Nedjelja, 19 Maja, 2024
Rubrika:

Latković: Izvršenje je uslov bez kojega nema pravne sigurnosti

Javni izvršitelj je najmlađa pravosudna profesija u Crnoj Gori, koja je kako Latković objašnjava, uvedena 2014. godine sa ciljem osnaživanja izvršnog postupka koji je do tog trenutka bio u nadležnosti sudova, osnovnih i privrednih

Ne možemo govoriti o poštovanju ljudskih prava, a da ne govorimo o efkasnom izvršenju, poručio je gostujući u emisiji “Aktuelno” predsjednik Komore javnih izvršitelja Crne Gore Vidak Latković. On je naglasio da je izvršni postupak posljednja karika građansko-pravne zaštite i stoga je veoma važno da građani vjeruju u pravosudni sistem, odnosno da onog trenutka kada dobiju presudu, mogu biti sigurni da će pravo koje im je tom presudom utvrđeno biti i realizovano.

Javni izvršitelj je najmlađa pravosudna profesija u Crnoj Gori, koja je kako Latković objašnjava, uvedena 2014. godine sa ciljem osnaživanja izvršnog postupka koji je do tog trenutka bio u nadležnosti sudova, osnovnih i privrednih.

“Javni izvršitelji su samostalna djelatnost, fizička lica kojima ministar pravde svojom odlukom povjerava javno ovlašćenje, koje proističe primarno iz Zakona o javnim izvršiteljima. Zakon koji primjenjujemo u procesnom i materijalnom smislu je Zakon o izvršenju i obezbjeđenju. Cilj je da se sudski postupak učini efikasnijim, bržim, da građani i privreda, na zakonom propisan način, dobiju postupak ostvarivanja njihovih potraživanja, kako novčanih tako i nenovčanih”, ističe Latković.

Građani su, kako navodi, često u situaciji da ostvarenje svojih prava traže preko suda i to je, prema njegovim riječima, prvi korak.

“Ta donijeta sudska odluka, ukoliko nije izvršena dobrovoljno od strane samog dužnika tom povjeriocu, kome je neko pravo povrijeđeno, ništa ne znači. Niti će dobiti odštetu na koju ima pravo, niti će mu biti neka nepokretnost ili pokretna stvar vraćena, niti će na drugi način njegovo pravo biti zaštićeno. Tako, recimo, izvršenjem djeca dobijaju alimentaciju na koju imaju pravo, zaposleni ostvaruju pravo na zaradu, jer istu mogu prinudnim putem namiriti od svog poslodavca, ukoliko je ne dobiju u roku. U svim tim slučajevima vi imate pravnu mogućnost da kroz izvršni postupak dođete do prava utvrđenih tim odlukama”, objašnjava Latković.

Ukoliko imaju izvršnu ili vjerodostojnu ispravu, građani, kako dodaje Latković, mogu doći sa prijedlogom za izvršenje kod javnog izvršitelja i zahtijevati da se odredi izvršenje na imovini dužnika.

“Te izvršne vjerodostojne isprave su različite, zakonom propisane. Kad govorimo o izvršnim ispravama, najčešće su u primjeni sudske odluke, notarski akti, ugovori o hipoteci. Takođe mogu biti računi za plaćanje održavanja stambenih zgrada, koji su češći u praksi, u pitanju su izvodi iz poslovnih knjiga po kojima najčešće komunalna i druga javna preduzeća utužuju građane, ali mogu biti i fakture, izvodi otvorenih stavki, mjenice, ček, ovjerene građanske situacije i tako dalje. Ukoliko imate potraživanje utvrđeno bilo kojom od ovih isprava uz prijedlog za izvršenje se obraćate javnom izvršitelju i tražite da se prinudnim putem ostvari to potraživanje, koje može biti novčano ili nenovčano”, ističe Latković.

Pouzdano izvršenje je, kako navodi, uslov za razvijenu privredu jer poboljšava biznis ambijent i atraktivnost za nove investicije.

“Ukoliko u jednoj državi imate efikasan izvršni postupak, on predstavlja uslov privrednog razvoja. Krajem prošle godine Centralna banka je objavila podatak koji je pokazao rekordno zaduženje u privredi u vrijednosti iznad milijardu eura. To je prvi put da je taj iznos međusobnih potraživanja u privredi prešao milijardu eura, što jasno govori o tome koliko je sredstava zarobljeno u tim međusobnim potraživanjima kod određenih nelikvidnih ili drugih subjekata. Tu smo mi koji te stvari na jedan pravni način pokušavamo da riješimo, da svako za svoju isporučenu robu ili uslugu dobije ono što mu pripada, a to je taj novčani iznos. Mi kažemo da je izvršenje uslov bez kojega nema pravne sigurnosti, uopšte vladavine prava kao takve”, naglasio je Latković.

On se u razgovoru za Radio Cetinje osvrnuo i na zastarjelost kao institut koji, kako je kazao, garantuje pravnu sigurnost.

“Zastarjelost podrazumijeva da istekom nekog vremenskog perioda određeno potraživanje ne možete naplatiti prinudnim putem. Za potraživanja za izvršene komunalne usluge, odvoz smeća, održavanje kanalizacionih sistema, voda, struja i tako dalje, zastarjelost je dvije godine. Važno je istaći da trenutkom utuženja, odnosno podnošenja prijedloga za izvršenje, tj. pokretanjem izvršnog postupka dolazi do prekida roka zastarjelosti i od onoga trenutka kad je taj predmet kod javnoga izvršitelja nema više mogućnosti da nastupi zastarjelost sve dok postupak traje”, kaže Latković.

Međutim, kad je u pitanju račun za održavanje stambenih zgrada, bez obzira na to što je u pitanju obaveza koja nastaje mjesečno, taj račun se, kako ističe, po zakonu smatra izvršnom ispravom, tako da danom donošenja rješenja o izvršenju javni izvršitelj sprovodi to rješenje blokadom računa ili zarade.

Građani, naglašava Latković, imaju pravo da izjave prigovor na rješenje javnog izvršitelja, kojim je utvrđena određena obaveza.

“Moram naglasiti da se sve naše odluke provjeravaju pred sudovima, da li je to osnovni ili privredni sud zavisi od nadležnosti i od subjekata primarno, ali u svakom slučaju sudska zaštita njihovih prava u ovom postupku je apsolutno zagarantovana. Nas kontroliše i Ministrastvo pravde ali i naša Komora, kao strukovno udruženje, tako da građani, ukoliko smatraju da im je neko pravo povrijeđeno i na taj način mogu ostvariti zaštitu svojih prava”, zaključuje Latković.

Javno izvršiteljsku djelatnost, kao javnu službu, u Crnoj Gori trenutno obavlja 28 javnih izvršitelja, od predviđenih 33, a imenovani su za područja osnovnih sudova. Za područje Cetinja, Latković je jedini javni izvršitelj.

“Kad razmišljate o javnoizvršiteljskoj djelatnosti mnogo objektivnije ćete je sagledati ako se ponekad stavite u situaciju povjerioca, dakle onoga kome se nešto duguje. Svi građani mogu doći u situaciju povjerioca jer ovo je dvostranački postupak – imamo i povjerioca i dužnika”, poručio je za Radio Cetinje predsjednik Komore javnih izvršitelja Crne Gore.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
cetinje
02.09.2023-16:22 16:22

Otud,odovud, Vidak Rada -Patka Vidakova Latkovica,navodi vodu na svoj MLIN(djinovicki).Lansirao ga u “orbitu”DPS par funkcija obavljao zaradio polijepo i sad KLEPA SIROTINJU za neplacene racune(prosto mijesu u mogucnosti pojedini) blokica im racune,”ukida penzije”JANICAR. Evo Vidak Patak o “pravu i pravosudju”,muci zastido Cetinja.