Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Tri osobe preminule, još 96 pozitivnih na koronavirus, raste broj pacijenata u bolnicama

Od infekcije su se oporavila još 104 pacijenta

Laboratorije Instituta za javno zdravlje su u poslednja 24 časa završile PCR analizu 677 uzorka na novi koronavirus, među kojima je 96 rezultata bilo pozitivno.

Konferencija za medije NKT (foto: PR Centar)

Uzorci su upućeni na testiranje sa teritorije opština:

Podgorica 39
Bijelo Polje 11
Bar 8
Berane 8
Cetinje 8
Budva 6
Pljevlja 4
Nikšić 3
Andrijevica 3
Rožaje 2
Ulcinj 2
Tuzi 2

Tri smrtna slučaja zabilježena u posljednja 24 sata bili su 1922, 1939, 1937. godište, preminuli su jedan u KCCG, jedan u cetinjskoj bolnici i jedan u beranskoj.

Ukupan broj potvrđenih smrti od početka juna mjeseca je 33.

Od infekcije su se oporavila još 104 pacijenta tako da je ukupan broj oporavljenih od 14. juna je 327.

Ukupan broj aktivnih slučajeva COVID19 u Crnoj Gori trenutno iznosi 1979.

Aktivni slučajevi i preminuli od 01. juna po opštinama su prikazani u tabeli.

U bolnicama u Crnoj Gori liječi se 186 kovid pozitivnih pacijenata, od kojih je 13 u teškom stanju kazao je na konferenciji za medije dr Nemanja Radojević iz Kliničkog centra Crne Gore.

On kaže da je od 186 hospitalizovanih pacijenata velika većina stabilno, dok je njih 13 u teškom stanju.

“Popunjenost naših zdravstvenih kapaciteta trenutno je na nivou od jedne trećine”, naveo je Radojević.

Radojević kaže i da je 78 zdravstvenih radnika pozitivno na Kovid 19, od tog broja je 17 ljekara i 52 medicinska radnika.

U samoizolaciji je 75 zdravstvenih radnika.

Radojević je naveo i da umiru pacijenti svih dobi, ali da je učestalost smrtnih ishoda veća među starijom generacijom.

“Ali i osobe srednje dobi su u ugrožene, a umirali su i ljudi bez teških zdravstvenih stana. Ova infekcija napada sve grupe i epidemiološke mjere važe za sve”, rekao je on, dodajući da je jedan mlađi pacijent iz beranske bolnice u teškom zdravstvenom stanju.

U prvom talasu se insistiralo na dva uzastopan negativna PCR testa, ali Begiće kaže da se za ozdravljenje, više nigdje u svijetu ne insistira na tome.

“Jer postoje naučni dokazi da ti pozitivni PCR testovi u kasnim fazama, dosta vremena nakon obolijevanja izgleda da ne dokazuju kompletan virus nego da dokazuju određene djelove virusa, odnosno genetskog materijala virusa, koji je posljedica raspadanja virusa u ljudskom organizmu. Stav SZO je prilično jasan, oni te osobe koje su i 30 do 40 dana nakon infekcije PCR pozitivne ne smatraju opasnim po okolinu, te da je to što PCR detektuje, kod takvih osoba, dio virusnog materijala, a ne sam virus”, pojasnio je Begić.

Upitani zašto se dešava da dolazi do neslaganja kad su u pitanju informacije iz bolnica po gradovima sa podacima na zvaničnom sajtu, Begić je objasnio da je problem tehničke prirode, te da će baze biti ažurirane brzo.

”Takođe veoma brza je dinamika dešavanja, pomjeranja i premještanja pacijenata iz jedne bolnice u drugu, sve podatke dobijamo od zdravstvenih centara iz opština, i nama su potrebni svi podaci. Tako da smo juče na primjer imali objavljenu informaciju o oporavljenim pacijentima u jednoj opštini koja još nije bila stigla do nas, odnosno stigla nam je sa zakašnjenjem, jer nama nije dovoljan samo broj”, objasnio je Begić.

Kako je kazao govoreći o oporavku pacijenata, to je veoma raznolik proces.

”Oporavak varira i ne može precizno reći koliko je potrebno nekom da se oporavi. Zavisi od osobe do osobe. Mi smo tu zaista rigorozni”, objasnio je on.

Institut za javno zdravlje je, kako je rekao Begić, dobio inicijativu udruženja privrednika.

”Da budemo apsolutno jasni, da se mjere koje su propisane sprovode adekvatno, stogo i onako kako su propisane, IJZ ne bi bi mao ništa protiv da ugostiteljski objekti rade od 0-24. Ključnu ulogu imaju vlasnici objekata. Svaki gost koji pođe u objekat očekuje od personala objekta da se pridržavaju mjera. Sve dok se budu pridržavali mjera siguran sam da se radno vrijeme može vratiti u normalu. Drugi aspekt su sami gosti koji se moraju pridržavati mjera”, objasnio je Begić.

Govoreći o testiranjima u privatnim laboratorijama Begić navodi da je riječ o serološkim testovima koji ne služe za dokazivanje zaraznosti, to su testovi koji se baziraju na otkrivanju antitijela na korona virus.

“Ti testovi ne služe za otkrivanje toga da li je neko zarazan ili ne. Ti testovi suže samo da otkriju da li je neko bio u kontaktu sa virusom i da li je nakon kontakta razvio antitijela na korona virus. PCR otkriva prisustvo genetskog materijala virusa u respiratornim putevima”, naveo je Begić.

Begić je na konferenciji za medije naveo i primjer kako je kazao “čojstva porodice koja je izgubila najmlađeg člana”.

Riječ je o majci koja je u udesu u Nikšiću izgubila 18-ogodišnjeg sina, za kojeg se kasnije utvrdilo da je bio kovid pozitivan.

“Porodica je zvala i ukazala na činjenicu da je jako bitno da i oni, iako pogođeni tragedijom, ostaju u samoizolaciji i da smo iznenađeni da u svoj količini bola imamo takve primjere društveno odgovornog ponašanja, koji su čak IJZ ukazali na neke zakašnjele reakcije zdravstvenog sistema”, naveo je Begić.

Zbog toga je pozvao sve da prijave svoje kontakte.

“Kada god imate simptome respiratorne infekcije ostanite kod kuće”, zaključio je Begić.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve