Utorak, 7 Maja, 2024
Rubrika:

Nasilje među djecom eskalira, sistem ne reaguje

Gotovo da nema dana u kome se ne dogodi incident, manje ili više brutalan. I dok ih Ministartvo prosvjete, Uprava policije i tužilaštvo evidentiraju, sistem koji bi trebalo da rješava problem eskalacije sve eksplicinijeg nasilja među maloljetnicima, a posebno učenicima osnovnih škola – ne reaguje.

Sad ću da upalim telefon da te snimim, a ti ćeš da kažeš da si pi… Neću! I tako, moj sin od 16 godina sa svoja dva drugara, mirna i dobra đeca, postaju žrtve nasilja desetak vršnjaka koje i ne poznaju – napisao je juče roditelj Darko Saveljić na svom Fejsbuk profilu.

Napad se dogodio preksinoć van školskog dvorišta podgoričke Gimnazije „Slobodan Škerović“, slučaj je prijavljen policiji. Pobjedi je iz Osnovnog državnog tužilaštva juče rečeno da prikupljaju informacije i da još nijesu donijeli odluku. Tužilac će se, nakon zakonom predviđenih radnji, izjasniti da li ima elemenata krivičnog djela.

Dječaci koji su napadnuti ispred Gimnazije zadobili su povrede od udaraca, a noć su proveli u Urgentnom centru. Napadače ne poznaju.

Iz okvira vršnjačkog nasilja, međutim, izlazi incident koji se dogodio na Cetinju. Djevojčica koja je dobila batine prijavila je napad ispred OŠ „Lovćenski partizanski odred“ i naglasila da je napadačicu podstrekivala majka.

– Udaraj je rukama i nogama, kako sam te učila – kazala je majka svojoj ćerki prema svjedočenju žrtve u prijavi. Prema njenim riječima, nakon što je pobjegla u školu vidjela je kako majka napadačice drži drugu djevojčicu dok je njena kćerka tukla.

I ovaj slučaj je prijavljen policiji.

Majka koja je optužena je sve u policiji demantovala. Ova Cetinjanka tvrdi da je njeno dijete već duži period žrtva vršnjačkog zlostavljanja zbog čega se do sada, kako je kazala, više puta obraćala relevantnim institucijama, prenosi portal Roditelji.me.

Istakla je da su svi dokaziu dostavljeni nadležnim i da vjeruje da će se pozabaviti time u najboljem interesu djece. Odgovorno tvrdi, prenosi portal, da navedenog dana nije držala niti jedno od djece za vrijeme njihovog sukoba.

Bez reakcija i odgovora

Gotovo da nema dana u kome se ne dogodi incident, manje ili više brutalan. I dok ih Ministartvo prosvjete, Uprava policije i tužilaštvo evidentiraju, sistem koji bi trebalo da rješava problem eskalacije sve eksplicinijeg nasilja među maloljetnicima, a posebno učenicima osnovnih škola – ne reaguje.

– Bogme će nas pojesti mrak ako nešto ne učinimo da spasimo našu omladinu ove pošasti. Čekamo odluku tužilaštva – kazao je Saveljić, čiji je sin preksinoć napadnut.

A da institucije ne rade mnogo, pokazuju podaci da se Nacionalni tim za borbu protiv vršnjačkog nasilja koji je formiran pri Ministarstvu, sastao posljednji put 11. marta 2020. godine.

Školski policajac je projekat koji već nekoliko godina postoji u administrativnom smislu, nikada se nije realizovao, ali se veoma često održavaju sastanci povodom te inicijative.

Savjet za prava djeteta u novom sazivu je imao konstitutivnu sjednicu tek 15. marta ove godine, a na njoj je razmatran problem eskalacije nasilja. Tada je usvojen zaključak kojim se pozivaju svi članovi Savjeta i učesnici u raspravi da Sekretarijatu Savjeta za prava djeteta u roku od dvije sedmice upute prijedloge modela koji bi doveli do konačnog cilja − suzbijanja nasilja među djecom i mladima i nasilja nad djecom uopšte.

Pobjeda je juče uputila niz pitanja predsjedniku Vlade Dritanu Abazoviću koji predsjedava Savjetom, ali odgovori nijesu stigli do zaključenja broja.

Iako je dat rok od dvije sedmice, Savjet se nije sastajao. U njemu sjede predstavnici izvršne vlasti, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, predstavnik Sekretarijata za zakonodavstvo, direktor Uprave za statistiku, direktor Zavoda za socijalnu i dječiju zaštitu, kao i predstavnici nevladinog sektora. Zbog važnosti teme, konstitutivnoj sjednici je prisustvovala i Tanja Begović, v. d. Vrhovne državne tužiteljke, kao i predstavnici UNICEF-a i Uprave policije.

Ministarstvo prosvjete je Pobjedi juče kazalo da će naredne sedmice poslati odgovore na pitanja o tome što je taj resor, kojim rukovodi ministar Miomir Vojinović, preduzeo povodom ovog problema.

Za sada se ne zna kada će se održati sjednica, niti je njeno održavanje najavljeno.

Prošao rok

Zbog sve češćih slučajeva nasilja, 11. marta su održani protesti u Podgorici i Baru. Roditelji su tada poručili da traže bezbjedne škole, ulice, strože kazne za počionice i njihov nadzor, dodatne vaspitne mjere, odgovornost porodice, institucija…

Kristina Mihailović iz Udruženja roditelji je kazala Pobjedi da je na sjednici Savjeta za prava djeteta prošlog mjeseca dogovoreno da svaki član dostavi prijedloge što bi trebalo da se mijenja.

– Taj rok je istekao. Mi smo dostavili predloge, a da li su to učinili drugi ne znamo – kazala je ona.

Istakla je da je suštinski važno da se napravi kratkoročni i dugoročni plan.

– Možemo konačno da počnemo da primjenjujemo program koji se bavi prevencijom i postupanjem u slučaju vršnjačkog naislja i vandalizma, nakon više ni ja ne znam koliko pisanja i upućivanja inicijativa – rekla je ona dodajući da se sve svodi na priču, a da nema realizacije niti primjene.

Kada je riječ o školskom policajcu, Mihailović kaže da je to takođe dio njihovog zahtjeva.

– Mi ćemo ponovo tražiti sastanak sa novom Upravom policije, ali nema pomaka. Oni uvijek kažu da fizički nemaju dovoljno ljudi za tu vrstu podrške. Mi smo trenutno u takvoj situaciji da je prisustvo policajaca neophodno, s obzirom na to što se dešava – istakla je ona.

Obnavljanje zahtjeva

Udruženje Roditelji će ponoviti zahtjeve i nadaju se da će se naći makar prelazno rješenje u okviru ovog savjeta.

Nakon posljednje sjednice Nacionalnog tima za borbu protiv vršnjačkog nasilja 2020. godine, zbog vršnjačkog nasilja u žabljačkoj OŠ „Dušan Obradović“, smijenjen je direktor Zoran Vojinović.

– Zaključak je da je, i pored sprovođenja niza mjera, bilo propusta u postupanju uprave škole, a što je dovelo do neadekvatnog ishoda u ovom slučaju, odnosno premještaja djeteta u drugu školu. Nacionalni tim i Ministarstvo se nijesu oglašavali sa konkretnim informacijama ovim povodom do donošenja konačnog zaključka, a tako će biti i ubuduće, jer je cilj temeljan i objektivan pristup, koji neće biti ometan bilo kakvim pritiscima – saopštilo je tada Ministarstvo.

Tada su kazali i da su preuzeli svoj dio odgovornosti uspostavljanjem novog sistema borbe protiv nasilja, te da cijene da svako ko jeste nadležan, a nije spreman da se potpuno uključi u borbu sa nasiljem, ne treba da preuzima odgovornost upravljanja javnom ustanovom.

Od tog slučaja je prošlo tri godine. Nijedan direktor škole u međuvremenu nije smijenjen.

Ministarstvo prosvjete je nedavno kazalo Pobjedi da je tokom tekuće školske godine, do 7. marta među učenicima osnovnih i srednjih škola zabilježeno 79 incidenata. Broj učenika koji trpe nasilje bio je 60, a broj učenika koji ga vrše 119. U pitanju nije samo fizičko, već psihičko, verbalno, sajber nasilje…

Prosvjetari: Ukoniti oznaku tajnosti

Prosvjetna zajednica je juče od Vlade zatražila da se ukloni oznaku tajnosti sa Izvještaja o sprovođenju Programa za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u vaspitno-obrazovnim ustanovama.

Taj program se ne primjenjuje od početka epidemije korona virusa, a Vlada je izvještaj o njegovoj realizaciji definisanoj Akcionim planom 2019-2021. godine usvojila u decembru 2021. godine ali njie objavljen jer je imao oznaku interno.

Upravni odbor Provjetne zajednice ukazuje da je prethodna, 42. Vlada Crne Gore, tokom tehničkog mandata, donijela odluku da proglasi tajnim dokument koji je izuzetno značajan za javnost.

– Objavljivanje pomenutog dokumenta moglo nam je dati uvid u pozitivne i negativne strane Programa za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma na osnovu kog bi se izradio novi akcioni plan. Nažalost, neodgovornost državnih zvaničnika koji nijesu bili u stanju da pogledaju istini u oči i priznaju poražavajuće rezultate, dovela je do niza incidenata u našim školama – saopštila je Prosvjetna zajednica.

Prosvjetni radnici pitaju da li crnogorski političari zaista žele da se desi neka veća nesreća u kojoj će neko dijete ili djeca izgubiti život pa da tek onda krenu u rješavanje problema?

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve