Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Cerović: Manjak ljekara u Crnoj Gori, ne dozvoliti da ih politika razdvaja

Istakla je da imamo manjak specijalista na jugu i sjeveru, te da odlaze priznati specijalisti. Pozvala je kolege da ne dozvole da ih politika razdvaja

U Crnoj Gori na hiljadu pacijenata rade tri ljekara, dok je evropski prosjek čeiri doktora na taj broj građana, kazala je gostujući u emisiji “Link” Radija CG predsjednica ljekarske komore Žanka Cerović. Istakla je da imamo manjak specijalista na jugu i sjeveru, te da odlaze priznati specijalisti. Pozvala je kolege da ne dozvole da ih politika razdvaja.

Cerović je kazala da je Ljekarska komora napravila elektronsku bazu podataka prema kojoj je u Crnoj Gori tri ljekara na 1000 stanovnika, što je jako malo.

“U Kotoru imamo manjak pedijatara. Na sjeveru fali kardiologa, ginekologa i anesteziologa i pacijenti se zbrinjavaju KCCG”, kazala je ona.

Istakla je da je jako bitna Strategija zdravstvene zaštite koja bi pokazala koliko ljekara po podređenim regijama ima, a koliko fali.

Cerović je objasnila da je Ljekarska komora podržala oba protesta ljekara jer smatraju da građanima treba pružiti što kvalitetniju zaštitu.

“Nažalost, u KCCG jedan doktor radi za dva, i nije  dovoljno plaćen, a ni ljekarska usluga nije na zadovoljavajućem nivou”, rekla je Cerović.

Naglasila je da su opterećeni i da pet ljekara već odlazi iz Crne Gore, dva veoma bitna radiologa, abdominalni hirurg, doktor Lazović, kardiolog.

“Otišli su zbog loše organizacije zdravstvene zaštite i progona ljekara. Ministar zdravlja određuje gdje i pod kojim uslovima ljekari mogu raditi u privatnom sektoru”, kazala je ona.

Poručila je da postoji mnogo načina da se stimulišu mladi ljekari da ostanu u sistemu, a ljekarska komora će ih u tome podržati.

Takođe, naglašava da je adekvatna organizacija zdravstvene zaštite veoma bitna.

“Pacijenti ispaštaju zbog toga. Imamo duge liste čekanja, neadekvatnu ljekarsku uslugu, zakazivanje, o pacijenti idu u privatne zdravstvene ordinacije i dr”, kazala je ona.

Podsjetila je da se u Crnoj Gori najmanje izdvaja za zdravstvo, 6,5 posto po glavi stanovnika, dok Srbija izdvaja osam odsto, Slovenija 13.

“Potrebno je više izdvajati za zdravstvo, za pacijenta, i da iskoristimo ljekare iz privatnog sektora u javnoj službi, da se njegov rad plati”, rekla je ona.

Cerović je poručila ljekarima, da ne dozvole da ih politika razdvaja.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve