenom tajnosti, već i one podliježu testu štetnosti. Izuzetak od primjene zakona koji je vezan za tajne podatke drugih država i međunarodnu saradnju fokusiran je samo na oblast bezbjednosti i odbrane. Proširuje se obim informacija koje organi moraju proaktivno da objavljuju, a naročito onih koje se tiču finansija”, kazala je Srzentić.

Upravo prepoznajući značaj koji Zakon o SPI ima u borbi protiv korupcije Vlada je, kako je rekla, ojačala dijelove zakona koje je ranije kritikovao nevladin sektor.

“I ovim Zakonom ova Vlada potvrđuje da ima ogromnu političku volju da se bori protiv korupcije, a najbolji dokaz za to je što njime omogućava javnosti da kontroliše njen rad više nego što je to uradila bilo koja vlada do sad”, rekla je Srzentić.

Direktni efekti predloženih izmjena i dopuna odraziće se, kako smatra Srzentić, i na efikasniji rad organa vlasti sužavajući prostor za zloupotrebe, podsticajno djelujući na zakonitost i pravilnost u postupanju

“Službenici za pristup informacijama, moraju biti prepoznati kroz akte o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji i kao takvi da postanu ‘lični službenici’ koji brinu o zahtjevima svakog zainteresovanog, brzo i efikasno odgovaraju na sva njihova pitanja tokom čitavog procesa postupanja”, kazala je Srzentić.

Dodala je da je bitna novina da se podnosiocu zahtjeva troškovi ne mogu naplatiti za one informacije za koje je zakonom propisana obaveza proaktivnog objavljivanja, čime se organi vlasti dodatno podstiču da proaktivno objavljuju informacije u skladu sa zakonom.

Podsjetila je da je Ministarstvo na čijem je čelu, tokom pripreme predloženih izmjena i dopuna, imalo međunarodnu eskpertsku podršku, koju su obezbijedili Delegacija EU u Crnoj Gori i SIGMA, kako bi crnogorski zakonodavni okvir u oblasti slobodnog pristupa informacijama bio usaglašen sa međunarodnim i evropskim standardima i u najvećoj mjeri afirmisao princip transparentnosti rada organa vlasti.

Evropska komisija ranije je dala pozitivnu ocjenu na tekst zakona, istučući da će ukoliko bude usvojen u sadašnjoj verziji, Zakon značajno poboljšati pristup informacijama u Crnoj Gori.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve