Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Gradonačelnici Mojkovca i Kolašina tvrde: Spriječićemo iseljavanje sa sjevera

Posljednji podaci MONSTAT-a, prema kojima je negativan migracioni saldo zabilježen u čak 14 crnogorskih opština, zabrinjavaju.

foto Aljazzera

Ono što se godinama nije rješavalo, ostavilo je posljedice koje su posljednjih godina sve vidljivije.

Sa sjevera mladi odlaze na jug, a najčešće u Podgoricu. Crna Gora prepoznala je taj problem pa tako raznim strategijama za sjever, već neko vrijeme, pokušava i da ga riješi.

Predsjednik Opštine Mojkovac Ranko Mišnić kaže da su odlasci sa sjevera uslovljeni socio-ekonomskim faktorima. Migracija je neminovna, ali zašto se ne ostaje na sjeveru – to je ono čime će se baviti, ne samo Mojkovac, nego i Vlada u saradnji sa svakom opštinom posebno.

“Ako ne možemo vratiti ljude, možemo zaustaviti trend odlaska. Moramo se okrenuti novim trendovima i stvaranju uslova za mala i srednja preduzeća, već smo te aktivnosti započeli. Infrastrukturno opremanje, kroz izgradnju saobraćajnica je prioritet, izgradnja vodovodne i kanalizacione mreže. Svoje biznise moraju pozicionirati u našoj opštini.”

Za opremanje biznis zone, Vlada je opredijelila 700 hiljada eura, kaže Mišnić i to je jedan od vidova kako zaustaviti iseljavanje.

“Kroz valorizaciju Bjelasice, kroz strategiju Vlade za intenzivni razvoj sjevera, to ćemo pokušati da riješimo. U narednom periodu Vlada je opredijelila, samo za taj dio 27 miliona eura. Uređenje puteva, bazne stanice, žičare šestosjeda, elektronapajanje… Još jedan i još veći razlog zbog čega sam siguran da će se zaustaviti odlazak ljudi sa sjevera. Ima nelogičnih odlazaka ima naravno i opravdanih, ali vjerujem da ćemo tome stati na kraj.”

I predsjednik Kolašina Milosav Bulatović kaže da Crna Gora radi projekte čiji je smisao upravo razvoj sjevera. Program koji su zacrtali će i ostvariti.

“Smisao projekata koje Crna Gora radi jeste da zadržimo ljude sa sjevera. Pojačaćemo privredne aktivnosti. Cilj nam je da dovedemo investiture koji će realizovati svoje projekte kroz koje će se otvoriti mogućnost za nova zapošljavanja.”

Kada budu imali stalan posao i dobru zaradu, građani se neće olako odlučivati na odlazak siguran je Bulatović. Zato će se, kaže, maksimalno angažovati da taj grad bude primamljivo mjesto za život.

“Kada budemo na pola sata od Podgorice više će se mogućnosti otvoriti. Kad znate da, je Podgorica blizu, da možete da odete i da se vratite kad poželite, a da vas u Kolašinu čekaju jednako dobri uslovi ili još bolji, sve će to uticati da mladi ne odlaze trajno iz Kolašina,” siguran je Bulatović.

Mišnić šansu sjevera vidi i u poljoprivredi.

“Ja u to polažem nade. Opredijelili smo budžetom pet puta više novca nego u prethodnoj godini. Nešto oko 100 hiljada eura smo opredijelili ove godine za podsticaj i razvoj poljoprivrede, stočarstva, malinarstva, voćarstva…Naći ćemo model kako da mi napravimo hladnjaču da počnemo da zapošljavamo ljude. To je naša vizija,” rekao je Mišnić.

Podsjetimo podaci Monstata o unutrašnjim migracijama pokazali su da je od početka godine mjesto prebivališta promijenilo preko 3 hiljade i 200 građana.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve