Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Nove mjere: Proslave uz potvrde, muzika u kafićima do 1 sat

Broj novooboljelih u posljednje dvije sedmice manji je za oko 54 odsto u odnosu na prethodne dvije nedjelje

Zbog povoljnije epidemiološke situacije, Vlada je dodatno liberalizovala mjere u borbi protiv koronavirusa koje će biti na snazi od sjutra do 4. marta, saopštio je na konferenciji za medije direktor IJZ Igor Galić.

Direktor IJZ Igor Galić je kazao da je Vlada usvojila sljedeće mjere koje važe od 18. februara do 4. marta.

“Dozvoljava se održavanje svadbi, rođendana i drugih privatnih proslava uz posjedovanje COVID potvrda i obezbjeđivanje prostora od 10m2 po osobi. Privredna društva i preduzetnici koji obavljaju ugostiteljsku djelatnost u ugostiteljskim objektima (restorani, kafići, kafeterije, hotelski restorani i slično) mogu da organizuju rad u periodu od 7 sati do jedan sat poslije ponoći uz posjedovanje COVID potvrda.

Muzički program, i uživo i uz emitovanje muzike sa zvučnika, dozvoljen je tokom kompletnog radnog vremena. Dozvoljava se primanje saučešća i obavljanje sahrana uz prisustvo najviše do 50 lica i obavezno pridržavanje osnovnih epidemioloških mjera”, naveo je Galić.

Broj novooboljelih u posljednje dvije sedmice manji oko 54 odsto

Galić je kazao da je broj novooboljelih u posljednje dvije sedmice manji oko 54 odsto u odnosu na prethodne dvije nedjelje.

Bez obzira na ovaj podatak, dodaje, dnevni nivo obolijevanja je i dalje visok tako da opuštanja ne treba da bude.

“Crna Gora i dalje sprovodi najveći broj testiranja u regionu na 1000 stanovnika, što ukazuje na dobar nadzor nad pandemijom. Kada poredimo podatke u posljednjih sedam dana o broju novooboljelih na million stanovnika Crna Gora se nalazi iza većine razvijenih zemalja Evrope kao što su Danska, Island, Holandija, Austrija, Italija, Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Hrvatska i druge”, objašnjava Galić.

Ističe da samo poštovanjem mjera uz adekvatno sprovedenu imunizaciju možemo uticati na smanjenje udjela smrtnosti.

Kako je rekao, nažalost, preko 80 odsto pacijenata koji su izgubili bitku sa ovom bolešću je bilo nevakcinisano, dok je u poslednjih pet dana od svih osoba koje su preminule samo jedna bila vakcinisana.

“Zbog navedenog, još jednom apelujemo na građane da se vakcinišu ukoliko to nijesu učinili, ili ako im je prošlo šest mjeseci od posljednje doze vakcine da prime i treću buster dozu. Institut za javno zdravlje Crne Gore će kao i do sada pratiti epidemiološku situaciju i u skladu sa dobijenim podacima predlagati nove mjere”, poručuje Galić.

Ukidanje mjera kada se proglasi kraj pandemije

Upitan kada možemo očekivati ukidanje svih mjera, kao i ostale evropske zemlje, Galić je odgovorio da od vakcinacije direktno zavisi kada će pandemija prestati i samim tim, kada će doći do ukidanja svih mjera.

“Moramo da pratimo situaciju, i mjere će se ukidati kada se proglasi kraj pademije. Sve mjere moraju da postoje do tada, i moramo da sagledavamo situaciju iz šireg apekta”, dodao je Galić.

Što se tiče mjera za prelazak granice, Galić je naglasio da za sada neće biti promjena.

Dodao je da će se u zavisnosti od epidemiološke situacije predlagati nove mjere.

“Period do ljeta ne možemo predvidjeti, ali građani će blagovremeno biti obavještavani o svim mjerama”, naveo je Galić.

Dodaje da će kraju pandemije kod nas doprinijeti samo oni koji se budu vakcinisali.

Upitan koliko je propisno imunizovanih građana, drugom i trećom dozom, Galić je kazao da je 34 procenta, odnosno 40 procenata odraslog stanovništva.

“Validna imunizacija, odnosno da su vakcinom zaštićeni, to je 34 procenta”, rekao je on.

Upitan zbog čega se ne ukidaju mjere koje ne daju rezultati, Galić kaže da mjere i te kako dajurezultata.

“Moramo ih držati do onog momenta dok nam vakcinacija ne bude na potrebnom nivou. Moramo biti oprezni, od omikrona se takođe umire, za sada starija populacija, ali obaveza nas mlađih je da zaštitimo te ranjive kategorije”, dodaje Galić.

Broj hospitaliozovanih u padu 30 odsto, životno ugroženo 20 pacijenata

Broj hospitalizovanih u padu 30 odsto U Crnoj Gori, na bolničkom liječenju, trenutno se nalaze 182 pacijenta, što je 30 odsto manje u odnosu na dvije sedmice ranije, saopštila je direktorica KCCG Ljiljana Radulović.

Ona je kazala da u KCCG, gdje se nalaze najteži pacijenti iz cijele države, liječe se 53 COVID pacijenta.

“Njih 20 je životno ugroženo. Svi, osim jednog, imaju značajna prethodna oboljenja i svi su, sem jednog, nevakcinisani ili im je prošlo više od šest mjeseci od druge doze vakcine. Samo jedan od njih je mlađi od 40 godina. Dvoje pacijenata su u uzrasnoj grupi od 65 do 70 godina, a ostali su stariji”, rekao je Radulović.

U ostalim bolnicama, kako je navela, na liječenju je: u OB Bar 25 pacijenata, u OB Pljevlja 34 pacijenta, u OB Berane pet pacijenata, u OB Kotor 21 pacijent, u OB Nikšić 12 pacijenata, u SB Brezovik 22 pacijentam. Od ukupnog broja hospitalizovanih u našoj zemlji, na neinvazivnoj i mehaničkoj ventilaciji je 16 pacijenata, što je manje od deset odsto, dodala je Radulović.

Oformićemo odjeljenje koje će se baviti posljedicama koronavirusa

Još od početka koronavirusa u KCCG imaju baze podataka koje posljedice je koronavirus ostavio na pacijente.

“Imaćemo potrebu da formiramo odjeljenja koja će se baviti posljedicama prethodno prelažnog kovida. Respiratorne posljedice će se ispostaviti kao manji problem u odnosnu na vaskularna i imunska dešavanja od preležanog koronavirusa”, istakla je Radulović.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve