Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Kotor: Seferović pozvala Nurkovića i Paraču da dođu i pogledaju u kakvom je stanju tunel “Vrmac“

Ona je, u dopisu koji je poslala ministru Nurkoviću i direktoru Parači navela da je neophodno hitno reagovanje kako bi se utvrdilo bezbijedonosno stanje u tunelu i preduzele sve potrebne mjere da se postojeći nedostaci otklone.

Povodom incidenta koji se dogodio u tunelu „Vrmac“, kada je teretno vozilo udarilo u jedan od ventilatora, pomjerilo ga iz ležišta a neposredno potom u njega udario autobus, potpredsjednica kotorske opštine Sonja Seferović zatražila je hitan sastanak sa predstavnicima Ministarstva saobraćaja i Direkcije za saobraćaj.

Tunel Vrmac

Ona je, u dopisu koji je poslala ministru Nurkoviću i direktoru Parači navela da je neophodno hitno reagovanje kako bi se utvrdilo bezbijedonosno stanje u tunelu i preduzele sve potrebne mjere da se postojeći nedostaci otklone.

Seferovićeva je Skala radiju kazala da očekuje odgovor do ponedjeljka. Nakon sastanka zajedno bi obišli tunel i uvjerili se na licu mjesta o stanju u kome se nalazi ovaj izuzetno važan infrastrukturni objekat.

Ključ i katanac više od 12 godina na kućici i vrata pod ključem hidro tunela

Podsjećamo da je tragedija u tunelu „Vrmac“ samo pukom srećom izbjegnuta i da ovaj slučaj nije prvi.

Dušan Kokić, iz Direkcije za saobraćaj je prije nekoliko dana, gostujući u jutarnjem programu RTCG  kazao, između ostalog da u tunelu postoji evakuacioni dio, video nadzor, koji istina nije u funkciji, da postoje senzori za kontrolu ugljen-dioksida, protivpožarni aparati.

Pojasnio je da je tehnički nadzor nad tunelima u Crnoj Gori povjeren kompaniji Štrabag, odnosno Crnagoraputu koji je obavezan  da vrši pregled, čišćenje rasvjete, elektro-ormara, trafostanica, evakuacionih hodnika, ispravnost ventilacije, provjeru senzora za ugljen-monoksid, provjeru sistema za dojavu požara, protiv-požarnih aparata.

Služba zaštite i spašavanja Kotor drugačije misli od Kokića

Nakon događaja u tunelu „Vrmac“ koji je uznemirio Kotorane, potpredsjednici SO Kotor je svoje mišljenje, na sastanku dijela Kriznog štaba iznio komandir Službe zaštite i spašavanja Maksim Mandić.

On je kazao da je Služba vrlo zabrinuta zbog hazarda koji se mogu dogoditi u tunelu „Vrmac“ i na glasio da su pripadnici Službe više puta obišli tunel i ustanovili da u njemu ne postoje uslovi za brzu i efikasnu evakuaciju, posebno u slučaju požara. Naročito  u ljetnjim mjesecima, usljed saobraćajnog kolapsa od tivatske raskrsnice pa do ulaza u kotorsko naselje Dobrota kada u tunelu, kako je kazao, zna biti „zarobljeno“ više stotina vozila najmanje pola sata. Ukoliko bi tada došlo do požara, a usljed velike koncentracije uljen monoksida, dužine tunela i gužve u njemu, nije moguće ni zamisliti razmjere katastrofe koja bi se mogla desiti, kategoričan je kotorski komandir. Tunelom prolaze cistijerne i šleperi sa opasnim i lakozapaljivim materijama.

Služba zaštite i spašavanja odgovorno tvrdi da tunel nije bezbijedan za saobraćaj. Tunel nema evakuacione izlaze. Postoji hidrotunel u dužini od oko 800 metara, koji, sa polovine tunela ide ka Kotoru. Vrata na njemu su konstantno zatvorena. On ne može služiti za evakuaciju, jer za to nije ni predviđen.

Tunel nema ni ventilacioni sistem niti mogućnost odimljavanja s obje strane ukoliko bi došlo do požara unutar njega.

Video nadzor u tunelu nije u funkciji. Nije jasno u kakvom je stanju hidrantska mreža a ni da li su ispravni protivpožarni aparati.

Za slučaj požara većih razmjera u tunelu, Služba zaštite i spašavanja nema odgovarajuću opremu niti specijalno vozilo, kako je to prediđeno Zakonom o zaštiti i spašavanju u ovakvim i sličnim objektima. Prilikom intervencija životi spasilaca vatrogasaca bi bili ugroženi, što znači da ni sama intervencija ne bi mogla biti brzo i efikasno sprovedena.

Zbog svega navedenog i Služba zaštite i spašavanja zahtijeva hitno reagovanje Direkcije za saobraćaj, Ministarstva saobraćaja i pomorstva, kako bi se ustanovio redosljed poteza za rješavanje problema koji opasno ugrožavaju bezbijednost u tunelu.

Služba upozorava odgovorne da posvete posebnu pažnju održavanju tunela i da obezbijedi svu potrebnu opremu za intervenisanje u slučaju požara ali i svih mogućih hazarda. Po istom principu kako je to urađeno u tunelu Sozina. Tim prije što ljudski životi nemaju cijenu, kazao je Mandić.

Kokić objasnio kako  kontrolna rampa koja mjeri visinu vozila ima rupe kroz koje može da se prođe, ali nije kazao kako je moguće da se to dešava?

Dušan Kokić, iz Direkcije za saobraćaj je ispričao  za TV CG da je ventilator u tunelu Vrmac na kolovoz  pao nakon što ga je zakačilo teretno vozilo s prikolicom, koje je kroz tunel prolazilo sa prikolicom, na koje je bio natovaren bager. Problem je što je vozilo imalo 4,6 metara visine, koje je vangabaritno i bila mu je potrebna dozvola za prolazak, ne samo kroz tunele, nego uopšte na putnoj mreži Crne Gore.

On je saopštio da je to vozilo prošlo kontrolnu rampu za visinu do 4,5 metara ispred tunela, jer je to gornja granica za prolaz vozila.

“Ali kontrolna rampa nije u kontinuitetu, nego ima rupe kroz koje može da se prođe. Ovo vozilo je prošlo i nakon udara u ventilator vozilo je stalo nakon nekih 150 metara. Izvršen je uviđaj. U međuvremenu je, dok se vršio uviđaj, naišao autobous, koji je dodatno udario u ventilator koji je pao na kolovoznu traku”, kazao je Kokić.

On tvrdi da je do incidenta došlo zbog nepropisnog saobraćanja teretnog vozila koje je prevozilo bager.

“Vozač je napravio prekršaj, jer nije tražio potrebnu dozvolu. Naopravljena je šteta, jer ventilator nije upotrebljiv, a njegova cijena je 12 do 15 hiljada eura”, rekao je Kokić, navodeći da je dalje postupanje prema vozaču u nadležnosti tužilaštva.

Kokić nije objasnio zbog čega je tunel „Vrmac“ zapušten, prljav, bez evakuacionog tunela…

Kokić nije kazao zbog čega je tunel „Vrmac“ zapušten, prljav, bez evakuacionog tunela, sa slabom rasvjetom, lošom vidljivišću, velikoj koncentraciji ugljen-monoksida.
On nije kazao ni da tunel nikada nije tehnički primljen niti obrazložio zbog čega do sada nije riješeno pitanje nefunkcionisanja kućice izvan tunela sa kotorske strane u kojoj su smješteni uređaji za praćenje protoka saobraćaja u tunelu i kompletne signalizacije.
Kokić je, namjerno ili slučajno, prećutao da kaže da li je tunel „Vrmac“ bezbijeda za saobraćaj i da li će dva ventilatora, onaj koji je palo zbog slične priče 2017. godine i ovaj od prije nekoliko dana biti zamijenjeni novih. Bilo ih je 12 a sada je ostalo 10.

Nadamo se da će se odgovorni iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva i Direkcije za saobraćaj odazvali pozivu potpredsjednice opštine Sonje Seferović i da će se, nakon sastanka i obilaska tunela, dogovoriti da se hitno pristupi otklanjanju problema koji značajno ugrožavaju bezbijednost vozila, odnosno putnika u tunelu.
Ukoliko to ne urade, jasno je da preuzimaju svu odgovornost za moguće buduće incidente.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve